Wielki bazar kolejowy. Pociągiem przez Azję

Paul Theroux
5.6 /10
Ocena 5.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Wielki bazar kolejowy. Pociągiem przez Azję
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.6 /10
Ocena 5.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Wielki bazar kolejowy jest zapisem czteromiesięcznej podróży autora z Londynu do Tokio i z powrotem, którą odbył w całości pociągiem, a właściwie wieloma pociągami, w tym słynnym Orient Expresem i koleją transsyberyjską.

I to właśnie pociąg jest w pewnym sensie głównym bohaterem tej książki, pociąg rozumiany nie tylko jako środek lokomocji, ale także jako wynalazek szczególnie sprzyjający komunikacji. Długie godziny spędzone razem w przedziale sypialnym czy też spotkanie przy herbacie w wagonie restauracyjnym to niepowtarzalna okazja do kontaktu z drugim człowiekiem, czasem bardzo intensywnego, bo niemal z definicji skazanego na przygodność i nietrwałość.

W tej opowieści ważniejszy od wyliczania rozmaitych „atrakcji turystycznych” jest opis samego fenomenu podróżowania, który pozwala nam zobaczyć na własne oczy to, co odmienne i obce, doświadczyć zdziwienia i zachwytu nowością, a zarazem tęsknoty. Wszystko to sprawia, że książka Theroux wnosi w tradycyjną literaturę podróżniczą prawdziwy powiew świeżości. Opis podróży nie zamienia się tutaj w katalog informacji o odwiedzanych krajach, ich historii, krajobrazach i kulturze. Autor nie jest turystą, świadomie omija miejsca polecane w przewodnikach, wybiera raczej lokalne atrakcje i jest prawdziwym podróżnikiem – kimś, kto dostrzega sens raczej w byciu w drodze niż w docieraniu do celu.
Data wydania: 2010-05-21
ISBN: 978-83-7536-113-1, 9788375361131
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Orient Express
Kategoria: Reportaż
Stron: 412
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Paul Theroux Paul Theroux
Urodzony 10 kwietnia 1941 roku w USA (Medford, Massachusetts)
Paul Theroux — amerykański powieściopisarz i podróżnik. Mieszkał w Malawi, Ugandzie i Singapurze, gdzie pracował dla Korpusu Pokoju i wykładał. W 1972 roku przeniósł się wraz z rodziną do Londynu, aktualnie dom dzieli między Hawaje, a Cape Cod. Jest...

Pozostałe książki:

Ostatni pociąg do Zona Verde. Lądem z Kapsztadu do Angoli Wybrzeże Moskitów Koniec świata Wielki bazar kolejowy Pociągiem przez Azję Głębokie Południe
Wszystkie książki Paul Theroux

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wielki bazar kolejowy. Pociągiem przez Azję.

18.08.2010

Odkąd pamiętam uwielbiałam podróżować pociągami. Lubiłam dworce, uczucie oczekiwania, targanie ze sobą zapasów na drogę, ciekawe książki, które się czytało w trakcie podróży, interesujące (lub nie) widoki za oknem, możliwość obserwacji i ewentualnej interakcji z innymi podróżnymi, nawet wagony restauracyjne. To zamiłowanie do podróży kolejowych s... Recenzja książki Wielki bazar kolejowy. Pociągiem przez Azję

Moja opinia o książce

Opinie

@staszek89
2013-01-12
8 /10
Przeczytane

Książka o podróżach. Dokładnie o jednej podróży i o środku transportu ,którym podróżował autor. Książka ciekawa lecz nie powala na kolana. Autor uosabia najbardziej prymitywnego turystę ,który się boi otoczenia ,osób i osoby ,która bardzo negatywnie jest do wszystkiego co zobaczy. Jednak państwa ,które widzi odpierają to i bronią książkę. Bronią te pociągi ,które się zmieniają co chwile. Autor lub bardziej podróżnik jest w tej książce najmniej potrzebny. Taki jak jest.

| link |
@BagatElka
2019-11-13
1 /10
Przeczytane 💩 Do podarcia i d...... ZZZ....oddane Niedoczytane -...

Nie dotarłam do końca i nie mam z tego powodu wyrzutów sumienia.
Autor to zarozumiały typ i gdy kolejny raz przeczytałam z jaką pogardą i lekceważeniem pisze o spotykanych ludziach to dałam sobie spokój i rzuciłam książką w kąt. I po kolejną książkę tego pana na pewno nie sięgnę.

| link |
@Asamitt
2019-12-28
3 /10
Przeczytane ✈ Wymienione/Sprzedane Klimaty Orientu Podróżnicza/Reportaż
@Pioropisz
2011-07-03
8 /10
Przeczytane
@enga
2010-08-15
8 /10
Przeczytane Recenzyjne

Cytaty z książki

O nie! Książka Wielki bazar kolejowy. Pociągiem przez Azję. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl