Wałęsa. Człowiek z teczki

Sławomir Cenckiewicz
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Wałęsa. Człowiek z teczki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Tak demaskatorskiej książki o Lechu Wałęsie jeszcze nie było! Ostry, odkrywczy i nowatorski publicystyczno-historyczny pamflet będący odpowiedzią na zalew kłamstwa o "naszej ikonie". Kontrapunkt do filmu Andrzeja Wajdy! Tym razem Sławomir Cenckiewicz - popularny historyk, znany dotąd z opasłych i naukowych tomów, wspiął się na wyżyny publicystyki i napisał wreszcie książkę bez przypisów, w przystępnej formie odsłaniającą nowe i skrywane fakty. Wałęsa. Człowiek z teczki to jaskrawa prawda o esbeckich źródłach mitu Wałęsy. To oskarżenie elit III RP - okrągłostołowego sojuszu nomenklatury z jej agentami i "pożytecznymi idiotami" - o sprzeniewierzenie się i poniżenie narodowego ruchu "Solidarności". Wolisz prawdę od kłamstwa? Czujesz sie oszukany przez tandem Jaruzelski-Wałęsa? Pozostajesz lojalny wobec Sierpnia '80 i idei "Solidarności"? Koniecznie przeczytaj prawdziwą książkę zamiast oglądać fałszywy film!
Data wydania: 2013-10-14
ISBN: 978-83-7785-356-6, 9788377853566
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kategoria: Biografia
Stron: 450

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wałęsa a transformacja

8.08.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Swego czasu, chyba już po połowie lat 90-tych, poznałam gwardiana jednego z klasztorów franciszkanów. Był on niezwykle zafascynowany osobą Lecha Wałęsy. Po niedzielnej mszy szybciutko wychodził przed kościół, by o nim i o sytuacji w kraju rozmawiać ze swymi parafianami. To od niego słyszałam, że Wałęsa jest "tylko jeden". Nie wiem, jakie dzisiaj m... {} Recenzja książki Wałęsa. Człowiek z teczki

@Anna_Natanna@Anna_Natanna {}× 7

Z mojej biblioteczki...

19.01.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

* Kim jest były przywódca ''Solidarności"? * O czym zapomniał powiedzieć były prezydent? * Czy Lech Wałęsa to rzeczywiście tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa ''Bolek"? * O czym zapominają jego apologeci? Tytuł książki znanego historyka nawiązujący do filmu Andrzeja Wajdy Wałęsa. Człowiek z nadziei (2013). Abstrahując od tematu, przypom... {} Recenzja książki Wałęsa. Człowiek z teczki

Moja opinia o książce

Opinie

@tsantsara
2019-11-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Biografie, wspomnienia, pamiętniki, dzienniki, listy, rozmowy Publicystyka, pisma polityczne

Cenckiewicz, wbrew propagandzie, wcale nie jest zaślepiony nienawiścią do Wałęsy - to raczej tylko rozczarowanie bardzo młodego w latach 80' opozycjonisty z Gdańska do idola, który okazał się człowiekiem słabym, zamiast niezłomnym. Ale bycie słabym człowiekiem nie jest grzechem śmiertelnym w oczach ludzkich: ludzie najczęściej SĄ słabi, a niezłomni to wielka rzadkość. Nikt więc nie oczekiwał od Wałęsy, że będzie idolem, że nie będzie się mylił, że nagle stanie się "nadczłowiekiem". Ale co innego upadać, gdy się jest słabym i powstawać (do przebaczenia wystarczy odwaga cywilna, by się przed sobą i ludźmi do tego upadku przyznać), a co innego wyrzec się przyjaciół, zapomnieć o skrzywdzonych, kiedy się objęło najwyższą funkcję w państwie. Mało tego: wykorzystywać tę władzę do mataczenia, ukrywania prawdy i grożenia ludziom, którzy mogliby ją upublicznić - to już więcej niż zwykły ludzki strach czy tchórzostwo słabych i zastraszonych. Cenckiewicz próbuje na podstawie licznych dokumentów prześledzić, jakiej prawdy może się Wałęsa bać, czego się wypiera, z jakiego powodu grozi tym, którzy chcą ją ujawnić i komu potrzebny jest mit o jego niezłomności. Bo tu raczej nie chodzi o osobisty interes Wałęsy.
A oto kilka faktów i sytuacji, które są symptomatyczne dla bohatera książki i bohatera mitu solidarnościowego. Pierwsze dwa świadczą może tylko o ludzkiej małości, kolejne obciążają go już jednak nie jako człowieka czy prostego robotnika, lecz jako działacza chronionego przez komun...

{}× 1 | link |
@Grzegorz
2021-03-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Literatura faktu

Bardzo ciekawa książka, przedstawiająca w niezbyt różowych kolorach karierę byłego już na szczęście, prezydenta.

{} | link |
@ladymakbet33
2021-01-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Dusza
2020-11-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane E-book
@Anna_Natanna
2020-08-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
LA
2020-07-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Przeczytane 2020

Cytaty z książki

“Mąż kupił za wygrane w totolotka pieniądze pierwszy telewizor. Pralkę kupiliśmy dzięki temu, że mąż znów wygrał w totolotka (...) On do dziś gra w totolotka. Jednak Pan Bóg nie daje mu wygrywa...”
{}
#
“(...) Między innymi zadał mu pytanie, skąd on czerpie treści do swoich różnych wypowiedzi publicznych, gdyż są one wyjątkowo przenikliwe. W odpowiedzi usłyszał: "To nie są moje mądrości! To, c...”
{}
#
“Ale zazdrość i ambicja to nie jedyna przyczyna sporu Wałęsy z Walentynowicz. Chodziło o coś więcej. O to, czym ma być dziedzictwo Sierpnia 80 i jaką strategię walki z komunistami powinna przyj...”
{}
#
“Oni cały czas pytali: - A proszę pana, czy pan był agentem? To był długi dzień i wychodząc rzuciłem: - Tak, byłem agentem, co oni wzięli za przyznanie się.”
{}
#
“Podeszłam do Papieża. - Ale ja nie mam czym pisać - zmartwił się Ojciec Święty. Podano mu długopis. Podszedł do stolika, pochylił się nad książką. Nagle słyszę wrzask Wałęsy: - Jak pani śmie w...”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe