Zamek

Luis Zueco
5.8 /10
Ocena 5.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Zamek
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.8 /10
Ocena 5.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Między Tierra Llana a Pirenejami Aragońskimi leży najważniejszy zabytek wojskowy w Europie: opactwo zamku Loarre, imponująca twierdza, zbudowana w miejscu, w którym była niebezpieczna granica. Jak zbudowano? Kto poważył się na taki wyczyn? Wszystko zaczęło się, gdy monarcha, król Sancho III Wielki, postanowił zbudować fortyfikację w odległym, słabo zaludnionym pasie górskim, z którego muzułmański wróg mógł być widoczny na dziesiątki kilometrów. Za obietnicę lepszej przyszłości przyciągnął grupę mężczyzn i kobiet, dla których samo przeżycie było codziennym bohaterstwem. Wśród nich jest mistrz z Lombardii; Jan i jego syn Fortun; Javierre , chłopiec, którego ambicje rosły w tym samym czasie co zamek. Spotkamy kapłana wiernego starym rytuałom i inteligentną ,tajemniczą Enecę. Jest to historia powstania jednego z najważniejszych średniowiecznych królestw, klucz do Rekonkwisty… Pierwsza część trylogii umiejscowionej w hiszpańskim średniowieczu. Fascynujący opis zwyczajów, ówczesnej techniki, wpleciony w niezwykle zręcznie poprowadzoną opowieść o miłości, wojnie, przezwyciężaniu trudności.  
Tytuł oryginalny: El Castillo
Data wydania: 2018-01-31
ISBN: 978-83-65411-12-9, 9788365411129
Wydawnictwo: Fabuła Fraza
Cykl: El Castillo, tom 1
Stron: 690
dodana przez: katapika

Autor

Luis Zueco Luis Zueco
Urodzony 2 lipca 1979 roku w Hiszpanii
Autor książki "Zamek" opowiadającej losy Castillo de Loarre. Powieść w ciągu dwóch lat była jedenastokrotnie wznawiana.

Pozostałe książki:

Opactwo Miasto
Wszystkie książki Luis Zueco

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Zamek nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@BagatElka
2019-11-06
3 /10
Przeczytane ZZZ....oddane 2018

Sakramencko nudna opowieść.
Czytanie tej książki było cholerną mordęgą.
Ja rozumiem,że autor chciał upamiętnić trud budowniczych,że chciał oddać hołd i okazać szacunek.Tylko czemu stworzył koszmarnie mdłe postaci? Czemu dialogi są sztuczne,ciągnące się w nieskończoność i naszpikowane filozoficznymi przemyśleniami o Bogu,ludzkiej naturze itd ?
Tym bardziej to śmieszy i drażni w ustach prostaczków,którzy pojawiają się na kartach "Zamku".
Dzięki wyobraźni autora,każdy z bohaterów,niezależnie od pozycji i wykształcenia a najczęściej jego braku,przemawia jak na wiecu wyborczym.
Bardzo często powtarza się fraza dotycząca budowaniu zamku,który przetrwa tysiąc lat.Będzie wspominany za tysiąc lat.Będzie pomnikiem trudu ludzi sprzed tysiąca lat itd
Dialogi są monotonne i pełne powtórzeń a wygląda to mniej więcej tak: panie odbuduje zamek! ,nie idź precz,ale panie ja zbuduję go,daj mi rzec, a sio głąbie,mówiłem ci,że kark przetrącę, ale ja go zbuduje bo...,zamilcz zaraz cię wychłostam, ależ nie ja ci mówię panie,że go zbuduję bo...o nie,niejeden stracił życie za mniejsze przewiny blablabla.... Do tego wtrącane są filozoficzne przemyślenia na temat ludzkiej kondycji,ambicji itp
Postaci drugoplanowe są jak tło i niemal nic nie mówią.Kluczowe zdarzenia opisane ubogo i bez krztyny wyobraźni.
Pan sąsiedniego zamku przyjechał,pokrzyczał,mieczem pomachał i pojechał w cholerę.A wszyscy się bali i dobrze,że o tym autor wspomniał bo nie sposób tej trwogi odczuć.
...

× 2 | link |
@eR_
2019-12-19
7 /10
Przeczytane Współpraca

Powieść łącząca całkiem dobrze udokumentowaną historię z fikcją literacką. Tu jednak ta granica jest praktycznie zatarta i zapewne trzeba mieć sporą wiedzę historyczną aby odróżnić właśnie tą fikcję od historii. A dzieję się tu naprawdę dużo, szczególnie, że pisarz wie jak przyciągnąć uwagę czytelnika swoją opowieścią.

Wszystko zaczęło się, gdy monarcha, król Sancho III Wielki, postanowił zbudować fortyfikację w odległym, słabo zaludnionym pasie górskim, z którego muzułmański wróg mógł być widoczny na dziesiątki kilometrów. Za obietnicę lepszej przyszłości przyciągnął grupę mężczyzn i kobiet, dla których samo przeżycie było codziennym bohaterstwem. Wśród nich jest mistrz z Lombardii; Jan i jego syn Fortun; Javierre , chłopiec, którego ambicje rosły w tym samym czasie co zamek. Spotkamy kapłana wiernego starym rytuałom i inteligentną ,tajemniczą Enecę. Jest to historia powstania jednego z najważniejszych średniowiecznych królestw, klucz do Rekonkwisty… tyle o fabule zdradza nam okładka.

Książka ta swoją tematyką nie jest może zbyt odkrywcza, że wspomnę tu o świetnej sadze Folletta, w której można się dopatrzyć niemalże takich samych rozwiązań, tyle że tam budowano słynną katedrę, a tutaj niezwykle strategicznie umieszczony obiekt mający wpływ na kształtowanie się cywilizacji.
I bohaterowie, czy to znakomity cieśla, czy zbiegła niewolnica..
Ale czepiam się. Pomijając to, co mi samemu przypominało inne książki z podobnej tematyki dzieło to zasługuje na ...

× 1 | link |
@Klementynka
2022-04-01
6 /10
Przeczytane ! Wezwanie czeskie na rok 2022 literatura hiszpańska powieści historyczne średniowiecze
LA
2021-09-23
7 /10

Cytaty z książki

“Kiedy Kościół zakazuje pogańskich obrzędów i ten zakaz jest ustawicznie łamany przez lud, zawsze wybiera ten sam sposób: włączyć obrządek do swojego kultu.”
#
“Samotność bywa nieraz najlepszą towarzyszką, a rozmowa ze sobą to nieoceniony sposób, żeby poznać siebie.”
× 1
#
“Człowiek musi mieć oko na swoich wrogów, a jeszcze bardziej na przyjaciół.”
#
“Ja nie polegam na ludzkiej paplaninie, zawsze na dnie słów ukrywa się jakiś cel.”
#
“(...) ja nie ufam nikomu, nawet własnemu cieniowi. Raz jest po prawej, raz po lewej, a zdarzało mi się go widywać z dwóch stron jednocześnie.”
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Miasto
Miasto
Luis Zueco
Druga część trylogii umiejscowionej w hiszpańskim średniowieczu. Walki chrześcijan z muzułmanami. Fa...
Opactwo
Opactwo
Luis Zueco
8/10
Historyczny thriller osadzony w fascynującej średniowiecznej scenerii, pomiędzy murami jednego z naj...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl