Wilanowski widnokrąg. Szkice o pałacu i sztuce europejskiej

Jarosław Krawczyk, Krzysztof Chmielewski
Książka Wilanowski widnokrąg. Szkice o pałacu i sztuce europejskiej
Książka Wilanowski widnokrąg. Szkice o pałacu i sztuce europejskiej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

„Wilanowski widnokrąg” to zbiór szkiców o sztuce europejskiej, o tradycjach, postawach i wzorach. Krzysztof Chmielewski i Jarosław Krawczyk wybrali sobie za punkt wyjścia pałac i muzeum w Wilanowie, tę prawdziwą skarbnicę rozmaitych wątków naszej kultury. Naszej, bo sztuka w Polsce jest głęboko zakorzeniona w dziejach Europy. Autorzy kreślą szeroką panoramę stylów i dzieł sztuki – od starożytności po zmierzch romantyzmu. Piszą barwnie i potoczyście, nie unikając osobistych wrażeń i interpretacji. Poza wartościami poznawczymi i estetycznymi, ta bogato ilustrowana książka ma też ogromne walory edukacyjne; jest oparta na solidnej bazie źródłowej, a autorzy – którzy mają w swoim dorobku podręczniki szkolne – zadbali o orientację czytelnika na różnych osiach czasu. W pałacu wilanowskim, jak w soczewce, skupia się blask sztuki europejskiej. Pierwszy gospodarz tego miejsca, król Jan III Sobieski, był mecenasem sztuk i nauk. Pamięć o królu pielęgnowali kolejni właściciele, wśród nich Stanisław Kostka Potocki, polityk i kolekcjoner, który w 1805 roku utworzył tutaj pierwsze muzeum sztuki. Działa ono nieprzerwanie do dziś, a pałac – dzięki prowadzonym pracom konserwatorskim – lśni nowym blaskiem. Przyjemnie jest oglądać jego wnętrza z książką Jarosława Krawczyka i Krzysztofa Chmielewskiego w ręku, odczytywać historie zapisane w dziełach sztuki i odkrywać ich niezwykłe piękno.  
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-60959-85-5, 9788360959855
Wydawnictwo: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Seria: Silva Rerum
Kategoria: Historia
Stron: 336
dodana przez: Mirko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Wilanowski widnokrąg. Szkice o pałacu i sztuce europejskiej nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Wilanowski widnokrąg. Szkice o pałacu i sztuce europejskiej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe