Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag

Piotr Oleksy
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Ta historia rozpoczyna się u kresu wojny, kiedy wyspy zostały odebrane wycofującym się Niemcom i włączone do terytorium Polski. Jedni stąd odjeżdżali – wypędzeni, drudzy zajmowali ich miejsca – wygnani. Wygnani przywieźli pamięć Kresów, wypędzeni zabrali pamięć krajobrazów dzieciństwa i setki lat historii.

Bohaterowie Wysp Odzyskanych układali sobie życie w bezpośrednim sąsiedztwie niepewnej granicy, zmagając się z niestabilną administracją, samowolą wojsk radzieckich, wszechobecnym szabrem i nieoswojonym żywiołem wody. Władze Polski Ludowej podejmowały zaś intensywne wysiłki, by znaleźć kulturowe i historyczne uzasadnienie dla odwiecznej polskości „starych Ziem Piastowskich”.

Piotr Oleksy sięga do własnych przeżyć oraz w głąb pamięci swoich dawnych i obecnych sąsiadów, mieszkańców wysp Wolin, Uznam i całego archipelagu u ujścia Odry. Nadając tym wspomnieniom szerszy kontekst, tworzy wciągającą, wielowątkową opowieść o tym, jak historia i geografia stały się siłami kształtującymi dynamiczną społeczność kilku pokoleń wyspiarzy.

„Oleksy kreśli impresjonistyczną biografię polskiego archipelagu, Rzeczpospolitej wyspiarskiej, bieguna Polski odrzańskiej. To nie jest książka lokalna, sentymentalna Heimatliteratur, tylko opowieść uniwersalna w swojej wyjątkowości, w której jest miejsce i na podpitego awanturnika Jana Papugę, i na rybaka Siwego Flaka, i na boga Trygława, i na wypędzonych Niemców, i na tajemnicze księstwo Gryfitów. Oleksy łączy charyzmaty historyka i reportera, węszy po czystych archiwach i brudnych portach, a wszystko to w miejscu, gdzie doszło do jednego z najdziwniejszych eksperymentów demograficznych w dziejach. Zmusza czytelnika do opuszczenia dobrze wyjeżdżonych intelektualnych kolein i zdania sobie sprawy, że nie ma jednej Polski, a jest wiele Polsk!”
Zbigniew Rokita

Data wydania: 2021-06-09
ISBN: 978-83-8191-249-5, 9788381912495
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Sulina
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 288
dodana przez: Asamitt

Autor

Piotr Oleksy Piotr Oleksy
Urodzony w 1986 roku w Polsce
Piotr Oleksy – historyk i publicysta, od ponad dekady podróżuje po Europie Środkowej i Wschodniej, obserwując, jak tworzą się nowe tożsamości. Pracuje na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współpracuje z „Tygodnikiem Po...

Pozostałe książki:

Naddniestrze. Terror tożsamości
Wszystkie książki Piotr Oleksy

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

O wyspach, które ominęła historia - "Wyspy odzyskane" Piotr Oleksy

15.06.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Wyspy odzyskane" Piotr Oleksy Można by rzec, że jedyny polski archipelag wysp ominęła historia. Wszystkie wydarzenia rozgrywające się na przestrzeni wieków praktycznie nie zahaczają o Wolin, Uznam czy Karsibór. Swój bieg w tym regionie historia zaczyna dopiero po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku. Dawni kresowiacy zaczynają zasiedlać te ... {} Recenzja książki Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag

Moja opinia o książce

Opinie

KA
2021-12-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Legimi 2021
@sarzynskikacper
2021-06-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@elutka_a
2021-06-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl