Wojna chocimska : poemat w 10 częściach ; Merkuriusz nowy ; Pełna ; Periody ; Wiersze drobne

Wacław Potocki
Wojna chocimska : poemat w 10 częściach ; Merkuriusz nowy ; Pełna ; Periody ; Wiersze drobne
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Transakcja wojny chocimskiej" jest poematem epickim, od połowy XIX wieku nazywanym po prostu "Wojną chocimską". Pisząc w 1670 roku swoje dzieło, Potocki korzystał z pamiętników Jakuba Sobieskiego ( ojca Jana III Sobieskiego), uczestnika bitwy pod Chocimiem w 1621 roku oraz z kronik Samuela Twardowskiego. Wiele szczegółów podsunęły mu opowiadania przekazywane w tradycji ustnej.Spisując przebieg zdarzeń pod Chocimiem poeta chciał zostawić współczesnym i potomnym pamięć znakomitych, bohaterskich czynów dawnego rycerstwa i wojskowej cnoty. Utwór miał być poematem "ku pokrzepieniu serc" i wobec ponownej groźby wojny z Turcją budzić patriotyzm, gotowość do ofiar, poświęceń i męstwa."Wojna chocimska" składa się z 10 części poprzedzonych inwokacją. Autor początkowo opisuje obustronne przygotowania, a potem bardzo dokładnie, dzień po dniu, wydarzenia pamiętnej bitwy aż do rozpoczęcia układów i zaprzestania działań wojennych. Wizerunek zmagań polsko-tureckich przybliża czytelnikowi współczesnemu okres siedemnastowiecznych wojen. Opisy bitew są bardzo plastyczne, pełne ruchu, barw i efektów świetlnych. Porównania, wyliczenia i powtórzenia dobrze oddają zgiełk walki i zamieszanie. Historyczna sprawozdawczość eposu została połączona z poetycką biegłością. W mistrzowskich opisach potyczek, wydarzeń, działań bohaterów, ich psychiki autor stosuje styl barokowy, świadczą o tym hiperbole, podkreślające dramatyzm sytuacji, inwersje, oryginalne epitety oraz liczne dygresje. Potocki porzuca epicka narrację, by wyrazić pochwałę walecznych przodków lub krytykę ludzi współczesnych - zniewieściałych i obojętnych na sprawy ojczyzny. Ważnym fragmentem utworu jest mowa Karola Chodkiewicza skierowana do sumień i serc walczących Polaków. Wódz wzywa do ofiarności, poświęceń i obrony zagrożonej ojczyzny. Jest to styl podniosły, uroczysty, czasem sztucznie kunsztowny. Okresy zdaniowe są długie, a ich budowa zawiła. Przedstawione czyny i cnoty rycerskie stały się okazją do wytknięcia szlachcie współczesnej niedbałości o dobro publiczne. Poeta z goryczą pisze o zbytku i samowoli szlachty sarmackiej.
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-7385-572-4, 9788373855724
Wydawnictwo: Polskie Media Amer.Com S. A.
Stron: 434

Autor

Wacław Potocki Wacław Potocki
Urodzony w 1621 roku w Polsce (Wola Łużańska)
Wacław Potocki lub Wacław Grad-Potocki – sędzia skarbowy, podstarości biecki i sędzia grodzki biecki (w latach 1667–1676), podczaszy krakowski (1678–1685), jeden z głównych twórców barokowych w Polsce, poeta, epik, satyryk i moralista.

Pozostałe książki:

Poezja polska od średniowiecza do współczesności. Antologia Co ma wisieć nie utonie. Wojna chocimska Wybór wierszy Dla zakochanych. Wiersze poetów polskich Dzieła. Tom 1. Transakcja wojny chocimskiej inne utwory z lat 1669 - 1680 Dzieła. Tom 2. Ogród nie plewiony i inne utwory z lat 1677-1965 Dzieła. Tom 3. Moralia i inne utwory z lat 1688-1696 Fraszki Moralia Muza polska na Tryjumfalny wjazd najaśniejszego Jana III Smutne zabawy Transakcyja wojny chocimskiej. Fragmenty Wiersze wybrane Wojna chocimska : poemat w 10 częściach ; Merkuriusz nowy ; Pełna ; Periody ; Wiersze drobne Żadna nie ma rzecz przymierza z czasem
Wszystkie książki Wacław Potocki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Wojna chocimska : poemat w 10 częściach ; Merkuriusz nowy ; Pełna ; Periody ; Wiersze drobne nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Wojna chocimska : poemat w 10 częściach ; Merkuriusz nowy ; Pełna ; Periody ; Wiersze drobne. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat