Życie laboratoryjne. Konstruowanie faktów naukowych

Bruno Latour, Stephen William Woolgar ...
Życie laboratoryjne. Konstruowanie faktów naukowych
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Życie laboratoryjne to efekt dwuletnich badań terenowych – obserwacji pracy neuroendokrynologów w laboratorium Rogera Guillemina w Instytucie Salka w Kalifornii. Autorzy, omawiając mechanizmy negocjowania i ustalania faktów naukowych, zerwali z tradycyjną teoriocentryczną i pozytywistyczną filozofią nauki na rzecz podejścia antropologicznego i konstruktywistycznego. Tym samym przyczynili się do rozwoju nowej gałęzi nauk społecznych, określanej w literaturze jako druga fala studiów nad nauką i techniką. Latour i Woolgar starają się wniknąć do środka nauki i przedstawić ją jako działalność ludzką (a nie quasi-boską), naukowców zaś – jako zwyczajnych ludzi; w miejsce ezoteryki genialnych (bezcielesnych!) umysłów wymyślających nowe idee pokazuje się tu realny wymiar pracy ludzi – na ogół oddanych swoim badaniom, niezwykle inteligentnych, ambitnych, ale jednak rozwiązujących bardzo wiele praktycznych problemów, których łączny rezultat daje dopiero postęp naukowy.
Krzysztof Abriszewski, Rafał Wiśniewski
Tytuł oryginalny: Laboratory life: the construction of scientific facts
Data wydania: 2020-06-17
ISBN: 978-83-7982-363-5, 9788379823635
Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury
Seria: Myśl o kulturze
Stron: 384
dodana przez: Vernau

Autor

Bruno Latour Bruno Latour
Urodzony 22 czerwca 1947 roku we Francji (Beaune)
Bruno Latour – francuski antropolog, socjolog i filozof nauki. Wraz z Michelem Callonem i Johnem Lawem współtworzył teorię aktora-sieci, wywarł wpływ na rozwój konstruktywizmu i badań nad nauką i techniką (ang. science and technology studies). Laure...

Pozostałe książki:

Polityka natury Nigdy nie byliśmy nowocześni Studium z antropologii symetrycznej Splatając na nowo to, co społeczne Nadzieja Pandory. Eseje o rzeczywistości w studiach nad nauką
Wszystkie książki Bruno Latour

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Życie laboratoryjne. Konstruowanie faktów naukowych? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Życie laboratoryjne. Konstruowanie faktów naukowych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl