Zdobycie Tatr. Lata 1904-1925

Jan Kiełkowski
Zdobycie Tatr. Lata 1904-1925
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Drugi tom cyklu poświęconego historii zdobywania Tatr Jana Kiełkowskiego.

OD AUTORA
Tom drugi Zdobycia Tatr obejmuje lata od 1904 do 1925. W pierwszej dekadzie tego okresu nastąpił niezwykle dynamiczny rozwój taternictwa – poziom trudności pokonywanych dróg w Tatrach osiągnął dwa kolejne stopnie. Równocześnie rola przewodnika jako pierwszego na linie stawała się coraz mniej ważna i jej znaczenie powoli się kończyło. Znaczący wpływ na te wydarzenia mieli odwiedzający w tym czasie Tatry alpiniści niemieccy: Simon Häberlein, małżeństwo Katherine i Maximilian Bröske, Ernst Dubke, Alfred Martin, Günter Dyhrenfurth i Hermann Rumpelt. Miejsce pierwszego na linie zaczęli przejmować taternicy, którzy do swoich przedsięwzięć górskich podchodzili coraz bardziej sportowo. W całym taternictwie zaczyna rozwijać się kierunek sportowy, a najważniejszym zadaniem taterników staje się poszukiwanie i pokonywanie coraz to większych trudności technicznych. Kolejnymi celami są nieprzystępne tatrzańskie urwiska – Mnicha, Ostrego Szczytu, Galerii Gankowej czy Zamarłej Turni.

Taternicy z północnej strony Tatr, Zygnunt Klemensiewicz, Roman Kordys, Jerzy Maślanka, Janusz Chmielowski, Aleksander Znamięcki, Mariusz Zaruski, jak i taternicy węgierscy, włączyli się do tego nowego rozwoju z niewielkim opóźnieniem, ale już wkrótce taternictwo po obydwu stronach Tatr rozwijało się na ogół równolegle.

Niezależnie od poszukiwania trudności intensywnie zdobywano pozostałe, jeszcze liczne, dziewicze szczyty i turnie tatrzańskie. W tych latach dokonano pierwszych wejść między innymi na: Szarpane Turnie, Papirusowe Turnie, niezauważane dotąd kulminacje w Grani Baszt, Grani Hrubego, Świstowej Grani oraz w masywie Baranich Rogów. Zdobyte zostały też fantazyjne baszty i iglice Wielkiej Zbójnickiej Turni, Apostoła I i Żabiej Lalki. Z wybitniejszych kulminacji dokonano pierwszych wejść na Niżnie Rysy, Zachodni i Wschodni Szczyt Żelaz- nych Wrót, Żabią Turnię Mięguszowiecką, Wołową Turnią, Pośrednią i Wielką Jaworową Turnię, Wielką Kapałkową Turnię, Zadniego Mnicha, Zadni Kościelec i Żabiego Mnicha, a także na trudno dostępne wierzchołki Wschodniego Szczytu Wideł i Żabiego Konia.

Kontynuowano również systematyczną zimową eksplorację tatrzańskich szczytów i urwisk. Pierwszych zimowych wejść doczekały się m.in.: Staroleśny Szczyt, Świnica, Kościelec, Batyżowiecki Szczyt, Kozi Wierch, Żłobisty Szczyt, Jastrzębia Turnia, Dwoista Turnia, Litworowy Szczyt i Wielicki Szczyt. Niestety, ten dynamiczny rozwój taternictwa załamał się całkowicie z powodu powszechnie znanych wydarzeń historycznych, po których z trudem odradzał się w następnych latach, zamykających opisywany tutaj okres.

Przechodząc tatrzańskie drogi z tych lat, zawsze czułem się tak, jakbym wspinał się razem z ich twórcami, mimo że od poprowadzenia tych dróg minęło nieraz dobre pół wieku.
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-7967-098-7, 9788379670987
Wydawnictwo: Stapis
Cykl: Zdobycie Tatr, tom 2
Stron: 374
dodana przez: Vernau

Autor

Jan Kiełkowski Jan Kiełkowski
Urodzony w 1943 roku w Polsce
Jan Kiełkowski - taternik, alpinista i wspinacz skałkowy, z zawodu mgr inż. geolog, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (1970), z zamiłowania i praktyki kartograf, autor licznych przewodników i monografii górskich. Po górach chodził od ...

Pozostałe książki:

Zdobycie Tatr. Prehistoria i początki Taternictwa do roku 1903 Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu. Tom I: Wprowadzenie Wielka encyklopedia gór i alpinizmu. Tom 6. Ludzie gór Wielka encyklopedia gór i alpinizmu. Tom 7. Suplement, słownik, indeks Zdobycie Tatr. Lata 1904-1925 Zdobycie Tatr. Lata 1926–1945 Zdobycie Tatr. Lata 1946-1960
Wszystkie książki Jan Kiełkowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Zdobycie Tatr. Lata 1904-1925 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Zdobycie Tatr. Lata 1904-1925. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Zdobycie Tatr. Prehistoria i początki Taternictwa do roku 1903
Zdobycie Tatr. Prehistoria ...
Jan Kiełkowski
10/10
Tatry są dla wielu z nas górami najważniejszymi. Choć stanowią niewielkie pod względem obszaru pasmo...
Zdobycie Tatr. Lata 1926–1945
Zdobycie Tatr. Lata 1926–1945
Jan Kiełkowski
Rozdziały tomu trzeciego “Zdobycia Tatr” zawierają opis wszystkich wybitniejszych dokonań taternick...
Zdobycie Tatr. Lata 1946-1960
Zdobycie Tatr. Lata 1946-1960
Jan Kiełkowski
Tom czwarty Zdobycia Tatr jest szczególny, ukazuje się bowiem po śmierci autora – Jana Kiełkowskieg...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl