Zapiski z nocnych dyżurów

Jacek Baczak
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Zapiski z nocnych dyżurów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Zapiski z nocnych dyżurów Jacka Baczaka ukazały się po raz pierwszy w połowie lat 90. – wywołując natychmiast duże zainteresowanie krytyki literackiej i liczne dyskusje. Reportaż z Domu Pomocy Społecznej, dziennik, a może po prostu fikcja literacka?

Kontrowersyjny był już sam temat – śmierć w DPS-ie, starość, nieuleczalna choroba widziane oczami pielęgniarza. Książka szybko została uznana za ważny głos, nagrodzona prestiżową Nagrodą im. Kościelskich (1996), umieszczona na liście akademickich lektur. Poświecono jej wiele recenzji i artykułów.

Mija właśnie ćwierć wieku od pierwszego wydania – wracamy do Zapisków z nocnych dyżurów. Ukazują się w zmienionej wersji i opatrzone posłowiem prof. Dariusza Czai – antropologa kultury, eseisty. Chociaż wiele zmieniło się w naszej rzeczywistości, jesteśmy przekonani, że to książka wciąż bardzo aktualna społecznie i mocno poruszająca.

Jacek Baczak tak komentuje nowe wydanie Zapisków: „Nie napisałem nic więcej. Nie wiedziałem, dlaczego miałbym pisać. Czytam ten tekst po latach i nadal pamiętam tamtego młodego człowieka – jego myśli i zachwyty, jego strach i niedowierzanie, że nasze życie jest tak kruche i tak delikatne. Tamto uświadomienie sobie, jak niewiele znaczymy i bardzo często żyjemy złudzeniami – zostało już we mnie. Czasem czuję, że jest we wszystkim, co robię i myślę”.

Data wydania: 1997
ISBN: 83-7006-600-3, 8370066003
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 86

Autor

Jacek Baczak Jacek Baczak
Urodzony w 1967 roku w Polsce (Bielsko-Biała)
Jacek Baczak – prozaik, pracownik socjalny. Zapiski z nocnych dyżurów to przejmujący opis życia doświadczanego podczas pracy w Domu Pomocy Społecznej w Komorowicach. Próba zapisu spotkania ze starością, chorobą, samotnością i śmiercią. Książka była ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

„ (…) znikanie jest tak samo wszechobecne jak stawanie się”

8.09.2021

Często na książkach obyczajowych możemy przeczytać o „powieści, którą napisało życie”, a czytelnicy zachwycają się, jakie to jest prawdziwe. Czy każde oblicze prawdy jesteśmy w stanie obejrzeć. Domy Pomocy Społecznej to miejsca, o których nie myśli się na co dzień. Chcemy czerpać z życia, a te miejsca skrywają smutne historie bez happy endu – o ty... Recenzja książki Zapiski z nocnych dyżurów

Moja opinia o książce

Opinie

@asiaczytasia
2021-09-08
8 /10
Przeczytane
@abdita
2019-11-23
10 /10
Przeczytane #biografie, pamiętniki, listy, rozmowy Posiadam Powtórki

Cytaty z książki

O nie! Książka Zapiski z nocnych dyżurów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl