Z piasku i popiołu

Amy Harmon
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Z piasku i popiołu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Włochy, rok 1943, Niemcy okupują większość kraju. I polują na Żydów.
Eva Rosselli i Angelo Bianco wychowywali się jak rodzeństwo, ale w końcu pomiędzy nimi stanęły polityka i religia.
Po latach zakochali się w sobie, lecz kościół wezwał Angelo i ten wybrał kapłaństwo.
Ponad dekadę później Angelo jest katolickim księdzem, a Eva – kobietą, która nie ma gdzie iść. By ochronić ją przed gestapo, mężczyzna decyduje się ukryć Evę w klasztorze, gdzie ta odkrywa, że jest tylko jednym z wielu chronionych przez Kościół katolicki, Żydów.
Ale Eva nie potrafi się ukrywać i czekać na lepsze czasy, podczas gdy Angelo ryzykuje dla niej wszystko. Jest wojna, wielu ludzi potrzebuje pomocy. Angelo i Eva przechodzą kolejne ciężkie próby oraz podejmują bolesne decyzje. W końcu będą musieli podjąć tę najtrudniejszą.

Książka znalazła się w finale Goodreads Choice Award w kategorii powieść historyczna.
Tytuł oryginalny: From Sand and Ash
Data wydania: 2020-04
Wydawnictwo: NieZwykłe
dodana przez: Shinedown

Autor

Amy Harmon Amy Harmon
Urodzona 17 września 1968 roku w USA
Amy Harmon to amerykańska dziennikarka. Zdobyła nagrodę Pulitzera jako korespondent „New York Timesa”, obejmującą wpływ nauki i technologii na życie codzienne. Harmon wykorzystuje narrację, aby wyjaśnić ludzkie dylematy związane z postępem nauki. W ...

Pozostałe książki:

Biegając boso Słowo i miecz Prawo Mojżesza Making Faces Inna Blue
Wszystkie książki Amy Harmon

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Z piasku i popiołu"

{} WYBÓR REDAKCJI
13.05.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Zabić kogoś to jedno. Poniżyć go i upodlić, obedrzeć z godności jak ze skóry, zupełnie, co innego. Pierwsze czyni człowieka mordercą, drugie potworem”. Przenosimy się do Włoch, jest rok 1943 wojenna zawierucha trwa w najlepsze. Nie oszczędza nikogo i niczego. Niemcy z ogromną zaciętością i skutecznością polują na Żydów. Poznajemy Evę i Angelo, o... {} Recenzja książki Z piasku i popiołu

Wojenna Italia

13.04.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Nie ma chyba książki opartej na wydarzeniach drugiej wojny światowej, która nie porażałaby przedstawionym wymiarem okrucieństwa. Trudno z resztą opowiadać o tym, co działo się w społeczeństwie w tym fatalnym czasie bez pomijania bezsensownej śmierci, brutalności, braku litości, jaka nawiedzała bohaterów poszczególnych książek, często bezbronnych ... {} Recenzja książki Z piasku i popiołu

Piękna i wzruszajaca

16.06.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Hejka! Kto lubi książki z wojną w tle? U mnie z tym bywa średnio, rzadko po nie sięgam, a jak już czytam, to trafiają mi się dobre książki z tego gatunku. Dzięki Wydawnictwu Niezwykłe miałam okazję przeczytać "Z piasku i popiołu" Amy Harmon. Początkowo byłam sceptycznie nastawiona, obawiałam się, że bedzie to ciężka lektura, a jestem mile zaskoc... {} Recenzja książki Z piasku i popiołu

Z piasku i popiołu

17.04.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Z piasku i popiołu Wydawnictwo NieZwykłe Angelo i Eva przyjaźnią się od najmłodszych lat i są dla siebie bardzo bliscy. Jednak czasy w jakich żyją nie są dla nich najlepsze. Tym bardziej iż młodzi mimo woli coraz bardziej zakochują się w sobie. Może i to kwestia czasu ale oboje zmieniają się i szukają swojej życiowej drogi. Tu jak się okazuje szy... {} Recenzja książki Z piasku i popiołu

@madziara091@madziara091 {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

CZ
2020-04-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

Amy Harmon i jej najnowsze dzieło „Z piasku i popiołu” to niebanalna historia miłości z wojną w tle. Autorka pokazała coś nowego, mimo tematu, który jest tak często poruszany na łamach literatury. Tu odnajdziemy inne spojrzenie, wyjątkowe postacie i ogromne uczucia.
Powieść Amy Harmon opowiada o katolickim księdzu i żydówce, którzy już od najmłodszych lat są nierozłączni. Ich miłość jednak zdecydowanie zaczyna różnić się od braterskich uczuć, a z racji oddania się przez Angelo Bogu - miłość staje się całkowicie niemożliwa. Mimo wszystko tych dwoje znaczy dla siebie bardzo dużo, a przybierających na sile uczuć nie da się zepchnąć na drugi plan. Ich emocje stają się jeszcze potężniejsze w przededniu wojny. Eva mimo talentu i urody przez swoje pochodzenie skazana jest na śmierć, do czego Angelo za wszelką cenę nie chce dopuścić. Kobieta zaś pragnie żyć nie w strachu, a w przeświadczeniu, że jest zdolna nieść pomoc. Nie chce jedynie się ukrywać.
Ta niezwykła lektura przeniesie nas do pachnącej słońcem Florencji, Rzymu okupowanego przez Niemców, pociągu pędzącego do obozu oraz cichych murów kościoła. W każdym z tych miejsc razem z bohaterami podzielimy ich emocje i obawy.
Autorka bardzo sprawnie buduje obraz uczuć i ludzkich tragedii. Z wprawą ukazała jak działał kościół katolicki, księża oraz siostry zakonne by pomagać ocalić ludzkie istnienia przed ich masową zagładą. Wszyscy wiemy z jakimi cierpieniami musieli borykać się ludzie w czasie II Wojny Światowej. W t...

{}× 2 | link |
CZ
2020-06-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam

Wzruszająca historia z lat II wojny światowej.

Eva - Żydówka, utalentowana skrzypaczka i Angelo - młody, katolicki ksiądz - historia ich przyjaźni trwającej od lat dzieciństwa i miłości w czasie wojny, ich rozterki, tragizm tej znajomości. Bohaterów poznajemy w Florencji w czasach przedwojennych, następnie w okupowanym Rzymie. Ich przyjaźń, zaufanie do drugiej osoby, nie zostały zniszczone przez to, co zgotowali im Niemcy. Czas wojny nie zniszczył ich wzajemnych relacji. Niebezpieczeństwo, w jakim znajdowała się najbliższa osoba, pokazało jak bardzo człowiek jest w stanie się dla niej poświęcić, mimo swojego cierpienia.

Autorka pokazała stosunek Włoch do zamieszkałych tam Żydów w tych tragicznych czasach. Mamy tu wstrząsające opisy niszczenia Żydów, na którym polują Niemcy, trudne wybory,a przede wszystkim odpowiedzialność za drugą osobę i wielką wiarę w przetrwanie.

Wśród wielu książek opowiadających o tragizmie II wojny światowej, ta z pewnością należy do tych, którą należy przeczytać! Wstrząsająca, piękna lektura, wyjątkowa historia. Lektura godna uwagi! Przeczytajcie jak potoczą się losy Evy i Angelo! To nie jest historia romansu, to jest historia wielkiej miłości, gdzie nie ma znaczenia pochodzenie czy wyznawana wiara!

{} | link |
@silwana
2020-04-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Bardzo dobra książka, trochę drastyczna, ale też pełna nadziei.

{} | link |
MA
2021-07-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@haudek
2021-01-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 2021-Książki Ek2020
@Monika_Bocwinska
2020-08-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Zakreconaa_19
2020-06-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2020-05-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@madziara091
2020-04-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
@ksiazka_w_pigulce
2020-04-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Z piasku i popiołu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe