Ziemia jałowa

Magdalena Okraska
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Ziemia jałowa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Ci, których kolorowy pociąg z napisem „transformacja” powiózł wesoło daleko w przód, nie są w stanie po prawie trzech dekadach zrozumieć, że ta sama zmiana zostawiła daleko w tyle setki tysięcy czy miliony ludzi, z większych i małych ośrodków. Nikogo z beneficjentów sytuacji nie interesowały losy pana Heńka z prywatyzowanej huty, pani Marioli z niepotrzebnego nagle osiedlowego magla czy pana Zdzisława z zamykanej odlewni. Po co, skoro kolorowy pociąg pędził przed siebie w stronę Europy, a żeby z niego nie wypaść, trzeba było mocno trzymać się na zakrętach? Trudno odwracać się w pędzie. Plan Balcerowicza był wyrokiem śmierci dla mniejszych ośrodków. Życie, które od przedwojnia toczyło się wokół kopalni, huty, odlewni czy wytwórni, kilka razy zamigotało i przygasło. Z ust do ust powtarzano mantrę – sprzedać, sprzedać, najlepiej z zyskiem. Czyim? Na pewno nie tych, o których jest ta historia. Magdalena Okraska opisuje Zagłębie Dąbrowskie – wyludnione po likwidacji fabryk miasta, ruiny zakładów, zdewastowane centra i opuszczonych ludzi. Na ziemi jałowej, niczyjej, gdzieś pomiędzy Śląskiem a Małopolską.  
Data wydania: 2018-11-20
ISBN: 978-83-64526-68-8, 9788364526688
Wydawnictwo: Trzecia Strona
Seria: Reportaż! Fakty to nie wszystko
Kategoria: Reportaż
Stron: 264
dodana przez: Mirko

Autor

Magdalena Okraska
Urodzona w 1981 roku w Polsce
Magdalena Okraska - działaczka społeczna, publicystka, antropolożka kultury, zwykła dziewczyna z prowincji. Związana z redakcją "Nowego Obywatela", autorka “Ziemi jałowej”. Obecnie kształci się w zawodzie pracownik socjalny. Mieszka w Zawierciu,

Pozostałe książki:

Ziemia jałowa Nie ma i nie będzie
Wszystkie książki Magdalena Okraska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Ziemia jałowa nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@OutLet
2023-12-27
7 /10
Przeczytane

Książka smutna, poruszająca, prawdziwa i wg mnie warta przeczytania - a nie oceny bez przeczytania.

Więcej na FB (Moje książki - mój świat) i na LC (LetCentryczna).

× 14 | link |
@apo
2022-05-07
8 /10
Przeczytane

Jestem z Zagłębia i jak tylko usłyszałam o tej książce wiedziałam, że ją przeczytam. Ale ten tytuł - ziemia jałowa...? Dlaczego? Już czułam oburzenie.
Wzięłam ją jednak do ręki i... zostałam pochłonięta bez reszty.

Tak naprawdę trafiła do mnie cudowna opowieść o historii Zagłębia. O tym, że ten region kiedyś tętnił życiem, rozwijał się i zapewniał byt wielu rodzinom. A potem nastąpiła "transformacja" i wszystko przestało być "rentowne". Nikt nie był zainteresowany upadającymi zakładami pracy. Nikt oprócz, pracowników dla których były one miejscem zdobywania funduszy, zapewniały mieszkania, kontakt z kulturą i pomagało nawiązywać więzi społeczne.
Autorka nie skupia się na konkretnych ludziach, jej książka dotyczy wszystkich i każdego, kto tu mieszka. Zabieg bez wskazania pana Zdzicha czy pani Hanki daje szerszy obraz, wgląd w sytuację w Zagłębiu.
Dużym plusem jest dobre oko reporterki - potrafi znaleźć smaczki regionu. Zapomniane miejsca, opuszczone fabryki, stara reklama - dzięki niej odzyskują trochę życia. Ktoś je zauważa po latach zapomnienia.
Zachwyciło mnie także umieszczenie w książce pewnych różnic między nami Zagłębiakami a Ślązakami - inne jedzenie, język. Tak, przyznaję mówię "majgać się" zamiast przewracać i lubię to ;)

Autorka opisuje mój region i jego upadek, opuszczone fabryki, opustoszałe miasta, zdewastowane centra i zapomniane dzielnice. Po prostu ziemia jałowa, nie dająca już nic...

× 1 | link |
@mala_mi
2022-01-04
4 /10
Przeczytane 2020

Niestety, to nie jest opowieść o Zagłębiu. To region, który składa się z wielu, bardzo różnych miejscowości. Tymczasem autorka skupia się na jednej z nich, Zawierciu, co do której sama przyznaje, że nie do końca się z tym regionem utożsamia. Z pozostałych miejscowości wybiera najbardziej zaniedbane części i opisuje je tak, jakby reprezentowały całe miasto. To tak jakbym pojechała do Warszawy, zobaczyła Pragę i stwierdziła, że stolica jest paskudna. Fakt, parę problemów jest trafnie zdiagnozowanych, np. deficyty komunikacji publicznej, pospieszne likwidowanie zakładów, które mogły jeszcze działać lub brak pomysłu na kierunek rozwoju, ale nie jest to problem jedynie Zagłębia.
Miała to być też opowieść o ludziach, ale tych jest tu bardzo mało. Kilka autentycznych wypowiedzi a reszta wzięta z internetu, prasy lub książek. Jak na reportaż to trochę słabo.
Przez całą książkę przewija się myśl przewodnia, jak to kiedyś było fanie, a teraz jest do kitu. Tak jakby autorka nie zauważała, że jednak te zagłębiowskie miasta powoli się zmieniają i jest to w dużej mierze zasługa ludzi młodych, którzy próbują jakoś wymościć sobie tu swoje miejsce.

× 1 | link |
@piotr.ciszewski1
@piotr.ciszewski1
2021-09-30
8 /10

Reportaż oddający głos tym, którzy są zazwyczaj najsłabiej słyszalni. Tu nie ma lokalnych samorządowców chwalących się "rewitalizacjami" oraz zawodowych ngosowców polujących na granty. Jest to obraz trudnego życia mieszkańców Zagłębia, regionu, który stał się już nawet nie "Polską B", lecz "Polską C". Historie zniszczonych zakładów pracy, zamkniętych lub wegetujących ośrodków kultury, miejsc do których trudno już nawet dojechać pociągiem, czyta się niczym horror. To jednak historia prawdziwych społecznych skutków tzw. "transformacji".

| link |
@arkadiuszmusic
2020-08-20
8 /10
Przeczytane Reportaże
@polokokta
2019-11-11
8 /10
Przeczytane 2019

Cytaty z książki

O nie! Książka Ziemia jałowa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl