Opinia na temat książki Życie w średniowiecznym zamku

@Carmel-by-the-Sea @Carmel-by-the-Sea · 2019-12-15 16:27:22
Przeczytane Posiadam E-book Historia_1
Posępne i zimne zamki z niedoświetlonymi korytarzami, rycerze i turnieje, to lejtmotyw sporej grupy powieści historycznych czy romansów. "Życie w średniowiecznym zamku" małżeństwa historyków Frances i Josepha Gies, jest próbą poskromienia fantazji pisarzy i zreferowania, co o drugiej połowie średniowiecza mówią badania historyczne.

Ramy czasowe, w których się poruszamy w książce, to w 90% stulecia XI-XIV. Autorzy postarali się nakreślić pejzaż późnośredniowiecznego życia na zamku i w podległych jego właścicielowi okolicznych włościach. Na początku dostajemy dość szczegółowy (jak dla mnie, laika w tematyce architektury) opis rozwiązań budowlanych, szczególnie w oparciu o pięknie położony i świetnie zachowany walijski zamek Chepstow. W jaki sposób odpierano ataki podczas oblężeń, jak optymalnie wykorzystywano ukształtowanie terenu w wyborze miejsca na warownię, w jaki sposób adaptowano nowinki z wypraw krzyżowych? W tych tematach da się wyczuć ogromną wiedzę autorów. Sporo takich ciekawostek militarno-budowlanych pada.

Ogólnie książka jest dość ciekawie pomyślana. Stanowi chyba dobrą równowagę między różnymi aspektami związanymi z średniowiecznym zamkiem. Jest trochę podstaw, które po części stanowią przypomnienie szkolnych tematów. Mamy, więc ciekawy opis filozofii feudalizmu i reguł senioratu. Autorzy przypomnieli pokrótce etos rycerski i zasady funkcjonowania wsi średniowiecznej. Dobrym pomysłem, pomagającym wczuć się w emocje ludzi sprzed wieków, okazały się przytoczone fragmenty dokumentów źródłowych i ilustracje scen rodzajowych z epoki.

Codzienność i obyczajowość nie stanowią (jak dla mnie niestety) dominującego tematu pracy. Jest oczywiście opis życia codziennego na zamku. Są podane relacje między lordem i pracownikami zamku. Dowiemy się trochę o diecie domowników, sposobie spędzania wolnego czasu czy umeblowaniu i niedogodnościach bytowych średniowiecznych Europejczyków. Ciekawie wypadły opisy procesów ewolucyjnych, zarówno architektonicznych, jak i nieuchronnej degeneracji życia rycerskiego. Ostatni rozdział krótko zbiera przyczyny upadku świata skupionego wokół potężnych twierdz.

Główny minus, do którego już się przyzwyczaiłem, to ‘anglocentryzm’. Większość opisów zjawisk w książce opiera się na wyspiarskich rozwiązaniach prawnych, relacjach podległości w feudalizmie, funkcjach pełnionych przez ludzi na zamku, przykładach z historii władców dynastii normandzkiej i Plantagenetów. Całość mogłaby sugerować, że środek ciężkości, wszelkie rozwiązania nowatorskie i całe życie średniowieczne, głównie realizowały się w Anglii. Co prawda są odniesienia do zjawisk kontynentalnych, ale głównie, gdy autorom brakowało źródeł angielskich. Tak jest na przykład w przypadku polowań, w szczególności sokolnictwa.

„Życie w średniowiecznym zamku” czyta się dobrze i szybko. Język autorów jest pośredni między lżejszym literackim, a typowym dla monografii. Książka może stanowić ciekawe tło faktograficzne dla popularnych ostatnio powieści z epoki. Można dzięki niej zweryfikować, czy beletrystyka czegoś tam nie przekłamuje. Świetnym pomysłem było dołączenie słowników kluczowych pojęć związanych z feudalizmem i listy reprezentatywnych i dobrze zachowanych zamków na terenie Anglii, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i bliskowschodnich twierdz krzyżowców. Tłumacze dodali listę polskich zamków średniowiecznych, co jest chyba miłym zaskoczeniem.

Polecam, jako wstęp do pogłębionych studiów średniowiecza albo, jako 'intro' do lektury Druona, Folletta czy Martina.
Ocena:
Data przeczytania: 2017-10-19
× 1 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Życie w średniowiecznym zamku
Życie w średniowiecznym zamku
Frances Gies, Joseph Gies
6.6/10
Cykl: Życie w średniowieczu, tom 1

Poznaj świat, który zainspirował George R.R. Martina Zwiedzałeś kiedyś zamek? Widziałeś ich wiele, ale wciąż nic o nich nie wiesz. Dwoje cenionych historyków przedstawia barwny świat życia średniowiec...

Komentarze

Pozostałe opinie

Może i jest to niezła książka historyczna, może i ukazuje urywki z życia zamkowych mieszkańców i organizację tak skomplikowanej maszynerii, jaką był średniowieczny zamek, tylko dlaczego jest napisana...

EK
@EwaK.

Bardzo dobra. Polecam jako taką formę dopowiedzenia do szkolnych lekcji historii.

Najlepsza jest część pierwsza, pokazująca ewolucję zamków od prostych konstrukcji obronnych, otoczonych wałami ziemnymi i palisadą, do ogromnych, wieloczęściowych zespołów budowli otoczonych potężnym...

Jak wyglądało życie człowieka w średniowieczu? Temat ten dla wielu osób, w tym dla mnie, jest interesujący. Frances i Joseph Gies postanowili opisać, jak funkcjonował średniowieczny zamek i w jaki sp...

© 2007 - 2024 nakanapie.pl