Życie na krawędzi : rozwój cywilizacji i zagłada gatunków

Niles Eldredge
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Życie na krawędzi : rozwój cywilizacji i zagłada gatunków
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

jest opowieścią o oszałamiającym bogactwie przyrody powstałej na Ziemi dzięki niestrudzonym procesom ewolucji oraz o zagrożeniach, jakie dla całego ożywionego świata stwarza rozwój ludzkiej cywilizacji. Jej autor, Niles Eldredge, to znakomitość w dziedzinie paleontologii i biologii ewolucyjnej. Jest on twórcą, wraz ze słynnym paleontologiem amerykańskim Stephenem Jayem Gouldem, teorii punktualizmu, która będąc istotnym uzupełnieniem teorii Darwina, wzbudziła głębokie poruszenie w kręgach naukowych i do dziś stanowi przedmiot gorących sporów. Najnowsza pięknie ilustrowana książka Nilesa Eldredge'a opisuje niezwykłą różnorodność życia na naszej planecie i rządzące nim prawa. Zachwytowi nad istniejącym dziś światem towarzyszy głęboki niepokój o to, co czeka go w być może bardzo już niedalekiej przyszłości.
Data wydania: 2003-06-30
ISBN: 978-83-7255-159-7, 9788372551597
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Na ścieżkach nauki
Stron: 217
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Niles Eldredge Niles Eldredge
Urodzony 24 sierpnia 1943 roku
Amerykański paleontolog i ewolucjonista, wraz ze Stephenem J. Gouldem jest jednym z autorów koncepcji punktualizmu. Specjalizuje się w badaniu ewolucji trylobitów, badał także schematy powtarzające się w historii życia, w celu zbadania, w jaki sposó...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Życie na krawędzi : rozwój cywilizacji i zagłada gatunków? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2020-03-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Wiem, że nic nie wiem. Ale się staram :) Mam w domu 📚

Ta książka powinna być lekturą obowiązkową, może wtedy ludzie zaczęliby zauważać problem!

"Gatunek ludzki wyrządza ogromne szkody innym gatunkom, ekosystemom, glebom, wodom i atmosferze. Jesteśmy przyczyną wielkiego kryzysu środowiskowego, który zagraża nam u progu kolejnego tysiąclecia. Doprowadziliśmy do szóstej katastrofy, do masowego wymierania gatunków, którego skala dorówna zapewne skali pięciu wcześniejszych wielkich epizodów wymierań".

W obliczu tego faktu najbardziej przeraża mnie ludzka obojętność, ignorancja i zadufanie. Co jeszcze musi się wydarzyć, żeby nasz gatunek zaczął w końcu myśleć o tym, jakim jest zagrożeniem dla bioróżnorodności i biosfery w ogóle?

Nawet sobie nie zdajemy sprawy z tego, co się wokół nas dzieje, ja na przykład nie słyszałam wcześniej o problemie hodowli bydła w Botswanie. Czy może być coś złego w hodowli zwierząt? Wypasanie krów w rejonie Kalahari powoduje ogromne szkody we wspaniałych, naturalnych ekosystemach delty Okawango. Ludzie postawili ogromnej długości płoty, żeby odizolować krowy od dzikich zwierząt, ale oczywiście nikt nie przemyślał tego pod kątem ekologii i wyginęły tysiące gnu. A wiecie dlaczego - bo ogrodzenie wybudowano im na drodze ich NATURALNEJ migracji w kierunku zbiorników wody.

"Dlaczego po prostu nie pozwolić, aby szósta katastrofa biegła swoim torem? W końcu ewolucja tworzy nowe gatunki, które stają się uczestnikami gry w nowo pows...

{}× 19 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Życie na krawędzi : rozwój cywilizacji i zagłada gatunków. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl