Życie spisane patyczkiem

Józef Front
9.7 /10
Ocena 9.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Życie spisane patyczkiem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.7 /10
Ocena 9.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak wygląda życie osób niepełnosprawnych? Jaką walkę z przeciwnościami losu i ograniczeniami narzuconymi przez własne ciało muszą podejmować by godnie przeżyć każdy kolejny dzień?


Życie spisane patyczkiem to autobiografia Józefa Stanisława Fronta, który wskutek niefortunnego skoku do wody złamał kręgosłup. Połowę swojego życia spędził w pozycji leżącej, na brzuchu, a wszelkie manualne czynności wykonywał patyczkiem trzymanym w ustach z niewielką pomocą na wpół sparaliżowanych rąk. Tak też, przy pomocy patyczka w ustach, spisał historię swojego drugiego życia, jak sam go określał.
Data wydania: 2020-06-08
ISBN: 978-83-956534-5-2, 9788395653452
Wydawnictwo: Feniks
Stron: 490
dodana przez: _sapphiresoul

Autor

Józef Front
Urodzony w 1954 roku w Polsce (Skawica)
Urodził się wiosną 1954 roku, w domu rodzinnym w miejscowości Skawica, u podnóży pasma Beskidu Wysokiego. Od piątego roku życia mieszkał w rodzinnym domu taty, pięknej dolinie otoczonej leśnymi zboczami gór, przysiółku Podpolice – Zawoja. Interesowa...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Serce złamane - gwarantowane!

{} WYBÓR REDAKCJI
20.06.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Pytanie zadane w opisie jest bardzo trafne. Czy ktokolwiek kiedykolwiek zastanawiał się jak wygląda życie osoby niepełnosprawnej? Zaskoczę Was, ja też bardzo długo się nad tym nie zastanawiałam. Przeważnie, gdy już się słyszy - „kaleka, inwalida, niepełnosprawny” - z automatu szuka się oznak widocznych czy to na ciele czy twarzy. I nie zrozumcie m... {} Recenzja książki Życie spisane patyczkiem

"Życie spisane patyczkiem"

1.07.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Każda próba przedstawienia tego, co czułem na granicy śmierci i życia, jest niedokładnym opisem”. Józef zwany przez swoją rodzinę i znajomych Staszkiem, to pełen wigoru, serdeczny, ciepły chłopak. Ma przed sobą całe życie, plany, marzenia, szkoła, pierwsza miłość. To wszystko zostaje nagle przerwane, jeden zły, nieprzemyślany skok do wody i... {} Recenzja książki Życie spisane patyczkiem

Prawdziwa wstrząsająca historia

21.06.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Dzisiaj przychodzę do was z autobiografia Pana Józefa Stanisława Fronta pt; "Życie spisane patyczkiem" Pan Józef napisał autobiografię ku przestrodze innym. Po nieudanym skoku do wody został sparaliżowany i większość życia spędził w pozycji leżącej. Mimo to potrafił spisać książkę. Co najciekawsze spisał ja patyczkiem -trzymając go w buzi wystukiw... {} Recenzja książki Życie spisane patyczkiem

{}× 3

Chwytająca za serce autobiografia

19.06.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

#ŻycieSpisanePatyczkiem #JózefFront @wydawnictwofeniks Na wstępie chciałam podziękować Wydawnictwu Feniks za egzemlarz, możliwość przeczytania i zrecenzowania książki "Życie spisane patyczkiem". Ta powieść jest autobiografią Józefa Fronta. Głęboko mnie wzruszyła. Jestem w głębokim szoku. Nie można przejść obojętnie wobec tej książki. Czytasz i n... {} Recenzja książki Życie spisane patyczkiem

Moja opinia o książce

Opinie

@zaczytany.bebenek
2020-07-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Przeczytane 2020 Recenzenckie

Bardzo chciałam poznać życie Pana Józefa. Jak tylko zobaczyłam, że nakładem @wydawnictwofeniks zostanie wydana książka „Życie spisane patyczkiem” wiedziałam, że będę chciała ją przeczytać.
Pewnie większość z Was wie, że z zawodu jestem fizjoterapeutką i mimo że na co dzień pracuję z innymi pacjentami, to z niepełnosprawnością, jaka dotknęła Pana Józefa, też miałam kontakt. Autor książki przez niefortunny skok do wody doznał urazu rdzenia kręgowego na poziomie odcinka szyjnego w związku z czym był tetraplegikiem, z nieznaczną sprawnością rąk. Dla mnie to nie do pomyślenia, żeby ktoś z takim urazem nie mógł jeździć na wózku, jednak Pan Józef trafił do szpitala w latach 70. XX wieku, gdzie opieka w powiatowym szpitalu była okropna. Przez niekompetencje lekarzy spędził życie w leżeniu na brzuchu. Nie raz uroniłam łzę, bo to, czego doświadczył ten człowiek było skazaniem go na pewną śmierć. Zresztą lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. Mimo wielu ciężkich doświadczeń Pan Józef się nie poddał. Oczywiście miał momenty załamania i zwątpienia, ale kto z nas by nie miał? Miał wiele zainteresowań, czytał książki i starał się rozwijać swoje życie duchowe, ale także na tyle ile mógł starał się być niezależny i samodzielny. Kochał góry całym sercem, a otaczająca go przyroda bezustannie go fascynowała.
Być może książkę czyta się chwilami ciężko, jest dużo powtórzeń, ale wydawnictwo z szacunku dla Pana...

{}× 1 | link |
BL
2020-07-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Józef - autor książki, będąc młodym, zdrowym i w pełni sił chłopakiem, popełnił w swoim życiu jeden nieodwracalny błąd.
Nieudany skok do wody doprowadził młodego i ciekawego życia człowieka do trwałego kalectwa i przykuł go do łóżka na 43 lata.

Niewiarygodne jest to, że Józef Front swoją autobiografię napisał posługując się patyczkiem, trzymanym w ustach.
O czym pragnął nam powiedzieć w swojej książce?
Przede wszystkim autor porusza bardzo ważną kwestię, a mianowicie szacunku do własnego zdrowia i życia. Na własnym przykładzie opowiada, ile jedna lekkomyślna decyzja go kosztowała.
W trakcie czytania można wyraźnie zaobserwować zmieniające się nastawienie Józefa do swojego stanu zdrowia i kalectwa. Początkowo opisuje nam siebie jako załamanego młodego człowieka, który stracił chęć do życia i w pewnym momencie zdecydował nawet sobie je odebrać. Jednak z czasem dostrzegamy zachodzącą w nim zmianę. Czytając o głębokich rozmowach z przyjaciółmi, które Autor tak bardzo lubił, o czynnościach, których Józef nauczył się już jako osoba niepełnosprawna, można zauważyć jak stopniowo godził się z rzeczywistością.
Józef Front szczegółowo opisał służbę zdrowia minionych lat, a także wszelkie skrajne zaniedbania, jakich dopuścili się lekarze i pielęgniarki w stosunku do jego bezwładnej osoby.
Książka "Życie spisane patyczkiem" poruszyła mnie tak bardzo, że momentami nie potrafiłam powstrzymać łez. Całym sercem pokochałam Pana Józefa. Był to ...

{} | link |
@verity
2020-09-24
Przeczytane

To nie będzie typowa recenzja, nie chcę i nie mogę ocenić tej biografii jak zwykłej książki. Z szacunku dla nieżyjącego już autora Wydawnictwo zrezygnowało z redakcji tekstu, dlatego też nie mam zamiaru zwracać uwagi na błędy czy wady tej pozycji, a chciałabym się skupić na jej wartości.

"Życie spisane patyczkiem" to książka poruszająca serca czytelników. Józef Front spisywał swoją historię, trzymając w ustach patyczek, którym codziennie stukał w klawiaturę starego komputera. I tak, kilka lat po jego śmierci, ukazała się ta wyjątkowa autobiografia.

Pan Józef uległ wypadkowi, które spowodowało praktycznie całkowity paraliż ciała, mając zaledwie 19 lat. Przez zaniedbania lekarzy został przykuty do łóżka na resztę swojego życia. Pomimo dalszego leczenia i rehabilitacji, mógł jedynie leżeć na brzuchu wsparty na łokciach. W ten sposób nauczył się funkcjonować i wykonywać podstawowe czynności wokół siebie, choć potrzebował pomocy innych na stałe, za wszelką cenę starał się im to ułatwić.

To pozycja skłaniająca do refleksji... nad ulotnością chwil, życia, nad docenieniem tego, co mamy. Nie umiem wyobrazić sobie, w jak trudnej sytuacji znalazł się Pan Józef i jego bliscy, ale najbardziej ciężko mi uwierzyć w hart ducha tego młodego człowieka, który stracił wtedy wszystko i nie poddał się, co jest godne podziwu. Sama w swoim życiu poddawałam się wiele razy, przytłoczona różnymi problemami zapominałam o najważniejszym: jestem zdrowa i mogę pokonać trudno...

{} | link |
@monidelko83
2020-11-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@tatiaszaaleksiej
2020-07-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Rozchelstana_Owca
2020-06-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@lukrecja84
2020-06-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@_sapphiresoul
2020-08-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Życie spisane patyczkiem”- Józef Front

Rozmowy z seryjnymi morderczyniami
Rozmowy z seryjnymi morderc... Christopher Berry-Dee
{}5.8/10
Christopher Berry-Dee, kryminolog i autor bestsellerów o ...
Schiza. Życie ze schizofrenią
Schiza. Życie ze schizofrenią Walenty Biały
{}5.5/10
Czasem własny umysł staje się największym piekłem. Życie ...
Przeznaczenie dusz tom 1. Nowe badania nad życiem pomiędzy wcieleniami
Przeznaczenie dusz tom 1. N... Michael Newton
Studium życia pomiędzy wcieleniami Ta wyjątkowa książka - W...
Splamiona jego żądzą
Splamiona jego żądzą Marta Milda
{}7.6/10
Gra, w której mocne karty rozdaje pożądanie. Młody, ambitn...
Jej matka prostytutka. Tom 1
Jej matka prostytutka. Tom 1 Katarzyna Pietruszyńska
{}7.8/10
Czy można ufać własnej rodzinie? Czy może być coś gorsze...

Cytaty z książki

O nie! Książka Życie spisane patyczkiem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe