Wędrowiec śląski

Henryk Waniek
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wędrowiec śląski
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Henryk Waniek odkrywa przed czytelnikami Śląsk, opisując go z niezwykłą wrażliwością. W erudycyjny i inteligentny sposób opowiada o kraju i krajobrazie, o ludziach i duchowych związkach, które w różnym czasie łączyły Polaków, Niemców, Czechów i Ślązaków.

Ten autorski wybór esejów obejmuje teksty, które znalazły się wcześniej w innych wyborach, a także te, które nie zostały dotychczas nieujęte w żadnych publikacjach książkowych.

„Z pozoru Śląsk jest dobrze znany, a jednak ciągle skrywa wiele tajemnic. Ten fakt odzywa się już to w powieściach Andrzeja Sapkowskiego, Olgi Tokarczuk, Szczepana Twardocha i długiej listy pisarzy (oraz poetów) czerpiących inspirację z tego regionu. Sam do nich należę i czasem żartuję, że poza Śląskiem już nic mnie nie ciekawi…”
Henryk Waniek

Wydanie 1
Data wydania: 2024-02-14
ISBN: 978-83-8319-473-8, 9788383194738
Wydawnictwo: WAB
Seria: ...archipelagi...
Stron: 544
dodana przez: Vernau

Autor

Henryk Waniek Henryk Waniek
Urodzony 4 marca 1942 roku w Polsce (Oświęcim)
Artysta malarz, prozaik, eseista, krytyk sztuki, tłumacz, twórca cenionych dzieł malarskich, grafik, projektów scenograficznych, znawca zagadnień ezoterycznych (alchemia, mistycyzm itp.).

Pozostałe książki:

Finis Silesiae Sprawa Hermesa Ciulandia Hermes w górach śląskich Szalone życie Macieja Z Wyprzedaż duchów Wędrowiec śląski Dziady berlińskie Inny Hermes Jak Joahnnes Kepler jadąc do Żagania na Śląsku zahaczył o księżyc Katowice-Blues, czyli Kattowitzer-Polka Martwa natura z niczym Miasto niebieskich tramwajów Notatnik i modlitewnik drogowy Obcy w kraju urodzenia Opis podróży mistycznej z Oświęcimia do Zgorzelca: 1257-1957 Pitagoras na trawie Ślężańskie światy
Wszystkie książki Henryk Waniek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Śląsko czy Śląsk???

14.03.2024

"Wędrowiec śląski" Henryka Wańka to dość intrygujący zbiór esejów, które autor kiedyś publikował, ale zostały częściowo uaktualnione. Zbiór zawiera także kilka nigdy nie ukazały się w druku. Wszystkie one są na temat Śląska. Autor, to rodowity Ślązak pięknie, więc nie powinno dziwić, że w bardzo obrazowy sposób opowiada nam regionie, który zna, kt... Recenzja książki Wędrowiec śląski

@maciejek7@maciejek7 × 31

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maciejek7
2024-03-11
7 /10
Przeczytane Posiadam publicystyka literacka, eseje konkurs

“Z pozoru Śląsk jest dobrze znany, a jednak ciągle skrywa wiele tajemnic.”

Niby wszyscy wiemy dużo o tym regionie, ale jednak autor pokazuje nam, że tak naprawdę wiemy niewiele...

"Wędrowiec śląski" Henryka Wańka to dość intrygujący zbiór esejów, które autor kiedyś publikował, ale zostały częściowo uaktualnione. Zbiór zawiera także kilka nigdy nie ukazały się w druku. Wszystkie one są na temat Śląska. Autor, to rodowity Ślązak pięknie, więc nie powinno dziwić, że w bardzo obrazowy sposób opowiada nam regionie, który zna, który jest mu bliski. O Śląsku chyba nikt tak nie może napisać, jak właśnie Ślązak. Chociaż wielu wydaje się, że Śląsk dobrze znają, to autor udowadnia, że kryje ciągle wiele sekretów.
Jednak Śląsk, chociaż wydaje nam się nasz, polski, to nie był zbyt mocno związany z Polską. Rejon ten łączy ze sobą i Ślązaków, i Czechów i Niemców, chociaż także i Polaków. Nie powiem Wam jednak o tym więcej. Co ze sobą łączy te narody, to musicie sami sprawdzić, jeżeli Was to oczywiście ciekawi.

× 6 | link |

Cytaty z książki

Z pozoru Śląsk jest dobrze znany, a jednak ciągle skrywa wiele tajemnic.
Spotkałem w życiu najwyżej trzech lub czterech nauczycieli godnych tego tytułu.
Łatwo przefarbować wymowę statystyk, wymyślić całkiem nowe, przekręcić sens słowa, przesunąć akcenty w lewo lub w prawo, między fakty zapuścić baśń.
Błędem jest mniemanie, że Śląsk to obszar niepodzielnie polski. W wielkim godle narodowym Czech, na jednym z czterech heraldycznych pól, widzimy piastowskiego orła śląskiego. Ma to godło na lewym rękawie każdy czeski policjant. Dlaczego nie polski?
Na początku każdej historii, zarówno tej powszechnej, jak i prywatnej, znajduje się raj. Czy też dokładniej, początek właściwej historii znajduje się tam, gdzie raj się już przerzedza i prześwitują jego opłotki. A to, co widać za nimi, to właśnie jest historia. Czym ona jest, wiemy z grubsza.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl