Wspomnienia przyszłości

Siri Hustvedt
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wspomnienia przyszłości
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

„Wspomnienia przyszłości” to prowokacyjna, żywiołowa powieść o czasie, pamięci, pożądaniu i wyobraźni pióra nagradzanej autorki „Świata w płomieniach”, prywatnie żony Paula Austera. To opowieść o młodej kobiecie ze Środkowego Zachodu, jej pierwszym roku spędzonym w Nowym Jorku pod koniec lat siedemdziesiątych XX. wieku oraz jej obsesji na punkcie tajemniczej sąsiadki, Lucy Brite.

Podsłuchując Lucy przez cienkie ściany obskurnego mieszkania, S.H. vel Minnesota zapisuje w zeszycie przedziwne i w coraz większym stopniu niepokojące monologi sąsiadki obok innych codziennych przygód aż do pewnej strasznej nocy, kiedy to Lucy wpada do jej mieszkania z misją ratunkową.
Czterdzieści lat później S.H., teraz już doświadczona pisarka, pomagając matce staruszce w przeprowadzce, odnajduje stary zeszyt, a w nim pierwsze szkice nieukończonej powieści. Pomysłowo zestawiając ze sobą te różne teksty, S.H. porównuje swoje wspomnienia z tym, co zapisała w owym roku i o czym od tamtej pory zapominała, tworząc w ten sposób dialog przez dziesięciolecia między dawną i dzisiejszą sobą. To spotkanie zarówno niweluje czas, jak i ujmuje jego aktualne znaczenia w nowe ramy.

„Ten portret młodej kobiety poszukującej artystycznej drogi kryje wiele bogactw: refleksje o tym, jak czynność wspominania, jeśli sięga odpowiednio głęboko, a może uzdrowić pękniętą teraźniejszość, i inne, o przyrodzonej niesamowitości poczucia siebie wywołanego przez piszącą rękę. Głębi jej refleksjom nie odbiera to, że nazywa się je filozoficzną komedią w stylu Tristrama Shandy’ego”.
John Maxwell Coetzee
Tytuł oryginalny: Memories of the Future
Data wydania: 2021-10-27
ISBN: 978-83-280-8775-0, 9788328087750
Wydawnictwo: W.A.B.
Stron: 448
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Siri Hustvedt Siri Hustvedt
Urodzona 19 lutego 1955 roku w USA ( Northfield, Minnesota)
Siri Hustvedt – amerykańska poetka, pisarka i eseistka pochodzenia norweskiego. Autorka dwóch tomów poezji, trzech zbiorów esejów oraz sześciu powieści, w tym międzynarodowych bestsellerów: Co kochałem (2003), Lato bez mężczyzn (2011). Jej najnowsza...

Pozostałe książki:

Amerykańskie smutki Co kochałem Na oślep Świat w płomieniach Lato bez Mężczyzn
Wszystkie książki Siri Hustvedt

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wspomnienia przyszłości aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@ilona_m2
2021-12-20
6 /10
Przeczytane

Za tym tytułem kryje się zbiór wspomnień, a bardziej ich strzępy rozrzucone i podane czytelnikowi w różnej postaci i w dowolnym porządku. Łączą się tu ze sobą wspomnienia przeszłości, czas teraźniejszy oraz fragmenty pisanej książki.
Niestety pomimo całego kunsztu literackiego nie mogłam znaleźć z Siri więzi na żadnym poziomie, ani fabularnym ,ani stylistycznym. Wiele w tej historii luk, zbyt wiele chaosu, wtrąceń, nawiązani do postaci ze świata literackiego. Ja bym tą fabułę chciała tak pozbierać i poskładać do kupy, jakoś ją uporządkować. Literacko nie wywiązała się między nami chemia, choć osobiście nie ma książce nic do zarzucenia. To podobna sytuacja do tej o butach, kiedy widzisz piękną parę, pragniesz ją mieć, a gdy przychodzi moment założenia okazuje się, że nie da się w nich zrobić kroku, uwierają. I tak naprawdę nie wiesz, czy to wina obuwia, czy własnej stopy.

× 2 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Wspomnienia przyszłości. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl