W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki

Marcin Rotkiewicz
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

„Genetyczne mutanty”, „niezniszczalne superchwasty”, „rakotwórcze pestycydy”, „szczepionki wywołujące autyzm”, „uzależniający gluten”. Podobne nagłówki od lat straszą nas z pierwszych stron gazet. Gdzie leży prawda? Czy genetycznie zmodyfikowane rośliny, szczepionki i gluten faktycznie są takie straszne, jak je malują ekoaktywiści, politycy i celebryci? I czy firmy zajmujące się produkcją GMO – z niesławnym Monsanto na czele – naprawdę zagrażają współczesnemu rolnictwu? Dziennikarz naukowy Marcin Rotkiewicz, niczym w średniowiecznym bestiariuszu, zbiera sumę współczesnych strachów związanych z rozwojem nauki. Nie banalizując potencjalnych zagrożeń, klarownie i wciągająco wyjaśnia, kto posługuje się rzetelnymi argumentami, a kto zarabia na rozsiewaniu paniki. To książka dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak powstają pseudonaukowe teorie i czy naprawdę jest się czego bać.
Data wydania: 2017-09-20
ISBN: 978-83-8049-570-8, 9788380495708
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Stron: 325
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Marcin Rotkiewicz Marcin Rotkiewicz Marcin Rotkiewicz (ur. 1972) – dziennikarz naukowy, od 2001 roku pracuje w tygodniku „Polityka”, wcześniej między innymi w „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej”, PAP i „Newsweeku”. Absolwent dziennikarstwa i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim or...

Pozostałe książki:

Homo nie całkiem sapiens Mózg i błazen
Wszystkie książki Marcin Rotkiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Groźnie Mruczące Okropieństwa

{} WYBÓR REDAKCJI
16.01.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Pomidory z łuskami, soja wykańczająca uczulonych na orzeszki, kukurydza z genami ośmiornicy, bawełna zaciągająca na sznur, burak czerwony od krwi waszych dzieci – na laboratoryjnej szalce genetycznego hazardu nie ma miejsca na Boga, Matkę Naturę i przyzwoite śniadanie. No dobrze, fajny ten nasz opis opowiadania SF, a teraz porozmawiajmy o GMO. ... {} Recenzja książki W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki

@KazikLec@KazikLec {}× 6

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane E-book Reportaże_i_ współczesny_świat Biologia_medycyna_1

Bardzo potrzebna społecznie książka. Jaki powinniśmy mieć stosunek do GMO, homeopatii, glutenu, aspartamu, glutaminianu sodu? Czy jest chociażby ziarno racjonalności w negowaniu sensowności szczepień dzieci? Już po tych pytaniach widać, że opiniowana książka obfituje w tematy na czasie.

Dziennikarz Marcin Rotkiewicz w książce „W królestwie monszatana. GMO, gluten i szczepionki” analizuje zarówno podstawy naukowe GMO, jak i historię protestów wobec zastosowań biotechnologii, głównie w rolnictwie. Skąd się one wzięły? Czemu udaje się zdobyć liczne grono zwolenników takich postaw negacji? Jakie argumenty w tych ruchach są prawdami, pół-prawdami, manipulacjami? Kto ma rację w sporze Greenpeace-Monsanto? Czy decydenci Unii Europejskiej działają w imieniu obywateli, blokując rozwój rolnictwa wspieranego przez GMO?

Autor książki dokonał popularnego przeglądu kilku dominujących przesądów, które w dobie internetu powielane są w milionach miejsc globalnej sieci. Prezentuje animatorów ruchów anty-GMO, anty-szczepionkowych, anty-glutenowych. Referuje ich motywacje, intencjonalność i braki w wiedzy o tym, jak działa inżynieria genetyczna. Stara się wywarzyć argumenty obu stron, opierając się na dominującym stanowisku naukowców. To nie znaczy, że akademicy są jednomyślni. W kilku przykładach przybliża tzw. denialistów, czyli outsiderów z tytułami naukowymi, którzy wieszczą globalne kłopoty czekające na nas w przyszłości, jeśli rozwój biotechnologii będzie postępował. ...

{}× 1 | link |
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam Popularnonaukowe 2017

Bardzo dobra i wartościowa pozycja. Od razu apeluję o więcej.

Dlaczego? Bo jej tematy krążą wśród ludzi ciągle, co rusz słyszymy a to o przypadkach odry, a to o rodzicach, którzy nie zgadzają się na szczepienia dzieci, o autyzmie, epidemii alergii, niebezpiecznym glutenie, glutaminianie, aspartamie, antybiotykach, kwasach trans, laktozie - w tym wielkim koktajlu doniesień medialnych trudno się połapać, co jest prawdą, co wyolbrzymieniem, co plotka wyssaną z palca i kompletną bzdurą. GMO i działania formy Monsanto są współczesnym odpowiednikiem straszenia dzieci czarną wołgą w czasach mojego dzieciństwa (dla młodszych: czarna wołga symbolizowała wielkie zagrożenie). Organizmy modyfikowane genetycznie owiane są złą sławą a autor pokazuje skąd ta sława się wzięła. Na tapetę bierze również jedną z większych firm biotechnologicznych - Monsanto - tytułowego Monszatana. Mimo, że wiedziałam co nieco o GMO, wiele mojej wiedzy okazało się niemalże internetowymi memami powtarzanymi bez zastanowienia. Pod tym względem Marcin Rotkiewicz wykonał kawał dobrej roboty biorąc pod lupę najbardziej rozpowszechnione argumenty przeciwko genetycznej modyfikacji organizmów i omawiając je po kolei. Gdyby ktoś się obawiał, że książka napisana jest hermetycznym językiem, dementuję - poradzi sobie z nią bez problemu zarówno gimnazjalista jak i emeryt, panie w średnim wieku jak ja też.
Gdyby komuś nie chciało się jednak przeczytać "W królestwie Monszatana" wynotuję tu najważniejszą moim zd...

{}× 1 | link |
SZ
2020-04-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane 0_Nie posiadam 1_Popularnonaukowa 2_Biblioteka 3_Przeczytane 2018
@KazikLec
2020-01-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2020
@Beata_
2019-11-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane E-booki Posiadam
@temptershell
2019-07-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane KINDLE Nauka Literatura faktu

Cytaty z książki

O nie! Książka W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl