Nie ma i nie będzie

Magdalena Okraska
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Nie ma i nie będzie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

To nie jest podróż śladem Polski B czy Polski C, bo nie ma sensu dodawać kolejnych liter. To po prostu Polska - oszukana przez Balcerowicza, zachłyśnięta wczesnym kapitalizmem, łatana bez ładu i składu przez kolejne ekipy polityczne.
W "Nie ma i nie będzie" autorka jedzie do miast, o których wszyscy słyszeli, ale nikt ich nie odwiedza. Pyta o przemysł, pracę, ale przede wszystkim po prostu o życie. Opowiada o Polsce, która tkwi pomiędzy dawnym a nowym.
Data wydania: 2022-04-25
ISBN: 978-83-66571-54-9, 9788366571549
Wydawnictwo: Korporacja Ha!art
Seria: Esej (HA!ART)
Stron: 300
dodana przez: book.lynn

Autor

Magdalena Okraska
Urodzona w 1981 roku w Polsce
Magdalena Okraska - działaczka społeczna, publicystka, antropolożka kultury, zwykła dziewczyna z prowincji. Związana z redakcją "Nowego Obywatela", autorka “Ziemi jałowej”. Obecnie kształci się w zawodzie pracownik socjalny. Mieszka w Zawierciu,

Pozostałe książki:

Ziemia jałowa Nie ma i nie będzie
Wszystkie książki Magdalena Okraska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Polska zapomniana

WYBÓR REDAKCJI
21.05.2022

Nie ma i nie będzie to książka autorstwa Magdaleny Okraski, która drukiem ukazała się w 2022 roku nakładem wydawnictwa Ha!art. Jest to reportaż o tym, co polskie miasteczka utraciły oraz jak ich mieszkańcy sobie z tymi stratami poradzili. Autorka podróżowała przez miasta takie jak Myszków, Wałbrzych, Włocławek czy Skarżysko-Kamienna. Dawne ośrodk... Recenzja książki Nie ma i nie będzie

@book.lynn@book.lynn × 9

Życie po transformacji ... Klęska czy cud gospodarczy?

21.08.2022

Ten ciekawy reportaż odsłania kulisy upadku i utraty mocy przez miasta – widma, które kiedyś tętniły życiem, rozwijały się, zapewniały mieszkańcom pracę i rozrywkę. A dzisiaj? Życie w nich toczy się powoli, z marazmem i zastojem. A mowa o takich miastach, jak: Wałbrzych, Ozorków, Tarnobrzeg, Myszków, Skarżysko-Kamienna i inne. Miasta te w latach ś... Recenzja książki Nie ma i nie będzie

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mewaczyta
2022-08-21
6 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

„Piszę do was zmiast, gdzie skwer za­mie­nio­no wbe­to­no­wy plac, fa­bry­kę wruinę, akino wbie­dron­kę albo lidla. Piszę zmiej­sco­wo­ści, zktó­rych ostat­ni pe­ka­es do­kąd­kol­wiek od­jeż­dża oczter­na­stej dwa­dzie­ścia, apierw­sze nie­wiel­kie cen­trum han­dlo­we wy­bu­do­wa­no przed pię­ciu laty. (...) To więk­szość kraju. To tutaj na py­ta­nie, co się stało zza­kła­dem pracy, szko­łą, pla­cem, klu­bem osie­dlo­wym, miesz­kań­cy od­po­wia­da­ją: „Już nie ma”. Pro­wa­dzą do za­ro­śnię­tych ruin, bu­dyn­ków, które już wła­ści­wie za­po­mnia­ły oswoim pier­wot­nym prze­zna­cze­niu. Albo na pusty plac. To tutaj po­cię­to, am­pu­to­wa­no, wy­pa­lo­no do gołej ziemi. To tutaj ka­za­no nam pa­trzeć, jak nasze życia roz­pa­da­ją się. Cegła po cegle, kurs au­to­bu­su po kur­sie, szyna po szy­nie, adres po ad­re­sie."



Mam w sobie dużo szacunku do pracy, którą Magdalena Okraska włożyła w stworzenie reportażu o zapomnianych miejscach Polski. Miastach widmach, które tracą mieszkańców, odkąd ich główne fabryki, kopalnie czy inne zakłady zostały zamknięte w czasach transformacji. Cieszę się, że oddała głos rozmówcom i uwzględniła nie tylko ich życie zawodowe, ale również to codzienne w czasach, gdy rzeczywistość przestała być stabilna. Wyniosłam trochę perspektyw z lektury i zwiększyłam swoją świadomość. A jednak.

Całość została napisana jak pod tezę. Brak w niej obiektywności czy dystansu. Nie ma tu opinii ekspertów, którzy daliby szerszą perspektywę....

× 6 | Komentarze (1) | link |
@malgosialegn
2022-08-21
7 /10
Przeczytane
@aneta.sawicka05
2022-06-09
6 /10
Przeczytane
@book.lynn
@book.lynn
2022-05-21
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Cięż­kie za­da­nie – przy­je­cha­łam, by z sza­cun­kiem, ale jed­nak roz­grze­by­wać cudze tylko lekko za­bliź­nio­ne rany, trą­cać je pa­ty­kiem przy­po­mnie­nia, a potem jesz­cze raz. Przy­je­cha­łam, żeby pytać o naj­gor­sze, naj­ciem­niej­sze wspo­mnie­nia.
Piszę do was z miast, gdzie skwer za­mie­nio­no w be­to­no­wy plac, fa­bry­kę w ruinę, a kino w bie­dron­kę albo lidla. Piszę z miej­sco­wo­ści, z któ­rych ostat­ni pe­ka­es do­kąd­kol­wiek od­jeż­dża o czter­na­stej dwa­dzie­ścia, a pierw­sze nie­wiel­kie cen­trum han­dlo­we wy­bu­do­wa­no przed pię­ciu laty.
Dodaj cytat