„Wilanowski widnokrąg” to zbiór szkiców o sztuce europejskiej, o tradycjach, postawach i wzorach. Krzysztof Chmielewski i Jarosław Krawczyk wybrali sobie za punkt wyjścia pałac i muzeum w Wilanowie, tę prawdziwą skarbnicę rozmaitych wątków naszej kultury. Naszej, bo sztuka w Polsce jest głęboko zakorzeniona w dziejach Europy.
Autorzy kreślą szeroką panoramę stylów i dzieł sztuki – od starożytności po zmierzch romantyzmu. Piszą barwnie i potoczyście, nie unikając osobistych wrażeń i interpretacji. Poza wartościami poznawczymi i estetycznymi, ta bogato ilustrowana książka ma też ogromne walory edukacyjne; jest oparta na solidnej bazie źródłowej, a autorzy – którzy mają w swoim dorobku podręczniki szkolne – zadbali o orientację czytelnika na różnych osiach czasu.
W pałacu wilanowskim, jak w soczewce, skupia się blask sztuki europejskiej. Pierwszy gospodarz tego miejsca, król Jan III Sobieski, był mecenasem sztuk i nauk. Pamięć o królu pielęgnowali kolejni właściciele, wśród nich Stanisław Kostka Potocki, polityk i kolekcjoner, który w 1805 roku utworzył tutaj pierwsze muzeum sztuki. Działa ono nieprzerwanie do dziś, a pałac – dzięki prowadzonym pracom konserwatorskim – lśni nowym blaskiem. Przyjemnie jest oglądać jego wnętrza z książką Jarosława Krawczyka i Krzysztofa Chmielewskiego w ręku, odczytywać historie zapisane w dziełach sztuki i odkrywać ich niezwykłe piękno.