Wojna polsko-jaruzelska. Stan wojenny, czyli kontrrewolucja generałów

Andrzej Paczkowski
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wojna polsko-jaruzelska. Stan wojenny, czyli kontrrewolucja generałów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Stan wojenny, który generał Wojciech Jaruzelski ogłosił wczesnym rankiem 13 grudnia 1981 r., trwał formalnie przez ponad półtora roku, ale faktycznie ciągnął się kilka lat. Był drastyczną próbą złamania „solidarnościowej” rewolucji, próbą, która ostatecznie się nie powiodła. Niniejsze opracowanie, najpełniejsze w tej tematyce, oparte jest na tysiącach dokumentów archiwalnych – polskich, sowieckich i amerykańskich – setkach wspomnień i relacji oraz bardzo już obszernej literaturze. Autor stara się opisać mechanizm przygotowań i przebieg stanu wojennego, biorąc pod uwagę działania z jednej strony napastnika, czyli władz PRL i ich moskiewskiego patrona, z drugiej zaś „Solidarności” będącej ofiarą agresji. Uwzględnia także reakcje całego społeczeństwa oraz aspekty międzynarodowe. W nieco odmiennej wersji książka ta ukazała się w Stanach Zjednoczonych, a jeden z amerykańskich recenzentów uznał, że autor udowodnił, iż „nie tylko zna historię, ale też ją czuje”.
Data wydania: 2021-11-24
ISBN: 978-83-8032-691-0, 9788380326910
Wydawnictwo: Wielka Litera
Kategoria: Historia Polski
Stron: 512
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Andrzej Paczkowski Andrzej Paczkowski
Urodzony 1 października 1938 roku w Polsce (Krasnystaw)
Andrzej Paczkowski – polski historyk, naukowiec, wykładowca akademicki, profesor nauk humanistycznych, a także alpinista. W okresie PRL działacz opozycji demokratycznej, w III RP członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej dwóch kadencji (1999–2011...

Pozostałe książki:

Bo moje siostry W górach wysokich. Kompendium polskich wypraw wysokogórskich Czarna księga komunizmu. Zbrodnie, terror, prześladowania Droga do „mniejszego zła”
Wszystkie książki Andrzej Paczkowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Wojna polsko-jaruzelska. Stan wojenny, czyli kontrrewolucja generałów nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@ladymakbet33
2021-01-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Wojna polsko-jaruzelska. Stan wojenny, czyli kontrrewolucja generałów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl