Wtedy. O powojennym Krakowie

Joanna Olczak-Ronikier
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Wtedy. O powojennym Krakowie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Wiosną 1945 roku matka i babka Joanny Olczak Ronikier - bohaterki bestsellerowej i nagradzanej książki W ogrodzie pamięci - po latach wojennej tułaczki trafiają do Krakowa. Od tamtego czasu nie wyrzucają ani jednego zapisanego kawałka papieru. Listy, rachunki i notatniki towarzyszą pisarce przez całe życie. Są udręką i wyrzutem sumienia. Na początku XXI wieku niespodziewanie każą jej na nowo spojrzeć na czas tuż po wojnie. Dla dziesięcioletniej Joasi tamten Kraków to tętniąca życiem wyspa: zapachy ze sklepiku z „towarami kolonialnymi”, najlepsze w życiu lody i spacery z Leopoldem Staffem. Dla jej bliskich to schronienie w słynnym później Domu Literatów przy Krupniczej, próba wskrzeszenia rodzinnego wydawnictwa i trud budowania życia od nowa. Pisarka w mistrzowski sposób pokazuje, jak wyglądał świat w tym wyjątkowym czasie, między jednym kataklizmem a drugim. Wtedy. Joanna Olczak-Ronikier (ur. 1934) − pisarka i scenarzystka, laureatka Nagrody Literackiej Nike 2002 oraz współzałożycielka Piwnicy pod Baranami. Autorka m.in. W ogrodzie pamięci (2001), książki przetłumaczonej na wiele języków, którą w Polsce kupiło już ponad 50 tys. czytelników.
Data wydania: 2015-10-21
ISBN: 978-83-240-3869-5, 9788324038695
Wydawnictwo: Znak
Kategorie: Biografia, Reportaż
Stron: 320

Autor

Joanna Olczak-Ronikier Joanna Olczak-Ronikier
Urodzona 12 listopada 1934 roku w Polsce (Warszawa)
Polska pisarka i scenarzystka, współzałożycielka kabaretu Piwnica pod Baranami. Wnuczka Jakuba Mortkowicza i Janiny Mortkowiczowej, córka Hanny Mortkowicz-Olczakowej, matka Katarzyny Zimmerer.

Pozostałe książki:

W ogrodzie pamięci Wtedy. O powojennym Krakowie Korczak Próba biografii Piotr Piwnica pod Baranami Piwnica pod Baranami czyli Koncert ambitnych samouków Zeszyty Literackie nr 142
Wszystkie książki Joanna Olczak-Ronikier

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wtedy. O powojennym Krakowie aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@bea-ta
@bea-ta
2019-11-14
7 /10
Przeczytane przeczytane 2018 Biblioteka domowa

Oczekiwałam kontynuacji „W ogrodzie pamięci”. W treści, przekazie, nastroju.

Rozdział I „Czas zamknięty w koszach z wikliny” nawiązywał do poprzedniej opowieści rodzinnej i wyjaśniał motywy powstania "Wtedy": „To Kasia M. opowiada mi, na podstawie przeczytanych listów, jak mężną, dobrą, życzliwą osobą była moja matka. Irytuje się, że nie doceniałyśmy matki: moja babka i ja. Więc dobrze. Niech opowieścią o powojennych dziejach rodziny zajmie się ktoś z następnych pokoleń: (…). Ja skupię się na naszym powojennym życiu w Krakowie.” I wyobrażałam sobie, że będzie to opowieść o życiu w powojennym Krakowie babci, mamy i córki.

Zdjęcie na okładce zapraszało mnie w świat dzieciństwa autorki. Spodziewałam się szkoły, zabaw, dziecięcych rozrywek ówczesnego Krakowa.

Tymczasem dostałam opowieść o ludziach ważnych dla kultury polskiej, pojawiających się w życiu pań w czasach krakowskich. Z początku z lekka irytowały mnie te opowieści (bo przecież nie tego oczekiwałam), później zdałam sobie sprawę, że być może, w stosunku do niektórych, jest to jedyna informacja, pozwalająca zachować ich lub ich dokonania, w pamięci potomnych. Że w stosunku do ludzi bardziej znanych są to, być może, jedyne informacje dotyczące określonego epizodu w ich życiu. I z przyjemnością chłonęłam opowieść o dobrotliwym i trochę nieporadnym w powojennej Polsce L. Staffie, o nienajlepszych relacjach A. Słonimskiego z wydawnictwem Mortkowiczów, o początkach twórczości młodziutkiego T. Różewic...

× 1 | link |
@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane Współpraca

Joanna Olczak-Ronikier polska pisarka i scenarzystka, współzałożycielka kabaretu Piwnica pod Baranami.
"Wtedy.O powojennym Krakowie", to osobista podróż autorki do czasów, jej bliskich i znanych.To, również rzadka możliwość, wysłuchania świadka, tamtych wydarzeń.Od wojny minęło ponad 70 lat i coraz mniej jest osób, które, potrafią, opowiadać, w tak interesujący sposób, o tamtych czasach.
To opowieść o rodzinie, która próbuje się przeciwstawić losowi i zapewnić sobie, jakieś przetrwanie, w trudnych czasach, jakie nastąpiły, zaraz po wojnie.
Świat, widziany oczyma małej dziewczynki, która, dopiero po koszmarze wojny, może znowu poczuć się dzieckiem.
Książka zawiera mnóstwo dokumentów i zdjęć pieczołowicie, zbieranych przez rodzinę, a teraz, oglądając, te świadectwa, tamtych czasów, możne się z nimi utożsamić i zrozumieć przeżycia, nie tyle autorki, ale i wszystkich, tych ludzi.
Polecam.

| link |
MA
@Maja77
2021-08-20
8 /10
Przeczytane
@Edyta_Lutek
@Edyta_Lutek
2019-12-15
7 /10
Przeczytane
@abdita
2019-11-23
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Wtedy. O powojennym Krakowie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat