Życie w kuli

Grzegorz Jankowicz
Życie w kuli
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Niniejsza książka opowiada o dwóch dziełach. Pierwszym z nich jest obraz XVI-wiecznego włoskiego artysty Francesca Mazzuoli (Mazzoli), zwanego Parmigianinem (małym parmeńczykiem) lub po prostu Parmezanem. Drugim — poemat napisany przez współczesnego amerykańskiego poetę Johna Ashbery'ego. Obydwa noszą ten sam tytuł wyrażony w dwóch różnych językach: Autoritratto entro uno specchio convesso, Self-Portrait in a Convex Mirror (Autoportret w wypukłym lustrze). Dzieli je blisko czterysta pięćdziesiąt lat— pierwszy zainicjował europejski manieryzm, drugi powstał w najlepszym okresie amerykańskiego postmodernizmu. Artysta i poeta — każdy na swój sposób — mierzą się z podobnymi wyzwaniami. W jaki sposób „uchwycić" siebie i swoje życie, skoro co chwilę wymykają się nam z rąk? Jak ochronić się przed tym, co przychodzi ze strony innych i świata, nie wpadając przy tym w pułapkę solipsyzmu? Jak patrzeć w lustro, by rozpoznać siebie, a zarazem nie ulec samozwrotnej namiętności? Szukając odpowiedzi na powyższe pytania, Parmigianino i Ashbery próbują za pomocą malarstwa oraz poezji przekształcić siebie i otaczającą ich rzeczywistość. Nie tylko po to, by przeprowadzić artystyczny czy literacki eksperyment, ale przede wszystkim po to, by „żyć dalej".

Grzegorz Jankowicz (ur. 1978) — filozof literatury, filolog, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego". Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego. Juror Nagrody Conrada oraz Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. Opublikował między innymi: Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami (2013), Gombrowicz–Loading. Esej o formie życia (2014), Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje (2015), Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata (201 7), Blizny. Eseje (2019). Współtwórca akcji społecznej „Tygodnika Powszechnego" Lekcje czytania z... oraz pomysłodawca działającej przy Krakowskim Biurze Festiwalowym Szkoły Czytania, w ramach której prowadzi warsztaty czytelnicze z dziećmi, młodzieżą, seniorami i osadzonymi.

Data wydania: 2020-04-01
ISBN: 978-83-233-4811-5, 9788323348115
Wydawnictwo: WUJ - Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego
Seria: Hermeneia
Stron: 170
dodana przez: jatymyoni

Autor

Grzegorz Jankowicz Grzegorz Jankowicz
Urodzony w 1978 roku w Polsce
Grzegorz Jankowicz, filozof literatury, krytyk i tłumacz. Współpracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities UJ. Wykładał m.in. literaturę polską na Uniwersytecie Indiana w Bloomington. Na język polski przekładał teksty m.in. R. Firbanka, ...

Pozostałe książki:

Studium temperamentu "jesień już Panie a ja nie mam domu" Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i krytycy Blizny. Eseje Cmono Rozmowy z pisarzami Gombrowicz. Loading Lekcja żywego języka. O poezji Andrzeja Sosnowskiego Literatura polska po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu Raport z badań Rozmowy o przyszłości. W którą stronę zmierza świat Trop w trop. Rozmowy z Andrzejem Sosnowskim Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje. Życie na poczytaniu Życie w kuli
Wszystkie książki Grzegorz Jankowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Życie w kuli nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Życie w kuli. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat