Wielka księga Tao

Lao Tsy
Wielka księga Tao
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Wielka księga Tao to nic innego, jak po prostu mała książeczka (można ją włożyć do kieszeni i zabrać na majówkę), która zrobiła oszałamiającą karierę. Chyba jedynie Biblia, Bhagavad Gita, Koran i Czteroksiąg Konfucjański mogą się z nią równać. Jeśli zaś chodzi o liczbę dokonywanych przekładów na inne języki, przegrywa pewnie tylko z Biblią. Dotychczasowe tłumaczenia na język polski bazowały na wersjach w języku angielskim lub rosyjskim, wreszcie jednak Wielka księga Tao doczekała się literackiego przekładu bezpośrednio z oryginału.
Wielka księga Tao (w dosłownym przekładzie: Księga Drogi i Cnoty) została napisana za czasów panowania dynastii Zhou. Dynastia ta panowała nad swoiście skonfederowanymi państewkami, z których połączenia powstało w 221 r. p.n.e. imperium zwane przez nas Chinami. Poza przybliżoną datą powstania tego dzieła niewiele o nim wiemy. Autorem jest podobno pewien starzec zwany Lao-tsy. Niektórzy powiadają, iż tak naprawdę nazywał się Li Er i był swego czasu archiwistą na dworze jakiegoś ważnego jegomościa. Inni twierdzą zaś, że w ogóle go nie było, a ktoś go tylko wymyślił.
Jeśli ktoś wierzy w Lao-tsy'ego, słyszał pewnie historię o tym, jak to rozgoryczony życiem dworskim postanowił wsiąść na byka, zbiec z Chin i udać się na zachód. Strażnik graniczny zagroził Lao-tsy'emu, iż go nie wypuści, dopóki ten nie spisze mu swej nauki. Tak oto powstała ta książeczka.
Tytuł oryginalny: Daodejing
Data wydania: 2004-09-20
ISBN: 978-83-7564-057-1, 9788375640571
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: My Book

Autor

Lao Tsy Laozi Lao Tsy Laozi Lao Tsy lub Lao Tse Starożytny chiński filozof, twórca taoizmu. Do dzisiaj nie ma całkowitej zgody, czy Lao Tsy jest postacią historyczną. Przyjmuje się, że żył w VI w.p.n.e. choć wg. niektórych źródeł żył w epoce Walczących Królestw (V-IV w.p.n.e....

Pozostałe książki:

Tao Te Ching Księga dao i de z komentarzami Wang Bi Tao Te Ching czyli Księga Drogi. Napisała na nowo Ursula K. Le Guin Wielka księga Tao Aforyzmy chińskie
Wszystkie książki Lao Tsy Laozi

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wielka księga Tao aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Wielka księga Tao. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl