Zostały tylko kamienie

Krzysztof Potaczała
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Zostały tylko kamienie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Akcja "Wisła" to wciąż niezamknięty rozdział polskiej historii. Bolesny, drażliwy, niewygodny. Kwestią przymusowych wysiedleń Ukraińców z południowo-wschodniej Polski zajmowali się i wciąż zajmują uczeni, publicyści i politycy. Dlaczego zastosowano zbiorową odpowiedzialność wobec blisko stu pięćdziesięciu tysięcy obywateli polskich narodowości ukraińskiej? Nazwano ich bandytami, wrogami Polski Ludowej. Nawet tych, którzy mieli zaledwie kilka lat lub byli stojącymi nad grobem starcami.

Reportaż Krzysztofa Potaczały ukazuje różne odcienie zbrojnego konfliktu ukraińsko-polskiego na rubieżach Rzeczypospolitej. Autor dotarł nie tylko do intrygujących dokumentów, lecz przede wszystkim do uczestników wydarzeń. Polacy i Ukraińcy - krewni i dawni sąsiedzi - byli milicjanci, funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa i żołnierze opowiadają, jak wyglądało wówczas ich życie i przed jakimi stawali wyborami. Te relacje stanowią niezwykłe świadectwo czasów bratobójczej wojny, pokazują, że żadna ze zwaśnionych stron nie miała czystych rąk.

Operacja "Wisła" nie zakończyła się wraz z wypędzeniem na Ziemie Odzyskane Ukraińców i mieszanych rodzin ukraińsko-polskich - trwa w przekazywanej z pokolenia na pokolenie pamięci. To wspólna pamięć Polaków i Ukraińców, choć w dużej mierze rozumiana i odczuwana inaczej; nacechowana nieufnością, pretensją i niechęcią do wybaczenia win.
Ale nadzieja na pojednanie nie gaśnie.


Data wydania: 2022-04-28
ISBN: 978-83-8295-093-9, 9788382950939
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 336
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Krzysztof Potaczała Krzysztof Potaczała Krzysztof Potaczała - dziennikarz, reporter. Publikuje w prasie regionalnej i ogólnopolskiej. Do tej pory wydał: "KSU - rejestracja buntu", "Bieszczady w PRL-u" (trzy tomy), "To nie jest miejsce do życia", "Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bie...

Pozostałe książki:

KSU Rejestracja buntu Bieszczady w PRL-u 2 Bieszczady w PRL-u. Wybrane reportaże Świerczewski. Śmierć i kult bożyszcza komunizmu Tak blisko, tak daleko. Bieszczady po drugiej stronie granicy
Wszystkie książki Krzysztof Potaczała

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Zostały tylko kamienie aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@zetbasia27
2020-02-11
8 /10
Przeczytane

 Bieszczady kocham od swoich lat nastoletnich. Wydawało mi się, że znam ich historię, sporo dowiedziałam się też z rozmów z ludźmi tam mieszkającymi, jednak chciałam dowiedzieć się więcej. Lektura książki jest poruszająca. Relacje Polaków, Ukraińców ukazują nam jak trudne były lata powojenne w Bieszczadach, gdy grasowały bandy UPA, wojsko brało odwet, a cierpieli zwykli ludzie, okradani z żywności, ubrań, ginący od kul z byle powodu. Kulminacją była akcja przesiedleńcza "Wisła" gdy tysiące Polaków pochodzenia ukraińskiego wywieziono na Ziemie Odzyskane, pozbawiając ich korzeni, domów i dobytku. Wiele wsi doszczętnie spalono, przyroda pochłonęła ruiny. A jednak wysiedleni ludzie wracali w Bieszczady gdy tylko pojawiła się taka możliwość. Mimo, że musieli zaczynać od zera. Ta akcja to ciągle niezabliźniona rana, nawet nie wyobrażam sobie jak bolesna dla ludzi, których dotyczy bezpośrednio a także dla ich dzieci. Ile czasu trzeba, by niechęć i uprzedzenia poszły w zapomnienie? Ta książka długo zostanie w mojej pamięci. Polecam. 

× 1 | link |
@DZIKA_BESTIA
2020-03-14
8 /10
Przeczytane Bieszczady Bio wspomnienia, fakty i albumy Krzysztof Potaczała

Cytaty z książki

O nie! Książka Zostały tylko kamienie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl