Wspomnienia z dni polskiego buntu, 1830-1831

Jaakow Ha-Lewi Lewin
Wspomnienia z dni polskiego buntu, 1830-1831
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Spisane w konwencji tzw. zwoju rodzinnego i ukończone w 1841 roku wspomnienia Jaakowa Ha-Lewiego Lewina stanowią zapis wydarzeń, których autor był uczestnikiem podczas trwania powstania listopadowego (relacja pisana z perspektywy żydowskiej). Lewin został wówczas, wraz z członkami rodziny i współpracownikami oskarżony o szpiegostwo na rzecz wojsk rosyjskich i prowadzony przez wsie i miasteczka województwa Płockiego na proces przed sądem powstańczym w Warszawie. W trakcie tej drogi bohaterowie wielokrotnie poddawani byli szykanom ze strony wojska powstańczego. Doświadczenia te bohater przedstawia na tle szeroko zarysowanego kontekstu powstania listopadowego i nastrojów panujących wśród polskiego społeczeństwa tamtego okresu.


Tytuł oryginalny: Ha-Jehudim we-ha-mered ha-polani. Zichronotaw szel Jaakow ha-Lewi Lewin mi-jemej ha-mered ha-polani bi-sznat 1830–1831
Data wydania: 2023-01-26
ISBN: 978-83-01-22631-2, 9788301226312
Wydawnictwo: PWN - Naukowe PWN
Seria: Żydzi. Polska. Autobiografia
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 188
dodana przez: Catta

Autor

Jaakow Ha-Lewi Lewin Jaakow ha-Lewi Lewin (przełom XVIII i XIX wieku) – Żyd tradycyjny, wykształcony i bywały w świecie, kupiec, obserwator powstania listopadowego. We wspomnieniach dotyczących tego okresu opisuje stosunki polsko-żydowskie w świetle dziejących się wówcz...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wspomnienia z dni polskiego buntu, 1830-1831 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Wspomnienia z dni polskiego buntu, 1830-1831. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat