Wilno Jerozolimą było: rzecz o Abrahamie Sutzkeverze

Daniel Kac
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wilno Jerozolimą było: rzecz o Abrahamie Sutzkeverze
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Książka Daniela Kaca Wilno Jerozolimą było... Rzecz o Abrahamie Sutzkeverze ma, moim zdaniem, ogromne znaczenie, bo spełnia zadanie konieczne, a dla ludzi młodszych od jej autora – już niewykonalne. Przywołuje bowiem świat dla nowych pokoleń już niemożliwy do wyobrażenia. Tak, tamto Wilno było „Jerozolimą Pólnocy”, jednym z dwóch, obok Nowego Jorku, centrów książek i pism w języku jidysz. I jednak poeci żydowscy piszący swoje wiersze w murach mojego miasta i w otaczającym to miasto leśnym krajobrazie pozostają dla mnie, w mojej starości, tak bliscy jak szczegóły architektury składające się na magiczną aurę Wilna. Myślę, że w poezji Abrahama Sutzkevera i jego kolegów przetrwał wpływ tej architektury, szumu naszych dwóch rzek i zieleni naszych lasów. To, co nas kształtuje w młodości, przesądza o całym naszym życiu jako poetów, a my przecież chodziliśmy tymi samymi ulicami, i pewnie szukaliśmy książek w tych samych antykwariatach. Dlatego też książka Daniela Kaca jest dla mnie dziełem o twórcach złączonych ze mną węzłem pokrewieństwa. (Z Przedmowy Czesława Miłosza)
Data wydania: 2004
ISBN: 83-86872-51-9, 8386872519
Wydawnictwo: narodów"
Kategoria: Biografia
Stron: 398
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Wilno Jerozolimą było: rzecz o Abrahamie Sutzkeverze nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@alwida.bajor_gmail.com
2021-03-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Wilno Jerozolimą było: rzecz o Abrahamie Sutzkeverze. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl