Zanim poznasz moje imię

Jacqueline Bublitz
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Zanim poznasz moje imię
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Poruszająca opowieść o dwóch kobietach, które połączyła śmierć i poszukiwanie sprawiedliwości. Przybywając w swoje osiemnaste urodziny do Nowego Jorku, Alice nie miała przy sobie nic prócz sześciuset dolarów i skradzionego aparatu fotograficznego. Głęboko wierzyła, że w mieście marzeń uda jej się rozpocząć nowe życie. Trzydziestokilkuletnia Ruby również wpadła na ten pomysł. Kobieta, której udało się już przejechać pół świata, nadal czuje się niespełniona. Postanawia więc odwiedzić Stany Zjednoczone i zacząć wszystko od początku. A przynajmniej taki był plan - do czasu gdy nad rzeką Hudson znajduje zwłoki Alice, która już nigdy nie zrealizuje żadnych swoich postanowień. Choć początkowo Ruby próbuje zapomnieć o tym, co zobaczyła tamtego mrocznego poranka, w końcu decyduje się odkryć tajemnicę śmierci młodej dziewczyny. Szybko jednak okazuje się, że kluczowym pytaniem nie jest to, kto zabił, ale kim była sama ofiara i co po niej zostało…

Odważna, boleśnie aktualna powieść, która ożywi dyskusję na temat prawa kobiet do tego, by bezpiecznie mogły chodzić ulicami naszych miast. Przeczytałam jednym tchem, gorąco pragnąc poznać rozwiązanie zagadki, a zarazem nie chcąc, by ta piękna historia się kiedykolwiek skończyła. Clare Mackintosh

Wspaniała książka. Niezwykle piękna, feministyczna, porywająca… Z pewnością zasługuje na wszelkie nagrody. Zachwyciła mnie pod każdym względem. Marian Keyes


Tytuł oryginalny: Before You Knew My Name
Data wydania: 2022-08-11
ISBN: 978-83-8295-126-4, 9788382951264
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 352
dodana przez: Catta

Autor

Jacqueline Bublitz Jacqueline Bublitz Jacqueline Bublitz jest pisarką, feministką i arachnofobką, dzielącą życie między australijskie Melbourne i Nową Zelandię. "Zanim poznasz moje imię" to jej debiut, który powstał po spędzeniu lata w Nowym Jorku, gdzie zdecydowanie zbyt często kręciła...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zanim poznasz moje imię

11.09.2022

"Zanim poznasz moje imię" to debiutancka powieść Jacqueline Bublitz, który w moim odczuciu nie był do końca udany. Alice to osiemnastka, która zamierza zacząć życie od nowa w Nowym Jorku. Wyjeżdża tam mając przy sobie 600 dolarów i skradziony aparat fotograficzny. Potrzebuje jednak rozpocząć życie od nowa, po nieudanych początkach poprzedniego życ... Recenzja książki Zanim poznasz moje imię

@Gosia@Gosia × 5

Słabo.

31.08.2022

Zanim poznasz moje imię - Jacqueline Bublitz Alice właśnie kończy 18 lat. Przy sobie ma raptem kilkaset dolarów i skradziony aparat fotograficzny. Postanawia pojechać do miasta marzeń, miasta gdzie wszystko może się wydarzyć, a być może można zacząć życie od początku. Taki sam pomysł ma Ruby, trzydziestoszescio letnia kobieta postanawia przyleci... Recenzja książki Zanim poznasz moje imię

RECENZJA

24.07.2023

Do Nowego Jorku trafiają dwie kobiety – 18 letnia Alice Lee i 2 razy od niej starsza Ruby, pochodząca z Australii. Obie z tego samego powodu przyjeżdżają do tego wielkiego miasta – chcą zacząć od nowa swoje życie, wierząc, że to właśnie Nowy Jork okaże się tym właściwym miejscem. Alice ma przy sobie jedynie skradziony aparat fotograficzny – jej og... Recenzja książki Zanim poznasz moje imię

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@coolturka104
2022-10-01
6 /10
Przeczytane

"Zanim poznasz moje imię" to debiutancka powieść Jacqueline Bublitz.

Od razu spodobał mi się zabieg autorki, która pozwoliła martwej dziewczynie opowiedzieć nam swoją historię. Osiemnastoletnia Alice Lee przybywa do Nowego Jorku z głową pełną marzeń o nowym życiu. Z zachwytem chłonie klimat wielkiego miasta.

Jest i trzydziestosześcioletnia Ruby Jones tkwiąca w toksycznym związku, gdzie przypadła jej rola tej trzeciej. Pragnąc zapomnieć i nabrać dystansu wybiera się do Ameryki. To ona znajdzie zwłoki martwej Alice i wydarzenie to mocno wpłynie na jej życie.

Obie bohaterki podjęły swą decyzję głównie z powodu facetów, do których nie miały szczęścia, a Nowy Jork jest stworzony dla ludzi, którzy szukają drugiej szansy. Alice ma nadzieję na realizację swych planów i marzeń, na inne, lepsze życie. Na dodatek spotyka na swej drodze człowieka, który otacza ją opieką i wspiera we wszystkich decyzjach. Tym bardziej niesprawiedliwe wydaje się to, co ją spotka. Podczas lektury kłębi się we mnie sporo sprzecznych odczuć, mój spokój zaburza wiedza, że tak młode życie zostanie wkrótce brutalnie i ostatecznie przerwane.
Autorka położyła akcent na postawie i zachowaniu osoby, która znajduje martwe ciało: jak taka sytuacja na nią wpłynęła, czy łatwo się po takim czymś otrząsnąć i zapomnieć, a co jeśli zapomnieć nie sposób?

Przeważająca ilość narracji to monolog, co może momentami znużyć, odkładałam wtedy książkę, by za chwilę do niej powrócić. Muszę...

× 6 | link |
@aniabex
2022-08-25
8 /10

„Każda zagadka ma rozwiązanie. Bez względu na to, jak długo trzeba jej szukać. Odpowiedź powstaje równocześnie z pytaniem”.

Nowy Jork – miasto, które nigdy nie śpi, które „tętni jak serce”, ma wyczuwalny puls, w którego rytmie żyją tu ludzie. Ono nie stawia warunków, poza jednym, by w nim żyć i odnaleźć siebie. To tu postanowiły zacząć swoje życie od nowa dwie zupełnie obce sobie kobiety, których światy pewnego pochmurnego poranka niespodziewanie i brutalnie zbliżyły się do siebie..

Alice Lee właśnie skończyła 18 lat i miała przed sobą długie lata, by zbudować sobie na nowo cały świat. „Niezauważalna w najlepszym tego słowa znaczeniu”, po raz kolejny – tym razem ostatni – zmieniła swoje miejsce na ziemi. Jej przybycie do Nowego Jorku, to była szybka i klarowna, wymuszona okolicznościami decyzja. Wymknęła się niepostrzeżenie z dawnego życia, jakby wygramoliła się z ciemności ruszając w drogę, z której nie da się zawrócić, ale której przyświeca nadzieja na lepsze. Musiała dowieść, że poradzi sobie sama..

Ruby Jones ma 36 lat i jest tak strasznie samotna. Być może jej uroda już przeminęła, ale wciąż jest niezmiennie piękna. Gdy jej życie utkwiło w martwym puncie, zbyt długo trwało w stanie zwieszenia, to w Nowym Jorku zobaczyła szansę na odkrycie siebie na nowo. Wzięła więc urlop od swojej codzienności, uciekła od faceta i władzy, jaką nad nią miał. Tu miała w końcu zacząć być ważna dla siebie i dla innych..

Alice i Ruby, zabłąkane, ale p...

| link |
MA
@mamakawaiksiazki
2022-08-21
7 /10

“Zanim poznasz moje imię” to historia dwóch kobiet, których losy splatają się po śmierci jednej z nich. Opowieść błyskotliwa i zaskakująca nie tylko przez bieg zdarzeń, ale fakt, że narratorką jest Alice, która nie żyje. Czy śmierć może połączyć? Czy dzięki niej można naprawdę zacząć żyć?
Ruby i Alice nie znają się. Ten fakt zmienia śmierć jednej z nich. Ruby próbuje dowiedzieć się kim była nieznajoma i jakie wiodła życie. W tym przypadku ważniejsze staje się kim była Alice, bo jak zginęła wiemy na samym początku. Byłam szalenie ciekawa dokąd te poszukiwania zaprowadzą bohaterkę i czy Alice zazna spokoju.
Taka perspektywa przedstawienia zdarzeń jest dosyć niespotykana. Autorka podjęła ciekawą próbę wejścia w ciało kobiety, która już nie żyje i opisania jej emocji po całym zdarzeniu i po tym, gdy już jej nie ma. Niecodzienna narracja sprawia, że książka nabiera ciekawych barw, choć niestety zdarzają się momenty senne i bardzo powolne, przez co czasami czyta się dosyć ciężko. Mnie urzekł sam język i trafność opisywanych emocji i stanów, w jakich znajdują się bohaterki. Celność uwag sprawia, że momentami zapiera dech w piersiach- czujesz jakby to wszystko dotyczyło ciebie i twojego życia, jakby autorka znała ból wszystkich kobiet tego świata. Nie wiem jak to opisać dokładnie, ale te słowa są niezwykle trafne i bolą, nawet gdy nie ma się tak traumatycznych doświadczeń.
W książce poruszone są takie tematy jak molestowanie, wykorzystywanie nielet...

| link |
@ixzca
@ixzca
2022-09-10
4 /10
Przeczytane

Pierwsze spotkanie z twórczością autorki i do tego nieudane. Czuję się rozczarowana tą historią.

Książka od początku ma wolny tok rozwoju. Czasem jest to dobre, ponieważ czytelnik czuje, że gdzieś tam w środku czy na końcu może go coś zaskoczyć. Tutaj było zupełnie inaczej. Historia nie zmienia tempa do samego końca.

Dwie kobiety, które poznajemy - nie mają lekko w życiu. Autorka porusza kwestię pornografii oraz wyższości mężczyzn nad kobietami. Jest to jednak w moim odczuciu, bardzo przekoloryzowane czy po prostu krzywdzące, ponieważ Ruby trafia na samych „złych” mężczyzn. W pewnym momencie ten najważniejszy przekaz staje się po prostu męczący.

Autorka nieumiejętnie przedstawia narrację z punktu widzenia martwej dziewczyny. Miałam wrażenie, że nie do końca wiadomo czy to aby na pewno ona opowiada. Czułam się kompletnie zagubiona w tym wszystkim. Usilnie starałam się zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Z marnym skutkiem, ponieważ bardzo zmuszałam się do kontynuowania lektury.

Jest ona też przez tę narrację bardzo dziwnie skonstruowana. Dialogów jest stosunkowo mało, w porównaniu do treści i retrospekcji. Ciężko się ją czytać, tak aby usiąść i nie czuć chęci odłożenia jej.

Nie jest to na pewno thriller - ewentualnie bardzo lekki. Wręcz niewyczuwalny. Prędzej obyczaj z domieszką thrilleropodobną.

Podsumowując: thriller dla ludzi o mocnych nerwach, którzy jak już zaczną książkę to jej nie odłożą. Nawet jeśli to komple...

| link |
@Marzenn
2024-07-05
9 /10
Przeczytane
@walczakmonis
2023-10-29
6 /10
Przeczytane
@maniek.em
2023-07-24
6 /10
Przeczytane
@florenka
2023-01-04
6 /10
Przeczytane
@Gosia
2022-09-11
6 /10
Przeczytane
@Zaczytanablondynka
2022-08-31
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Zanim poznasz moje imię. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl