Wróżąc z fusów

Marcelina Szumer-Brysz
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Wróżąc z fusów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Od zawsze w rozdarciu – między Europą a Azją, islamem a świeckością, tradycją a nowoczesnością – również dziś Turcja stoi na rozdrożu. Schedę po ojcu narodu, Mustafie Kemalu Atatürku, do niedawna niepodzielnie królującym w tureckich sercach, przejmuje Recep Tayyip Erdoğan, przez wielu porównywany do złego ojczyma, który rozprawiając się bezwzględnie z politycznymi oponentami, szybko trwoni cywilizacyjne zdobycze poprzedników. Albo – jak uważają inni – przywraca wspaniałą osmańską tradycję i istotę tureckiego ducha, który bez religii i rodziny byłby pusty.

Ale Turcja to nie tylko polityka. To również producent święcących międzynarodowe triumfy seriali telewizyjnych, nowy dom tysięcy syryjskich uchodźców, miejsce, w którym środowiska LGBT mają odwagę rozwinąć swoją tęczową flagę, ulubiony cel podróży spragnionych słońca i miłości, być może nowy potentat turystyki religijnej – to tu przecież kiełkowało chrześcijaństwo, tu mieszkali pierwsi święci, apostołowie, a nawet Maryja.

Warto zatem wzorem autorki odrzucić stereotypy i spojrzeć w twarz prawdziwej Turcji, która wciąż przyciąga i odpycha, niepokoi i fascynuje.

Wydanie 3 - Wyd. Czarne
Data wydania: 2024-06-12
ISBN: 978-83-8191-909-8, 9788381919098
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Kategoria: Reportaż
dodana przez: Vernau
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Marcelina Szumer-Brysz Marcelina Szumer-Brysz
Urodzona w 1981 roku w Polsce
Marcelina Szumer-Brysz – dziennikarkai reporterka współpracująca z „Tygodnikiem Powszechnym” i działem zagranicznym „Gazety Wyborczej”, a wcześniej z „Przekrojem”. Studiowała naUniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie im. Adama Mickiewiczaw Poznani...

Pozostałe książki:

Wróżąc z fusów Izmir. Miasto giaurów Turcja
Wszystkie książki Marcelina Szumer-Brysz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Wróżąc z fusów" Marceliny Szumer-Brysz

12.05.2024

"Wróżąc z fusów" Marceliny Szumer-Brysz to jest - w moim odbiorze - taka książka, którą czytelnik bierze do ręki, niekoniecznie wiadomo czemu (tak było w moim przypadku) - może okładka zainteresowała, albo tomik stał na półce już tak długo, że to wręcz nie wypada, więc wreszcie się po niego sięga, czy też jest on pierwszą rzeczą, która wpada w ręc... Recenzja książki Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji

@S.anna@S.anna × 10

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@S.anna
2024-05-12
7 /10
Przeczytane Non fiction Literatura polska Pożyczone

"Wróżąc z fusów" Marceliny Szumer-Brysz to jest - w moim odbiorze - taka książka, którą się bierze do ręki, niekoniecznie wiadomo czemu (znów - w moim przypadku), może okładka zainteresowała, albo stoi na półce już tak długo, że to wręcz nie wypada, więc wreszcie się za nią zabiorę, czy też jest pierwszą rzeczą, która wpada w ręce w bibliotece, lub z jakiegokolwiek innego powodu, otwiera się ją z myślą "Tylko rzucę okiem na pierwszą stronę i zobaczę, czy warto", a chwilę potem jest godzinę później, zaś człowiek jest na stronie 120-tej i nie ma pojęcia, jak to się stało.

Mimo pewnego chaosu (zwłaszcza tematycznego), którym charakteryzuje się ta pozycja, wszystkie reportaże są bardzo interesujące i godne polecenia nawet, jeśli kogoś Turcja nigdy nie interesowała i niewiele o niej wie (a może nawet zwłaszcza wtedy). Ja w każdym razie tę książkę pochłonęłam, poczułam się zachęcona do zapoznania z innymi pozycjami autorki i już chłonę "Izmir. Miasto giaurów".

× 1 | link |
@Jacek
2024-06-04
5 /10
Przeczytane
MA
@magdalena.kielbik
2022-08-06
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Wróżąc z fusów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl