Zwyciężyć znaczy przeżyć

Aleksander Lwow
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Zwyciężyć znaczy przeżyć
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwszą wersję tej książki Aleksander Lwow, jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów i alpinistów, napisał dwadzieścia lat temu. Z czasem stała się ona klasykiem gatunku. Pisał ją nie dla kolegów wspinaczy i alpinistów, pisał dla „miłośników gór” – tych, co najpewniej nigdy nie spędzą nocy w namiocie szarpanym przez mroźny wiatr ani nie będą szturmować himalajskich olbrzymów. Pisał dla zwykłych ludzi, którzy kochają góry i podziwiają zdobywających je „wojowników”.

Zwyciężyć znaczy przeżyć… to przede wszystkim książka o ludziach gór. Snując swą wysokogórską opowieść, Aleksander Lwow do minimum ogranicza opisy karawan, zakładania baz, budowania obozów wysokościowych i rozwieszania poręczówek. Pisze o przyjaciołach, znajomych i partnerach, wspomina najsławniejszych alpinistów i himalaistów – jakże często już nieżyjących. Na kartach jego książki ludzie ci ożywają, wspinają się lub bawią.

Nie mylą mi się tylko twarze. Twarze ludzi, z którymi się wspinałem, z którymi harcowałem w górach i schroniskach lub choćby w tychże górach i schroniskach się spotykałem, a którzy tym różnią się ode mnie, że albo już w górach zostali na zawsze, bo mieli mniej szczęścia niż ja, albo z różnych, najbardziej prozaicznych przyczyn (choroba, wypadek, samobójstwo), przedwcześnie odeszli z tego świata. To jest książka o nich.
Data wydania: 2002
ISBN: 978-83-910620-1-2, 9788391062012
Wydawnictwo: PiT
Stron: 403
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Aleksander Lwow Aleksander Lwow
Urodzony w 1953 roku w Polsce (Kraków)
Znakomity polski alpinista, uczestnik wielu wypraw w Tatry, Alpy, Hindukusz, Pamir, Kaukaz, Himalaje i Karakorum, zdobywca czterech ośmiotysięczników, a także wieloletni redaktor biuletynu „Góry i Alpinizm”. Dokonał pierwszego, a zarazem najszybszeg...

Pozostałe książki:

Zwyciężyć znaczy przeżyć. Ćwierć wieku później Zwyciężyć znaczy przeżyć. 20 lat później Wybrałem góry. Z Sudetów w Himalaje.
Wszystkie książki Aleksander Lwow

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Zwyciężyć znaczy przeżyć nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@ziellona
2020-02-18
8 /10
Przeczytane 21 - 0 - inne

Książka przeczytana wiele lat temu, powtórzona kilkukrotnie w tym dziesięcioleciu. Bo warto.
W czasach, kiedy rozpoczęłam fascynację górami (końcówka liceum) w swojej wielkiej ignorancji i nieświadomości, marzyłam o zdobyciu Nanga Parbat. Nie mam pojęcia, dlaczego moje plany nie szły w kierunku, niezdobytego wówczas zimą, K2. Nanga Parbat i już. 
Razem z kolegą obłożyliśmy się książkami tematycznymi. Mój Everest, Twój Everest, Nasz Everest... i tak dalej. Dochodziłam powoli do wniosku, że alpiniści i himalaiści nie są pisarzami :) Takie odkrycie sezonu :) Mnóstwo terminologii specjalistycznej, książki pisane bez tzw. bigla, prawidłowe i tyle. 

Aż tu nagle... trafiłam na "Zwyciężyć znaczy Przeżyć" Lwowa. Oj ten Pan umie pisać. Zdecydowanie umie pisać. To nie jest biografia, ani książka o jednym wspinie. To taki przegląd wszystkiego od pani bufetowej z Moka (czy z Piątki - nie pamiętam, przyznaję...) o wieczorach w schroniskach, o wspinaczce, gdzie trud, pot i łzy... Świetnie napisana, z jajem, biglem i polotem. 

Aleksander Lwow wspinał się przez ponad 30 lat. Zdobył 4 ośmiotysięczniki, brał udział w wielu wyprawach - tym bardziej doceniam książkę, w której jest dość mało "poręczówek", "zakładania obozów", za to mnóstwo, jak to poniżej napisał(a) przedczytacz(ka), anegdotek i innych pierdół ze środowiska wspinaczkowego. Otóż dokładnie tak. 

Nawet dla tych, którzy w życiu nie weszli wyżej niż na Sokolicę, nawet dla tych, którzy nigdy nie c...

× 3 | Komentarze (1) | link |
@SYSTEM
2007-09-03
5 /10
Przeczytane

Książka generalnie jest zbiorem różnych opowieści, anegdotek i innych pierdół ze środowiska wspinaczkowego (współczesnego autorowi). Niesmak powoduje pewne wywlekanie prywatnych sporów przez autora i rozwlekanie się nad nimi.

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Zwyciężyć znaczy przeżyć. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl