Wybrane legendy o Karkonoskim Duchu Gór

Ivo Łaborewicz
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wybrane legendy o Karkonoskim Duchu Gór
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Temat Ducha Gór jest tak stary, a nawet starszy, jak literatura o Karkonoszach, sięgająca co najmniej XVI w. Postać ta pasjonowała i pasjonuje wszystkie nacje, którym przyszło zamieszkiwać te góry, a więc Czechów, Niemców i Polaków. I nie ma znaczenia, iż jest to istota fikcyjna, mityczna, ważne jest natomiast to, że uosabia nasze lęki wobec dzikiej przyrody, a przede wszystkim wyobrażenia o prawdziwej ludzkiej naturze, którą najbardziej wyraźnie daje się dostrzec i właściwie ocenić w surowych górskich warunkach. Jednym z pierwszych, który zebrał i opublikował w 1662 r. opowieści o karkonoskim Duchu Gór, zwanym przez Niemców najczęściej Rübezahl, był Praetorius. Po nim tematem tym zajmowało się bardzo wiele osób, żeby wymienić tylko Musäusa czy Carla Hauptmanna. W Czechach, gdzie tegoż Ducha zwie się Krakonoš, powstał szereg opowieści, w tym wiele dla dzieci, stworzonych choćby przez Marie Kubátovą. A u nas o Duchu Gór pisano już w XVII w., lecz najbardziej znane miano – Liczyrzepa, nadał mu (przyznajmy, niezbyt fortunnie) w 1945 r. Józef Sykulski, publikując w Jeleniej Górze swoją książeczkę pt. „Liczyrzepa – zły duch Karkonoszy i Jeleniej Góry”, będącą – co symptomatyczne – pierwszą polska książką wydaną na Ziemiach Zachodnich i Północnych po zakończeniu II wojny światowej! Po nim postać „Liczyrzepy” pojawiała się w twórczości wielu pisarzy, m.in. Ludwika Świeżawskiego, Stanisława Bernatta, Wandy Chotomskiej i bardzo licznych twórców lokalnych. Legendy podane przez Praetoriusa, Kubatovej, Sykulskiego i innych stały się podstawą opowieści przedstawionych w niniejszym zbiorku. Książeczka ta nie rości sobie prawa do pełnego przedstawienia tej legendarnej postaci. Nie tworzy też „nowych legend”, jest subiektywnym wyborem dawnych przekazów, ubranym w bardziej współczesną formę, w którą wplatają się również ilustracje. Ich motywem jest z jednej strony karkonoski krajobraz, z drugiej zaś lokalny strój ludowy, choć również uwspółcześniony – swego rodzaju propozycja takiego stroju dla dzisiejszych mieszkańców.
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-62708-15-4, 9788362708154
Wydawnictwo: Ad Rem - wydawnictwo

Autor

Ivo Łaborewicz Ivo Łaborewicz Historyk-archiwista związany z Dolnym Śląskiem.

Pozostałe książki:

Sekrety Jeleniej Góry Wybrane legendy o Karkonoskim Duchu Gór Legendy Jeleniej Góry Warmbrunn i okolice jego
Wszystkie książki Ivo Łaborewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Legendy o Liczyrzepie

30.06.2013

Wybrane legendy o Karkonoskim Duchu Gór to zbiór 23 legend opracowanych przez Ivo Łaborewicza. Autor, mgr historii, specjalista archiwistyki dziejów regionalnych głównie obszaru Sudetów, ma na swoim koncie ponad 400 artykułów naukowych i popularnonaukowych. Książka jego autorstwa opatrzona jest przepięknymi ilustracjami zarówno krajobrazu karkonosk... Recenzja książki Wybrane legendy o Karkonoskim Duchu Gór

EM
@emik84

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

EM
@emik84
2013-06-30
10 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Wybrane legendy o Karkonoskim Duchu Gór. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat