WICKED: Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu

Gregory Maguire
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów
WICKED: Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów

Opis

Kiedy w klasycznej książce L. Franka Bauma Dorotka triumfuje nad Złą Czarownicą z Zachodu, poznajemy tylko jej część historii. A jak to wyglądało z punktu widzenia strasznej nemezis, tajemniczej Czarownicy? Skąd się wzięła? Dlaczego stała się taka zła? I jaka w ogóle jest prawdziwa natura zła?

Gregory Maguire stworzył świat tak bogaty i żywy, że już nigdy więcej nie będziecie patrzeć na krainę Oz tymi samymi oczami. Wicked opowiada o miejscu, gdzie zwierzęta mówią i walczą o swoje prawa obywatelskie, gdzie Manczkinowie starają się wejść do klasy średniej, a Blaszany Drwal pada ofiarą przemocy w rodzinie. No i jest jeszcze ta mała zielonoskóra dziewczynka o imieniu Elfaba, która wyrośnie na osławioną Złą Czarownicę z Zachodu. Bystre, zjadliwe i nierozumiane stworzenie, które zmusi was do ponownego przemyślenia swoich przekonań na temat natury dobra i zła.
Gregory Maguire to autor bestsellerowych książek Confessions of an Ugly Stepsister, Lost, Mirror Mirror oraz Wicked Years, cyklu składającego się z książek Wicked, Son of a Witch i A Lion Among Men. Na kanwie Wicked, obecnie uważanej już za klasykę, stworzono nagrodzony nagrodą Tony broadwayowski musical pod tym samym tytułem. Gregory Maguire prowadził odczyty na temat sztuki, literatury i kultury w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Mieszka wraz z rodziną w okolicach Bostonu w stanie Massachusetts.

"Niewiarygodny wyczyn literacki [?]. [Maguire] stworzył [?] jedną z największych bohaterek w literaturze fantasy".
- "Los Angeles Times"

"Ta niezwykła, prześmiewcza historia uwiodła mnie szybko i dogłębnie".
- Wally Lamb, autor I Know This Much Is True oraz She's Come Undone

"Biorąc za punkt wyjścia Czarnoksiężnika z Krainy Oz, Maguire nadał temu światu większą głębię i różnorodne aspekty, tworząc coś całkowicie innego i wyjątkowego. To wspaniałe dzieło, prawdziwy tour de force".
- Lloyd Alexander, autor The Chronicles of Prydain

"W Wicked Gregory Maguire bierze za podstawę Krainę Oz stworzoną przez Franka Bauma, jednak pod jego piórem wszystko staje się świeże i nowe, wydarzenia zaś obserwujemy z zaskakującego punktu widzenia. To wspaniała książka, zabawna i poważna, pulsująca od energii wyobraźni, równocześnie thriller polityczny i traktat moralny".
- Jill Paton Walsh, autorka Knowledge of Angels

"Oto historia, która równocześnie wciąga i zmusza do myślenia".
- John Rowe Townsend, autor The Islanders

"Ta książka to cudowna igraszka, święto języka, studium dobra i zła oraz obszerna historia cudownej krainy Oz".
- Jane Langton, autorka The Diamond in the Window
Data wydania: 2010-02-10
ISBN: 978-83-927322-3-5, 9788392732235
Wydawnictwo: Initium
Cykl: The Wicked Years, tom 1
Stron: 464
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Gregory Maguire Gregory Maguire
Urodzony 9 czerwca 1954 roku w Polsce (Albany, Nowy Jork)
Gregory Maguire ukończył uniwersytet stanu Nowy Jork w Albany i w 1990 roku uzyskał doktorat z literatury angielskiej i amerykańskiej na Uniwersytecie Tufts. Otrzymał wiele nagród i stypendiów naukowych. Był artystą rezydentem w Muzeum Isabelli Ste...

Pozostałe książki:

Wicked Son of a Witch A Lion Among Men Out of Oz Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu
Wszystkie książki Gregory Maguire

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Żerowanie na kanonie, czyli bajka nie dla dzieci

1.05.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Dzielę książki na kilka grup. - arcydzieła - książki mądre / dobre, choć nie w moim typie czy guście - książki z mojej bajki, a więc tym samym, subiektywnie, dobre - książki z mojej bajki, ale takie, które dobre nie są, bo coś w nich kulało, a świat się nie kleił. Lub autor był leniem i nie przyłożył się do dobrego zobrazowania opowiadanej histori... {} Recenzja książki Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu

@ziellona@ziellona {}× 18

Co się stało, że stała się zła ?

11.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby historii Dorotki, Blaszanego Drwala, Stracha na wróble, czy Tchórzliwego Lwa. Do tego słynna kraina OZ. A jak wiadomo była tam i Zła Czarownica. Ta opowieść była w jakiś sposób magiczna, a tutaj...no cóż, magii prawie wcale nie było. Autor postawił w tej książce na przedstawienie osoby Złej Czarownicy. Ta ksi... {} Recenzja książki Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu

@wybrana84@wybrana84 {}× 12

Elfaba

18.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Elfaba Pewnie większość z Was dobrze zna Krainę Oz. Kto nie czytał bądź nie oglądał przygód Dorotki w "Czarnoksiężniku z Krainy Oz" L. Franka Bauma? W tej klasycznej już historii poznajemy niewielki fragment historii Złej Czarownicy z Zachodu. Nie chcieliście nigdy dowiedzieć się dlaczego Czarownica stała się zła, jakie było jej dzieciństwo, jaki... {} Recenzja książki Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu

@karolina92@karolina92 {}× 1

Wicked - historia o czerni lub bieli

29.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Magiczny, bajkowy świat zamieszkany przez przeróżne rasy. Nieprzebyte piaski na zachodzie, południowe bagna, na wschodzie nękane przez suszę ziemie uprawne, północ upstrzona górami. Pośrodku dumna stolica – Szmaragdowe Miasto. Miejsce, z którego od lat swe rządy sprawuje ród Ozm. Jednak nieznane już się zbliża, by zburzyć dotychczasową równowagę i... {} Recenzja książki Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu

Moja opinia o książce

Opinie

@przyrodazksiazka
2021-04-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

,, Może pójdziemy dziś na spacer brzegiem jeziora, a ty mi przypadkiem utoniesz? (...) Może popływamy łódką i wywrócimy ją do góry dnem?"

Przyznam, że ta matczyna miłość była niczym bolący ząb. Bolał z winy zaniedbania człowieka, a tylko jego obarczano winą. Elfaba nie zrobiła nic by zasłużyć sobie na takie traktowanie, a mimo tego nikt nie pałał do niej sympatią. Próbowano się jej pozbyć na wszelkie sposoby ze względu na kolor skóry. Może i była nieco nietypowym dzieckiem ale wciąż posiadała to samo co inni. Miała dwie ręce i nogi. Skórę gładką niczym pupcia niemowlęcia i umysł rozwinięty na wszelakie sposoby. Była mądra i bystra, jednak otoczenie w którym przebywała zmieniło ją nie do poznania.
To tylko pokazuje jak towarzystwo w którym się przebywa potrafi zmienić każdą istotę. Nawet, jeśli nie jest nim człowiek...
Ja osobiście jestem nią urzeczona. Czytałam ją z zapartym tchem i czasem trwogą, gdy krzywdzili to biedne dziecko. Ciężko miałam się od niej oderwać, gdyż co chwila coś się w niej działo. Bywały chwile radości, które i u mnie wywoływały uśmiech na twarzy, ale i takie, które sama chciałabym wymazać z pamięci. Każdy, kto ją przeczyta z pewnością odniesie własne wnioski. Można niekiedy się przy niej upierać, że bohaterzy mogliby postąpić inaczej, nie mniej jednak na tym polega powieść. Gdyby opowieść potoczyła się naszymi myślami, byłaby naszym tworem, a nie autora.
Spodobał mi się styl pisarza, gdyż był troszkę wyniosły i taki elokwentny....

{}× 1 | link |
@Rebellish
2010-09-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Książka ogólnie ma w sobie niesamowicie wiele wartości, czego się nie spodziewałam. Niemal na każdym kroku wynieść można z niej coś ważnego, coś, co w życiu odgrywa naprawdę istotną rolę. A oprócz tego jest bardzo przyjemną i wciągającą lekturą. Było wiele wzruszających sytuacji, wiele takich, które mroziły mi krew w żyłach, przede wszystkim ze względu na okrucieństwo. Jak najbardziej na plus.

{} | link |
@alexia998
2014-12-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Płakałam przy tej książce, tak jak już niżej napisano wiele można wynieść z tej książki. Tematy poruszone w tej książce są mi bliskie, i mimo iż na początku sądziłam, że nic poruszającego tu nie znajdę, zdecydowanie "Wicked" zapadnie mi w pamięć.

{} | link |
@katedra
2012-01-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Ciekawa. Raczej jako smutna bajka dla dorosłych, zaprowadzi nas do innego świata, gdzie żyje zielonoskóra czarownica. Jest wciągająca, jeśli lubi się książki opowiadające o naszych marzeniach i smutkach. Doceniam pracę autora. Polecam.

{} | link |
@Na_maxa_zaczytana
2010-08-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10

Wziełam do ręki i zaraz odłożyłam.Nie polecam ;/

{} | link |
@miriady
2021-06-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Przeczytane w 2021
@asiaczytasia
2021-05-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@emiczytaa
2021-05-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@JMG
2021-05-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@ziellona
2021-05-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
@karolina92
2021-04-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@gabi.fink
2021-04-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@wybrana84
2021-04-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Takie se
@potarganerude
2021-04-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka WICKED: Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

A Lion Among Men
A Lion Among Men
Gregory Maguire
The third extraordinary novel in Gregory Maguire's bestselling Wicked series, featuring the beloved ...
Out of Oz
Out of Oz
Gregory Maguire
Bestselling author Gregory Maguire’s remarkable series, The Wicked Years, comes full circle with thi...
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe