Wiersze zebrane

Juliusz Wit
Wiersze zebrane
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

"Wiersze zebrane" Juliusza Wita (1901–1942) to zbiór wszystkich wierszy poety związanego z awangardą i artystyczną lewicą. W jego utworach mieszają się wpływy kultury polskiej, żydowskiej i ukraińskiej, co jest bardzo reprezentatywne dla artystów z kręgu Drohobycza i Borysławia. Ojczyzna Wita to kraj nafty – na własne oczy widział, że postęp nie szedł w parze z równością i sprawiedliwością. Dlatego jego utwory – często interwencyjne, choć nigdy agitacyjne – wyrażały bunt i żądanie nowego humanizmu. Wśród ówczesnych krytyków literackich nazwisko Wita było wymieniane tuż obok Tadeusza Peipera, Mariana Czuchnowskiego czy Jalu Kurka. W jego wierszach przejmująca jest zwłaszcza nuta pacyfistyczna, na szczególną uwagę zasługują także utwory z cyklu więziennego. W poetyce Wita – wielobarwnej i złożonej – pojawiają się wszystkie najważniejsze tendencje polskiego międzywojnia: witalizm, surrealizm, antyfaszyzm. Rozwój jego talentu przerwała wojna, w 1942 roku, wraz z innymi przedstawicielami inteligencji drohobyckiej, został zamordowany przez hitlerowców.

Wydanie 1 - Wyd. PIW
Data wydania: 2024-02-16
ISBN: 978-83-8196-772-3, 9788381967723
Wydawnictwo: PIW - Państwowy Instytut Wydawniczy
Kategoria: Poezja polska
Stron: 392
dodana przez: Vernau

Autor

Juliusz Wit
Urodzony 15 września 1901 roku na Ukrainie (Borysław)
Urodził się w Borysławiu jako Juliusz Witkower. Ukończył gimnazjum w Drohobyczu, gdzie uczył się od roku szkolnego 1917/1918, egzamin dojrzałości złożył 11 czerwca 1920 roku. Pozostający pod wpływem awangardy krakowskiej, w połowie lat dwudziesty...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Wiersze zebrane nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Wiersze zebrane. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl