Zawisza Czarny

Stefan Maria Kuczyński
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Zawisza Czarny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

"Nikt nie przewyższył Zawiszy Czarnego szlachetnością i dzielnością bohaterską. We wszystkich wyprawach okazywał się rycerzem dzielnym i znakomitym; słynął odwagą i wielkimi czyny, w których nikt mu nie wyrównał. Był zaś w mówieniu słodki i ujmujący, tak iż nie tylko ludzi zacnych i szlachetnych, ale barbarzyńców nawet swoją uprzejmością zniewalał. Miał przede wszystkim ten rzadki w sobie przymiot, że jak w bitwie najśmielszy zapał, tak w radzie najumiarkowańszą okazywał rozwagę. Z wielkimi umysłu darami łączył biegłość w sztuce wojennej, której nabył już to orzez wrodzoną zdolność, juz to przez ćwiczenia i wprawę, służąc wojskowo w różnych krainach.  
Data wydania: 1983-10-01
ISBN: 83-216-0454-4, 8321604544
Wydawnictwo: Śląsk - Wydawnictwo Naukowe
Seria: Z medalionem
Stron: 353

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Zawisza Czarny? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Jagrys
2019-10-30
8 /10
Przeczytane

Nietuzinkowa i frapująca fabularyzowana biografia Zawiszy z Garbowa. Bo kto nie chciałby poznać bliżej niezwykłą postać najznamienitszego rycerza Europy? A może nie? Jestem gotowa wyzwać na ubitą ziemię każdego, kto twierdzi, że jest inaczej.
Dziecięciem w podstawówce jeszcze będąc (a dawne to są dzieje) znalazłam książkę w rodzinnych zbiorach. Zaintrygował mnie herb na okładce. I w zasadzie już było po mnie. Historia wymieszana z fikcją, podana w sposób, który zachwycił dzieciaka, którym wówczas byłam. Wsiąkłam z kretesem. Nie przeszkadzały mi ani archaizmy, ani język stylizowany na epos rycerski. Wprost przeciwnie, do dzisiaj traktuję to jako dodatkowy walor. Czy książka jest trudna w odbiorze? Nie wiem. Pochłonęłam ją z wypiekami na twarzy, od deski do deski, w bodajże dwa dni. I chociaż obwoluta już się mocno przetarła, sama książka rozkleiła się w kilku miejscach a kilka kartek niebezpiecznie chwieje się luzem - nadal jest to jedna z najbardziej lubianych książek dzieciństwa.

| link |
@rimland
2021-12-25
7 /10
Przeczytane Proza polska
@tczuba
2021-08-27
7 /10
Przeczytane Literatura polska Historyczne
@anek7
2021-05-14
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Zawisza Czarny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl