Żniwo gniewu

Lucie Di Angeli-Ilovan
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Żniwo gniewu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Od kresowych miasteczek i okupacji sowieckiej, przez wsie i napotkanych w lasach partyzantów, po przymusową pracę na folwarku niemieckiego arystokraty i osadnictwo na Ziemiach Odzyskanych ? oto historia tułaczki dwóch sióstr, Kaszmiry i Maruszki. Te nieprawdopodobne, ale jakże typowe dla mieszkańców Kresów losy stały się osnową Żniwa gniewu. To opowieść o kobietach wprzężonych w tryby wojny, o ich sile i woli przetrwania, o oddaniu dla drugiego człowieka i pielęgnowaniu tradycji rodzinnych. O pięknie miłości w podłych czasach, o poświęceniu, gdy nikt nie widział jego sensu, i wreszcie? o wierności.
 
 
 Żniwo gniewu czyta się z zapartym tchem, bo historia splata się tu ze współczesnością w interesujący literacko warkocz. To najlepsza książka, jaką przeczytałam od kilku lat. Głęboko mnie poruszyła. Bardzo ją polecam.
 Małgorzata Kalicińska
 
 Ta książka zawiera doświadczenia, które były udziałem tysięcy anonimowych kobiet rzuconych w czasie wojny na szlak wędrówki z polskich Kresów często donikąd. Takie historie nadal przechowuje się w wielu polskich domach. Chociaż to mężczyźni wywołują i prowadzą wojny, najwyższe rachunki płacą za nie kobiety. Może dlatego rzadko mamy okazję śledzić wojenne wydarzenia ich oczami. Lucie Di Angeli-Ilovan tworzy swą narrację ze szczegółów, które zwykle uchodzą uwagi; ze smaków, zapachów, ulotnych wrażeń. Ale jest to również książka o cierpieniu, wytrwałości i nadziei oraz o niezwykłej sile kobiet. I dlatego z całego serca polecam tę powieść.
 Nina Terentiew

 
 
Data wydania: 2011-06-28
ISBN: 978-83-7506-547-3, 9788375065473
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 368
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Lucie Di Angeli-Ilovan Lucie Di Angeli-Ilovan, Polka mieszkająca w Ameryce, urodziła się w 1945 r. w Zielonej Górze. Wychowywały ją matka i ciotka, wdowy, których mężowie polegli na wojnie. W 1965 r. poślubiła Leonarda Mielnika (repatrianta z Rosji Sowieckiej) i wyjechali ...

Pozostałe książki:

Żniwo gniewu Zapisane w gwiazdach
Wszystkie książki Lucie Di Angeli-Ilovan

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Granice człowieczeństwa

WYBÓR REDAKCJI
21.12.2019

„ Tyle książek napisano już o wojnie „ Za każdym razem, gdy czytam książkę o tematyce wojennej moje pięści zaciskają się z bezsilnej złości, łzy płyną z oczu a wzruszenie chwyta za gardło. Takie historie nie są łatwe i przyjemne w odbiorze, ale ważne i potrzebne, bo dzisiejsze pokolenie wychowane w czasach pokoju nie potrafi do końca zrozumieć, ... Recenzja książki Żniwo gniewu

@gala26@gala26 × 14

Żniwo gniewu

22.12.2011

Książka jak wiele innych o tematyce wojennej rozpoczyna się od spadku, testamentu i tajemniczego żółtego pudełka, w którym ukryty jest sekret pochodzenia jednej z głównych bohaterek- Magdaleny. W miarę oglądania zdjęć i czytania starych pamiętników odkrywa Historię Kaszmiry i Maruszki, sióstr które wychowywały się w biedzie na wileńskich Kresach. O... Recenzja książki Żniwo gniewu

@aleksnadra@aleksnadra

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Siostra_Kopciuszka
2020-09-22
9 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 📘 Jedynki

To jedna z tych niewielu książek które w mojej ocenie zasługują na miano '' wybitna ''. Jedyną jej '' wadą '' jest to że czyta się wspaniale , czyli za szybko . A potem pozostaje już tylko tęsknota za jej bohaterami . Nie można oderwać myśli od Maruszki , Kaszmiry i ich historii . To swego rodzaju paradoks że tak dobrą pozycję czyta się szybko , bo inaczej nie można , bo jest tak ciekawa że zarywa się noce i czyta ją w każdej wolnej chwili , by z żalem w końcu stwierdzić że to już koniec opowieści...Książka jest naprawdę niesamowita , po prostu cudna , chociaż opowiada wcale nie o '' cudnych '' czasach i zdarzeniach . Mam nadzieję że autorka jeszcze coś kiedyś napisze , bo powinna , bo ma ku temu dar niezaprzeczalny...Polecam z czystym sumieniem .

× 5 | link |
@dona35
@dona35
2014-03-01
10 /10
Przeczytane

Poruszająca, trzymająca w napięciu powieść! Wciąga od samego początku i nie można się oderwać do samego końca. Wstrząsająca historia dwóch kobiet, o miłości, nadziei, bólu i cierpieniu. Gorąco polecam!

× 1 | link |
@Loletka.
@Loletka.
2014-07-10
Przeczytane

Wciągająca i poruszająca książka, ciekawie napisana. Podobała mi się.

× 1 | link |
@zostroja85
@zostroja85
2014-03-01
Chcę przeczytać

Bardzo mi się podobała! Wciąga do samego końca!

× 1 | link |
@darmik1980
@darmik1980
2014-03-01
Przeczytane

rewelacyjna!

× 1 | link |
@gala26
2019-11-30
7 /10
Przeczytane Literatura współczesna 2019 Wypożyczone z biblioteki Z historią w tleBiorąc do ręki książkę Angeli-Ilovan nie spodziewałam się, że ta opowieść zawiera tak ogromny ładunek emocjonalny. Historię, która wstrząsie mną dogłębnie i nie pozwoli o sobie zapomnieć. „ Żniwo gniewu „ to świadectwo wojennego okrucieństwa i heroizmu nie tylko żołnierzy, ale przede wszystkim kobiet. To opowieść, która pokazuje, z czym się zmagały, gdy ich mężczyźni walczyli na froncie. Jak wielką siłą i odwagą musiały się wykazać. Ile upokorzeń znieść by ocalić siebie i swoje dzieci. Nie oceniam tła historycznego, nie wiem ile w tej książce prawdy, bo choć oparta na prawdziwych wydarzeniach zapewne dużo w niej fikcji literackiej. To, co miało dla mnie największą wartość w tej powieści to obraz z pogranicza, ten tygiel kulturowy a przede wszystkim losy wojenne sióstr. Opowieść o sile przetrwania, o oddaniu dla drugiego człowieka, o miłości, cierpieniu i śmierci oraz próbach zachowania człowieczeństwa pomimo wszystko. Jedynie, nad czym się zastanawiałam to, po co w takiej literaturze autorka umieściła szczegółowe opisy aktów seksualnych. Momentami trącało mi trochę „ Miedzianym jeźdźcem „. Ale w końcowym efekcie nie miało to dla mnie znaczenia, bo po przeczytaniu ostatniej strony trudno mi było powstrzymać się od łez wzruszenia i refleksji. Żyjemy w szczęśliwym świecie, w świecie pokoju i tak często nie potrafimy tego docenić. Polecam warto przeczytać gdyż ta historia porusza do głębi i pozostawia głęboki ślad w sercu. 


| link |
@olinka220
2022-01-11
7 /10
Przeczytane ROZRYWKA
PO
@POZIOMKA
2021-12-27
9 /10
Przeczytane
@Asamitt
2019-11-29
8 /10
Przeczytane Polscy autorzy Powieść historyczna Wspomnienie wojny/Obozy/Holocaust
@BagatElka
2019-11-13
3 /10
Przeczytane ZZZ....oddane
@monica
2019-01-24
10 /10
Przeczytane
@aleksnadra
@aleksnadra
2011-12-22
10 /10
Przeczytane
@Kasia1382
@Kasia1382
2011-12-01
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

„ Dobro jest dobrem, zło tylko złem. Nie ma mniejszego zła ani mniejszego dobra. Jest wina, kara.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl