"Zośka" - moja wielka miłość. Wspomnienia Hali Glińskiej

Dorota Majewska, Aleksandra Prykowska
2 /10
Ocena 2 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Książka "Zośka" - moja wielka miłość. Wspomnienia Hali Glińskiej
Książka "Zośka" - moja wielka miłość. Wspomnienia Hali Glińskiej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
2 /10
Ocena 2 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Hala była sanitariuszką batalionu "Golski" i wielką miłością "Zośki" Tadeusza Zawadzkiego. Poznajemy jej beztroskie dzieciństwo w zamożnej rodzinie właściciela fabryki środków chemicznych w przedwojennej Warszawie, piękny okres nauki w gimnazjum Królowej Jadwigi i zawarte wtedy przyjaźnie, wspólne zabawy, wyjazdy i harcerstwo. Do grona przyjaciół Hali należeli: Danka Zdanowiczówna, Hala Krauze, Maria Rabińska, Janek Bytnar „Rudy” i jego siostra Duśka, Alek Dawidowski i oczywiście Tadeusz Zawadzki "Zośka". I nagle, ci młodzi ludzie, tuż po maturze lub tuż przed maturą, stanęli wobec grozy wojny. Nie zastanawiając się zbytnio podjęli walkę, wielu z nich zginęło. Hala wraca myślami do tragicznych przeżyć wojennych. Wspomina też lata powojenne, męża Felicjana, dwie córki i sześcioro wnucząt. Zmarła w 2015 roku. Wspomnienia Haliny Sapalskiej z domu Glińskiej zostały spisane przez autorki w ostatnich latach życia bohaterki. Dorota Majewska, a później Aleksandra Prykowska-Malec towarzyszyły Halinie Sapalskiej do końca, gromadząc pokaźny materiał, będący podstawą do zapisu wspomnień. Wciąż mają też kontakt z jej rodziną. Książkę wzbogacają niepublikowane dotąd fotografie oraz dokumenty z prywatnego zbioru. Szczególną wartością książki są opisy wydarzeń historycznych z okresu drugiej wojny światowej oraz postaci związanych z tymi wydarzeniami, obrazy przedwojennej Warszawy a także refleksyjne, nie pozbawione humoru spostrzeżenia kobiety dziewięćdziesięcioletniej.
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-287-0796-2, 9788328707962
Wydawnictwo: Muza
Stron: 288

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nie! Nie! Nie!

Odkąd zobaczyłam tę książkę w zapowiedziach, nie mogłam się doczekać, żeby ją przeczytać. To przecież moje ulubione tematy. Wojna, bohaterowie "Kamieni na szaniec", piękne życie na przekór strasznym okolicznościom. Dziś jestem już po lekturze...no cóż...w tym wypadku lepiej by się stało, gdyby książka pozostała w sferze moich marzeń do końca. Książka to wspomnienia Hali Glińskiej, sympatii Tadeusza Zawadzkiego "Zośki". I już tu trochę rodzą się moje wątpliwości. Na ile są to wspomnienia samej Hali, na ile zredagowanie ich przez autorki? To pytanie oczywiście pozostanie bez odpowiedzi. Tak cz... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
@MalaMi_2
@MalaMi_2
2019-01-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka "Zośka" - moja wielka miłość. Wspomnienia Hali Glińskiej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}