KSU Rejestracja buntu

Krzysztof Potaczała
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
KSU Rejestracja buntu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

W 1978 r. w bieszczadzkim miasteczku pięciu nastolatków założyło punkową kapelę, która stała się jedną z najważniejszych formacji tego nurtu w Polsce. Książka przedstawia losy grupy od jej początków, aż do połowy lat 90., kiedy rozsypał się ostatni ustrzycki skład, a z muzyków, którzy zakładali band, pozostał tylko gitarzysta. Mowa oczywiście o Siczce, człowieku-instytucji, wciąż wiernemu rock and rollowi i punkowemu stylowi bycia.
?KSU ? rejestracja buntu?, bo taki tytuł nosi książka, to nie tylko zapis muzycznej drogi chłopaków z Ustrzyk, ale też próba ukazania rzeczywistości, w której dorastali. Znajdziemy w niej więc relacje z młodzieńczych wypraw bieszczadzkich punkowców w góry i ich ataków na harcerzy uczestniczących w operacji Bieszczady?40; dowiemy się, jak kontrkulturowa młodzież sabotowała coroczny festiwal filmów radzieckich i w jaki sposób udzielała wsparcia niepodległościowej opozycji. Cennym dokumentem epoki są oryginalne notatki MO i SB z przesłuchań członków KSU oraz ich sympatyków.
Założyciele KSU wyjaśniają, kto i z jakich powodów powołał do życia Wolną Republikę Bieszczad, dlaczego kilku z nich oskarżono w 1979 r. o próbę nielegalnego przedostania się na Zachód, jak przebiegały rewizje w ich domach i jakie prowokacje stosowała bezpieka, by zdyskredytować punkową młodzież.
W przygotowywanej przez rzeszowskie wydawnictwo LIBRA książce Krzysztof Potaczała (dziennikarz Gazety Codziennej Nowiny, mieszkaniec Ustrzyk Dolnych i uczestnik punkowego buntu przełomu lat 70. i 80.) pokazuje, w jaki sposób wśród nastolatków wchodzących w dorosłość u progu lat 80. rodziła się świadomość przynależności do małej ojczyzny (tej ustrzyckiej, bieszczadzkiej, pogranicznej) oraz jaką rolę odegrał w tym punk rock.
Sporo miejsca zajmują wspomnienia członków KSU, ich przyjaciół, fanów, rodzin, nauczycieli, prezenterów muzycznych, a nawet ówczesnych lokalnych oficjeli. Głos zabierają m.in.: Kazik Staszewski (Kult), Robert Brylewski i Maciek Góralski (Kryzys), Andrzej Turczynowicz (jeden z ojców chrzestnych punk rocka w Polsce), Marek Wiernik (Radio dla Ciebie), Paweł Sito (m.in. współautor Krajowej Sceny Młodzieżowej) i szereg innych znanych osób.
Na łamach ?Rejestracji buntu? czytelnik znajdzie wiele nieznanych dotąd faktów z życia kultowej kapeli. Autor zadał sobie trud odtworzenia historii grupy i punkowej subkultury w Bieszczadach. Jako pierwszy pokazuje nam prawdziwą historię KSU, bez zbędnego koloryzowania i tworzenia fikcji.
Data wydania: 2010-07-01
ISBN: 978-83-89183-62-0, 9788389183620
Wydawnictwo: Libra
Kategoria: Kultura
Stron: 238
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Krzysztof Potaczała Krzysztof Potaczała Krzysztof Potaczała - dziennikarz, reporter. Publikuje w prasie regionalnej i ogólnopolskiej. Do tej pory wydał: "KSU - rejestracja buntu", "Bieszczady w PRL-u" (trzy tomy), "To nie jest miejsce do życia", "Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bie...

Pozostałe książki:

KSU Rejestracja buntu Tak blisko, tak daleko. Bieszczady po drugiej stronie granicy Świerczewski. Śmierć i kult bożyszcza komunizmu Bieszczady w PRL-u Bieszczady w PRL-u 2 To nie jest miejsce do życia Zostały tylko kamienie Bieszczady w PRL-u 3
Wszystkie książki Krzysztof Potaczała

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pod prąd

2.03.2020

Jest sporo lepszych książek na temat historii zespołów muzycznych oraz poszczególnych nazwisk. W porównaniu z nimi pozycja Potaczały to raczej skromne dzieło, ma raptem niewiele ponad dwieście stron, z czego sporą część stanowią uzupełnienia fotograficzne. Dlatego wielu miłośników takiej literatury może mieć zarzuty do autora w takich kwestiach ja... Recenzja książki KSU Rejestracja buntu

Moja rejestracja...

26.12.2021

Na wstępie od razu ostrzegam, że tym razem może to być wyjątkowo długa opinia jak na mnie. Chociaż za takowymi sama nie przepadam, tak temat KSU wymaga przeze mnie głębszej analizy, więc jeśli ktoś ma z tym problem, to nawet niech nie zaczyna tego czytać :) Zanim przystąpię do sedna sprawy i napiszę co sądzę o książce K.Potaczały (choć na pierwsz... Recenzja książki KSU Rejestracja buntu

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@PonuryDziadyga
2021-12-30
3 /10
Przeczytane 2021
@spirit
2021-12-26
9 /10
@MotaKaja
2020-12-29
6 /10
Przeczytane
@DZIKA_BESTIA
2020-03-02
8 /10
Przeczytane Bieszczady Bio wspomnienia, fakty i albumy Krzysztof Potaczała
@sylka1993
@sylka1993
2011-07-10
10 /10
Przeczytane
@Myszniczek
@Myszniczek
2010-12-13
10 /10
Przeczytane Własne :)

Cytaty z książki

Niezadowolenie można namalować, opisać, ale najlepiej je wykrzyczeć. Krzyk jest niekiedy zdrowy, pozwala uwolnić nagromadzone negatywne emocje.
(...)rock'n'roll ma w sobie coś z szalejącego wirusa - już przy pierwszym kontakcie błyskawicznie zaraża.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl