Wyjście awaryjne. O zmianie wyobraźni politycznej

Rafał Matyja
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wyjście awaryjne. O zmianie wyobraźni politycznej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Co mają w głowach polskie elity, te z lewa i te z prawa? Jak patrzą na naszą historię i państwo? Czy umieją zaproponować takie modele modernizacji, które byłyby adekwatne do półperyferyjnego statusu kraju? W swojej najnowszej książce znany politolog, Rafał Matyja, próbuje zdefiniować głębsze przyczyny dzisiejszej sytuacji politycznej w Polsce. Zastanawia się nad tym, co determinowało politykę po 1989 roku i jaki ma to wpływ na jej dzisiejszy kształt. Jego zdaniem jedynym sposobem na doprowadzenie do trwałej zmiany w Polsce – zmiany na lepsze – jest przebudowa fundamentów zbiorowej wyobraźni. Tylko odświeżając nasze spojrzenie na historię i geopolitykę i mierząc się z trudnymi prawdami na nasz temat, możemy wykroczyć poza istniejące wizje rozwoju i wyobrazić sobie na nowo, kim chcemy być i jak mógłby wyglądać nasz kraj. Jak stworzyć nowe polskie imaginarium? Jakie założenia w polityce należałoby przemyśleć od nowa? Jakim językiem o niej mówić? Książka Rafała Matyi jest zaproszeniem do refleksji o tym, jak się wydostać z obecnego politycznego klinczu.
Data wydania: 2018-03-07
ISBN: 978-83-65271-72-3, 9788365271723
Wydawnictwo: Karakter
Stron: 184

Autor

Rafał Matyja Rafał Matyja
Urodzony w 1967 roku w Polsce
Politolog i publicysta, wykładowca Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Publikuje m.in. w „Nowej Konfederacji” i „Tygodniku Powszechnym”. Jest m.in. autorem książek: Wybory 2014–2015 a przemiany elit politycznych Trzeciej Rzeczpospo...

Pozostałe książki:

Konserwatyzm po komunizmie Polska polityka migracyjna Wybory 2014-2015 a przemiany elit politycznych Trzeciej Rzeczypospolitej Rywalizacja polityczna w Polsce Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością
Wszystkie książki Rafał Matyja

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wyjście awaryjne. O zmianie wyobraźni politycznej aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@zooba
2019-11-27
9 /10
Przeczytane Ebooki 2019 Inspiracje/idee Posiadam

"Wyjście awaryjne" Rafała Matyi to lektura dla osób żywo interesujących się polityką polską i jednocześnie sfrustrowanych i zmęczonych jałowością dyskusji politycznych, sporów, wieloletnim mocowaniem się na te same wyświechtane argumenty. Autor pisze tak: pewnych sporów nie warto ciągnąć w nieskończoność. Po prostu. [...] Są chorobliwym obracaniem jednej kwestii na wszystkie możliwe sposoby, choć dawno zgasła nadzieja na to, że coś nowego o niej powiemy. [...] Tak toczy się dziś spór między politykami PiS a ich przeciwnikami, miedzy mediami o dwóch silnych profilach tożsamościowych zdefiniowanych negatywnie: przeciwko PiS i przeciw "liberalnemu mainstreamowi".
Ja jestem tym chocholim tańcem zmęczona, patrzeniem wstecz, przepychankami o bohaterów/zdrajców, politykę wstydu lub dumy i zupełne ignorowanie tu i teraz, a co gorsza ignorowanie perspektywy globalnej i dłuższej niż kilkuletni okres kadencji sejmowej, sejmikowej itd. Dlatego zainteresowała mnie propozycja autora wyjścia poza schemat patrzenia na państwo, społeczeństwo, obywateli i władzę.
Drugą, równie ciekawą i ważną dla mnie, częścią książki jest analiza ostatnich 30 lat z perspektywy budowania instytucji państwa i zmian społecznych. Tutaj tez posłużę się cytatem: "Wyjście z komunizmu wymagało czegoś więcej niż przywrócenia wolnego rynku i reguł demokratycznej rywalizacji - wymagało stworzenia narodu politycznego i zbudowania państwa. Zbudowania nowej wspólnoty i nowych, służących jej instytucji. Obie spawy ...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Wyjście awaryjne. O zmianie wyobraźni politycznej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl