Wschodnim pograniczem literatury polskiej. Od Średniowiecza do Oświecenia

Andrzej Romanowski
Wschodnim pograniczem literatury polskiej. Od Średniowiecza do Oświecenia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Czy literatura ruska, tworzona niegdyś także w języku polskim, może być uznana za część literatury polskiej? Czy Rusini wykształceni w szkołach Rzeczypospolitej dokonywali polonizacji XVII-wiecznej Moskwy? Czy w dziele rozprzestrzenienia polskiej cywilizacji miał udział również język cerkiewnosłowiański? Czy siła atrakcyjna kultury staropolskiej była też dziełem Rusi? Splot polsko-ruski, a z biegiem czasu także polsko-litewski, zadecydował o obliczu polskiej literatury. Na ogół nie pamiętamy, że pierwsze na świecie druki cyrylickie pojawiły się w XV-wiecznym Krakowie, a w gronie pisarzy języka polskiego znalazło się dwóch świętych prawosławnych.
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-242-3428-8, 9788324234288
Wydawnictwo: Universitas
Stron: 324

Autor

Andrzej Romanowski Andrzej Romanowski
Urodzony 20 sierpnia 1951 roku w Polsce (Kraków)
Andrzej Romanowski – polski @Linkiteraturoznawca, publicysta i nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2003 redaktor naczelny Polskiego Słownika Biograficznego.

Pozostałe książki:

Podróż na wschód Ludzie tamtego czasu wywiady z lat 1977 - 1998 Antykomunizm, czyli upadek Polski. Publicystyka lat 1998-2019 Młoda Polska wileńska Pamięć gromadzi prochy
Wszystkie książki Andrzej Romanowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wschodnim pograniczem literatury polskiej. Od Średniowiecza do Oświecenia aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Wschodnim pograniczem literatury polskiej. Od Średniowiecza do Oświecenia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl