W królestwie Monszatana

Marcin Rotkiewicz
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
W królestwie Monszatana
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

„Genetyczne mutanty”, „niezniszczalne superchwasty”, „rakotwórcze pestycydy”, „szczepionki wywołujące autyzm”, „uzależniający gluten”. Podobne nagłówki od lat straszą nas z pierwszych stron gazet. Gdzie leży prawda? Czy genetycznie zmodyfikowane rośliny, szczepionki i gluten faktycznie są takie straszne, jak je malują ekoaktywiści, politycy i celebryci? I czy firmy zajmujące się produkcją GMO – z niesławnym Monsanto na czele – naprawdę zagrażają współczesnemu rolnictwu?

Dziennikarz naukowy Marcin Rotkiewicz, niczym w średniowiecznym bestiariuszu, zbiera sumę współczesnych strachów związanych z rozwojem nauki. Nie banalizując potencjalnych zagrożeń, klarownie i wciągająco wyjaśnia, kto posługuje się rzetelnymi argumentami, a kto zarabia na rozsiewaniu paniki.
W drugim wydaniu książki autor poprawił i zaktualizował niektóre informacje, a część rozdziałów rozbudował i uzupełnił. Poruszył temat rakotwórczości glifosatu, poszerzył historię firmy Monsanto, opisał nowe techniki hodowli roślin, czyli między innymi metodę edycji genomów CRISPR/Cas, za którą w 2020 roku przyznano Nagrodę Nobla. Zupełnie nową sprawą, która trafiła na karty książki, jest atak dezinformacyjny Rosji skierowany w zagadnienia dotyczące GMO i szczepionek.

Wszystko to sprawiło, że drugie wydanie jest o około jedną czwartą obszerniejsze od pierwszego. Dzięki temu może okazać się interesujące nie tylko dla nowych Czytelników, ale również tych, którzy już znają pierwszą edycję W królestwie Monszatana.

„Zebranie w jednej książce mitów dotyczących biotechnologii to doskonały pomysł. Marcin Rotkiewicz pokazuje ciekawy obraz współczesnego rolnictwa i działalności organizacji walczących z GMO. Lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika rzetelnej nauki i medycyny.” Jan Stradowski, „Focus”
Data wydania: 2022-07-20
ISBN: 978-83-8191-505-2, 9788381915052
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 376
dodana przez: MichalL
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Marcin Rotkiewicz Marcin Rotkiewicz
Urodzony 28 stycznia 1972 roku w Polsce
Marcin Rotkiewicz – dziennikarz naukowy, od 2001roku pracuje w tygodniku „Polityka”, wcześniej między innymi w„Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej”, PAP i „Newsweeku”. Absolwentdziennikarstwa i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim oraz stypendyst...

Pozostałe książki:

W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki Mózg i błazen Homo nie całkiem sapiens
Wszystkie książki Marcin Rotkiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Groźnie Mruczące Okropieństwa

WYBÓR REDAKCJI
16.01.2020

Pomidory z łuskami, soja wykańczająca uczulonych na orzeszki, kukurydza z genami ośmiornicy, bawełna zaciągająca na sznur, burak czerwony od krwi waszych dzieci – na laboratoryjnej szalce genetycznego hazardu nie ma miejsca na Boga, Matkę Naturę i przyzwoite śniadanie. No dobrze, fajny ten nasz opis opowiadania SF, a teraz porozmawiajmy o GMO. ... Recenzja książki W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki

@KazikLec@KazikLec × 6

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
8 /10
Przeczytane E-book Reportaże_i_ współczesny_świat Biologia_medycyna_1

Bardzo potrzebna społecznie książka. Jaki powinniśmy mieć stosunek do GMO, homeopatii, glutenu, aspartamu, glutaminianu sodu? Czy jest chociażby ziarno racjonalności w negowaniu sensowności szczepień dzieci? Już po tych pytaniach widać, że opiniowana książka obfituje w tematy na czasie.

Dziennikarz Marcin Rotkiewicz w książce „W królestwie monszatana. GMO, gluten i szczepionki” analizuje zarówno podstawy naukowe GMO, jak i historię protestów wobec zastosowań biotechnologii, głównie w rolnictwie. Skąd się one wzięły? Czemu udaje się zdobyć liczne grono zwolenników takich postaw negacji? Jakie argumenty w tych ruchach są prawdami, pół-prawdami, manipulacjami? Kto ma rację w sporze Greenpeace-Monsanto? Czy decydenci Unii Europejskiej działają w imieniu obywateli, blokując rozwój rolnictwa wspieranego przez GMO?

Autor książki dokonał popularnego przeglądu kilku dominujących przesądów, które w dobie internetu powielane są w milionach miejsc globalnej sieci. Prezentuje animatorów ruchów anty-GMO, anty-szczepionkowych, anty-glutenowych. Referuje ich motywacje, intencjonalność i braki w wiedzy o tym, jak działa inżynieria genetyczna. Stara się wywarzyć argumenty obu stron, opierając się na dominującym stanowisku naukowców. To nie znaczy, że akademicy są jednomyślni. W kilku przykładach przybliża tzw. denialistów, czyli outsiderów z tytułami naukowymi, którzy wieszczą globalne kłopoty czekające na nas w przyszłości, jeśli rozwój biotechnologii będzie postępował. ...

× 1 | link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane Posiadam Popularnonaukowe 2017

Bardzo dobra i wartościowa pozycja. Od razu apeluję o więcej.

Dlaczego? Bo jej tematy krążą wśród ludzi ciągle, co rusz słyszymy a to o przypadkach odry, a to o rodzicach, którzy nie zgadzają się na szczepienia dzieci, o autyzmie, epidemii alergii, niebezpiecznym glutenie, glutaminianie, aspartamie, antybiotykach, kwasach trans, laktozie - w tym wielkim koktajlu doniesień medialnych trudno się połapać, co jest prawdą, co wyolbrzymieniem, co plotka wyssaną z palca i kompletną bzdurą. GMO i działania formy Monsanto są współczesnym odpowiednikiem straszenia dzieci czarną wołgą w czasach mojego dzieciństwa (dla młodszych: czarna wołga symbolizowała wielkie zagrożenie). Organizmy modyfikowane genetycznie owiane są złą sławą a autor pokazuje skąd ta sława się wzięła. Na tapetę bierze również jedną z większych firm biotechnologicznych - Monsanto - tytułowego Monszatana. Mimo, że wiedziałam co nieco o GMO, wiele mojej wiedzy okazało się niemalże internetowymi memami powtarzanymi bez zastanowienia. Pod tym względem Marcin Rotkiewicz wykonał kawał dobrej roboty biorąc pod lupę najbardziej rozpowszechnione argumenty przeciwko genetycznej modyfikacji organizmów i omawiając je po kolei. Gdyby ktoś się obawiał, że książka napisana jest hermetycznym językiem, dementuję - poradzi sobie z nią bez problemu zarówno gimnazjalista jak i emeryt, panie w średnim wieku jak ja też.
Gdyby komuś nie chciało się jednak przeczytać "W królestwie Monszatana" wynotuję tu najważniejszą moim zd...

× 1 | link |
@krysztyna
2022-01-07
7 /10
Przeczytane

Świetna książka ukazująca prawdę na temat roślin GMO. Oparta na rzetelnych źródłach obnaża ile mitów narosło wokół technologii, która mogłaby zrobić na świecie wiele dobrego, gdyby nie negatywny lobbing pewnych organizacji.

× 1 | link |
@broximona
@broximona
2022-09-30
10 /10
Przeczytane
SZ
@Szymon
2020-04-20
5 /10
Przeczytane 0_Nie posiadam 1_Popularnonaukowa 2_Biblioteka 3_Przeczytane 2018
@KazikLec
2020-01-16
7 /10
Przeczytane 2020
@Beata_
2019-11-10
8 /10
Przeczytane E-booki Posiadam
@temptershell
@temptershell
2019-07-12
10 /10
Przeczytane KINDLE Nauka Literatura faktu

Cytaty z książki

O nie! Książka W królestwie Monszatana. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl