Życie spisane patyczkiem

Józef Front
9.7 /10
Ocena 9.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Życie spisane patyczkiem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.7 /10
Ocena 9.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak wygląda życie osób niepełnosprawnych? Jaką walkę z przeciwnościami losu i ograniczeniami narzuconymi przez własne ciało muszą podejmować by godnie przeżyć każdy kolejny dzień?


Życie spisane patyczkiem to autobiografia Józefa Stanisława Fronta, który wskutek niefortunnego skoku do wody złamał kręgosłup. Połowę swojego życia spędził w pozycji leżącej, na brzuchu, a wszelkie manualne czynności wykonywał patyczkiem trzymanym w ustach z niewielką pomocą na wpół sparaliżowanych rąk. Tak też, przy pomocy patyczka w ustach, spisał historię swojego drugiego życia, jak sam go określał.
Data wydania: 2020-06-08
ISBN: 978-83-956534-5-2, 9788395653452
Wydawnictwo: Feniks
Stron: 490
dodana przez: _sapphiresoul

Autor

Józef Front
Urodzony w 1954 roku w Polsce (Skawica)
Urodził się wiosną 1954 roku, w domu rodzinnym w miejscowości Skawica, u podnóży pasma Beskidu Wysokiego. Od piątego roku życia mieszkał w rodzinnym domu taty, pięknej dolinie otoczonej leśnymi zboczami gór, przysiółku Podpolice – Zawoja. Interesowa...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Serce złamane - gwarantowane!

WYBÓR REDAKCJI
20.06.2020

Pytanie zadane w opisie jest bardzo trafne. Czy ktokolwiek kiedykolwiek zastanawiał się jak wygląda życie osoby niepełnosprawnej? Zaskoczę Was, ja też bardzo długo się nad tym nie zastanawiałam. Przeważnie, gdy już się słyszy - „kaleka, inwalida, niepełnosprawny” - z automatu szuka się oznak widocznych czy to na ciele czy twarzy. I nie zrozumcie m... Recenzja książki Życie spisane patyczkiem

"Życie spisane patyczkiem"

1.07.2020

„Każda próba przedstawienia tego, co czułem na granicy śmierci i życia, jest niedokładnym opisem”. Józef zwany przez swoją rodzinę i znajomych Staszkiem, to pełen wigoru, serdeczny, ciepły chłopak. Ma przed sobą całe życie, plany, marzenia, szkoła, pierwsza miłość. To wszystko zostaje nagle przerwane, jeden zły, nieprzemyślany skok do wody i... Recenzja książki Życie spisane patyczkiem

Prawdziwa wstrząsająca historia

21.06.2020

Dzisiaj przychodzę do was z autobiografia Pana Józefa Stanisława Fronta pt; "Życie spisane patyczkiem" Pan Józef napisał autobiografię ku przestrodze innym. Po nieudanym skoku do wody został sparaliżowany i większość życia spędził w pozycji leżącej. Mimo to potrafił spisać książkę. Co najciekawsze spisał ja patyczkiem -trzymając go w buzi wystukiw... Recenzja książki Życie spisane patyczkiem

× 3

Chwytająca za serce autobiografia

19.06.2020

#ŻycieSpisanePatyczkiem #JózefFront @wydawnictwofeniks Na wstępie chciałam podziękować Wydawnictwu Feniks za egzemlarz, możliwość przeczytania i zrecenzowania książki "Życie spisane patyczkiem". Ta powieść jest autobiografią Józefa Fronta. Głęboko mnie wzruszyła. Jestem w głębokim szoku. Nie można przejść obojętnie wobec tej książki. Czytasz i n... Recenzja książki Życie spisane patyczkiem

Moja opinia o książce

Opinie

@zaczytany.bebenek
2020-07-24
10 /10
Przeczytane Przeczytane 2020 Recenzenckie

Bardzo chciałam poznać życie Pana Józefa. Jak tylko zobaczyłam, że nakładem @wydawnictwofeniks zostanie wydana książka „Życie spisane patyczkiem” wiedziałam, że będę chciała ją przeczytać.
Pewnie większość z Was wie, że z zawodu jestem fizjoterapeutką i mimo że na co dzień pracuję z innymi pacjentami, to z niepełnosprawnością, jaka dotknęła Pana Józefa, też miałam kontakt. Autor książki przez niefortunny skok do wody doznał urazu rdzenia kręgowego na poziomie odcinka szyjnego w związku z czym był tetraplegikiem, z nieznaczną sprawnością rąk. Dla mnie to nie do pomyślenia, żeby ktoś z takim urazem nie mógł jeździć na wózku, jednak Pan Józef trafił do szpitala w latach 70. XX wieku, gdzie opieka w powiatowym szpitalu była okropna. Przez niekompetencje lekarzy spędził życie w leżeniu na brzuchu. Nie raz uroniłam łzę, bo to, czego doświadczył ten człowiek było skazaniem go na pewną śmierć. Zresztą lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. Mimo wielu ciężkich doświadczeń Pan Józef się nie poddał. Oczywiście miał momenty załamania i zwątpienia, ale kto z nas by nie miał? Miał wiele zainteresowań, czytał książki i starał się rozwijać swoje życie duchowe, ale także na tyle ile mógł starał się być niezależny i samodzielny. Kochał góry całym sercem, a otaczająca go przyroda bezustannie go fascynowała.
Być może książkę czyta się chwilami ciężko, jest dużo powtórzeń, ale wydawnictwo z szacunku dla Pana...

× 1 | link |
@blondeside
2020-07-22
10 /10

Józef - autor książki, będąc młodym, zdrowym i w pełni sił chłopakiem, popełnił w swoim życiu jeden nieodwracalny błąd.
Nieudany skok do wody doprowadził młodego i ciekawego życia człowieka do trwałego kalectwa i przykuł go do łóżka na 43 lata.

Niewiarygodne jest to, że Józef Front swoją autobiografię napisał posługując się patyczkiem, trzymanym w ustach.
O czym pragnął nam powiedzieć w swojej książce?
Przede wszystkim autor porusza bardzo ważną kwestię, a mianowicie szacunku do własnego zdrowia i życia. Na własnym przykładzie opowiada, ile jedna lekkomyślna decyzja go kosztowała.
W trakcie czytania można wyraźnie zaobserwować zmieniające się nastawienie Józefa do swojego stanu zdrowia i kalectwa. Początkowo opisuje nam siebie jako załamanego młodego człowieka, który stracił chęć do życia i w pewnym momencie zdecydował nawet sobie je odebrać. Jednak z czasem dostrzegamy zachodzącą w nim zmianę. Czytając o głębokich rozmowach z przyjaciółmi, które Autor tak bardzo lubił, o czynnościach, których Józef nauczył się już jako osoba niepełnosprawna, można zauważyć jak stopniowo godził się z rzeczywistością.
Józef Front szczegółowo opisał służbę zdrowia minionych lat, a także wszelkie skrajne zaniedbania, jakich dopuścili się lekarze i pielęgniarki w stosunku do jego bezwładnej osoby.
Książka "Życie spisane patyczkiem" poruszyła mnie tak bardzo, że momentami nie potrafiłam powstrzymać łez. Całym sercem pokochałam Pana Józefa. Był to ...

| link |
@monidelko83
2020-11-25
10 /10
@tatiaszaaleksiej
2020-07-01
9 /10
Przeczytane
@Rozchelstana_Owca
2020-06-20
10 /10
Przeczytane
@mommy_and_books
2020-06-19
10 /10
Przeczytane
@_sapphiresoul
2020-08-18
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Życie spisane patyczkiem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl