Życie w średniowiecznym zamku

Frances Gies, Joseph Gies
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Życie w średniowiecznym zamku
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Poznaj świat, który zainspirował George R.R. Martina Zwiedzałeś kiedyś zamek? Widziałeś ich wiele, ale wciąż nic o nich nie wiesz. Dwoje cenionych historyków przedstawia barwny świat życia średniowiecznej warowni. Od władcy i jego pani, przez rycerza, halabardnika zasypiającego przy bramie, aż po pomocnika kuchennego i jego psa. Czy mieszkańcy zamków się nudzili? Co jedli? Czy obowiązywał tam wyjątkowy kodeks zachowań seksualnych? Dlaczego moda na dwie sypialnie ratowała życie, i to nie tylko małżeńskie? Do czego służyły pomieszczenia w zamku? Od tych reprezentacyjnych aż po te, w których przebywała tylko służba. Czy każde z nich miało swoje sekrety? Joseph Gies i Frances Gies prowadzą nas przez życie w średniowiecznej warowni, które zachwyca i zaskakuje. Oglądasz Grę o tron? Sprawdź, z czego skorzystał George R.R. Martin, tworząc zachwycający świat "Pieśni Lodu"i "Ognia".Odkryj postaci, które posłużyły mu do stworzenia bohaterów Gry o tron. Szukaj powiązań i krocz śladami mistrza. "Życie w średniowiecznym zamku" to lektura obowiązkowa dla miłośników historii.
Data wydania: 2017-06-16
ISBN: 978-83-240-4187-9, 9788324041879
Wydawnictwo: Znak
Cykl: Życie w średniowieczu, tom 1
Stron: 413

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Życie w średniowiecznym zamku aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Airain
2020-08-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Najlepsza jest część pierwsza, pokazująca ewolucję zamków od prostych konstrukcji obronnych, otoczonych wałami ziemnymi i palisadą, do ogromnych, wieloczęściowych zespołów budowli otoczonych potężnymi murami. Ciekawy jest też rozdział o wojnie i o tym, jak zamków broniono lub je zdobywano. Część informacji w książce, i część rozdziałów, niewiele jednak mają wspólnego z życiem zamku jako takiego. Rozdział o chłopach powtarza wiadomości obecne w Życiu średniowiecznej wsi. Wiedza o sokolnictwie czy mechanizmach pasowania na rycerza - a pośrednio, o ewolucji rycerstwa - raczej słabo wiąże się z tematem; mogłaby, gdyby autorzy napisali na przykład o tym, jak możni stopniowo przenosili się ze swych zamków do miast, włączając się w życie miejskiego patrycjatu, a załoga zamku stała się dworem. W dodatku anglocentryzm opowieści - przykłady innych obszarów Europy pojawiają się sporadycznie - sprawia, że pewne procesy społeczne typowe np. dla krajów śródziemnomorskich umykają uwadze autorów.
Za cenną uważam m.in. listę znaczących zamków europejskich - z Polski (dzięki polskiemu wydawcy) znalazł się na niej np. Malbork.

{}× 9 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam E-book Historia_1

Posępne i zimne zamki z niedoświetlonymi korytarzami, rycerze i turnieje, to lejtmotyw sporej grupy powieści historycznych czy romansów. "Życie w średniowiecznym zamku" małżeństwa historyków Frances i Josepha Gies, jest próbą poskromienia fantazji pisarzy i zreferowania, co o drugiej połowie średniowiecza mówią badania historyczne.

Ramy czasowe, w których się poruszamy w książce, to w 90% stulecia XI-XIV. Autorzy postarali się nakreślić pejzaż późnośredniowiecznego życia na zamku i w podległych jego właścicielowi okolicznych włościach. Na początku dostajemy dość szczegółowy (jak dla mnie, laika w tematyce architektury) opis rozwiązań budowlanych, szczególnie w oparciu o pięknie położony i świetnie zachowany walijski zamek Chepstow. W jaki sposób odpierano ataki podczas oblężeń, jak optymalnie wykorzystywano ukształtowanie terenu w wyborze miejsca na warownię, w jaki sposób adaptowano nowinki z wypraw krzyżowych? W tych tematach da się wyczuć ogromną wiedzę autorów. Sporo takich ciekawostek militarno-budowlanych pada.

Ogólnie książka jest dość ciekawie pomyślana. Stanowi chyba dobrą równowagę między różnymi aspektami związanymi z średniowiecznym zamkiem. Jest trochę podstaw, które po części stanowią przypomnienie szkolnych tematów. Mamy, więc ciekawy opis filozofii feudalizmu i reguł senioratu. Autorzy przypomnieli pokrótce etos rycerski i zasady funkcjonowania wsi średniowiecznej. Dobrym pomysłem, pomagającym wczuć się w emocje ludzi sprzed wieków, okazały ...

{} | link |
@snaky_reads
2021-02-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Bardzo dobra. Polecam jako taką formę dopowiedzenia do szkolnych lekcji historii.

{} | link |
@rimland
2021-12-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Średniowiecze
@gabi.fink
2021-04-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Thea
2020-01-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane z historią w tle
@Asamitt
2019-12-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane ✿ Cykle / Sagi / Wielotomowe Historia/Fakty

Cytaty z książki

O nie! Książka Życie w średniowiecznym zamku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Życie średniowiecznego rycerza
Życie średniowiecznego rycerza
Francis Gies
{}7/10
Lśniące zbroje, turnieje, szlachetne ideały – czy tak wyglądało życie średniowiecznego rycerza? ...
Życie w średniowiecznej wsi
Życie w średniowiecznej wsi
Joseph Gies, Francis Gies
{}7.2/10
Poznaj świat, który zainspirował Georga R.R. Martina Fascynuje Cię średniowiecze?Zastanawiałeś się k...
Życie w średniowiecznym mieście
Życie w średniowiecznym mie...
Joseph Gies, Francis Gies
{}7.5/10
Poznaj świat, który zainspirował Georga R.R. Martina Swobodnie poruszasz się w miejskiej dżungli? A ...
Życie średniowiecznej kobiety
Życie średniowiecznej kobiety
Frances Gies, Joseph Gies
{}6/10
Chcesz wiedzieć, jak wyglądało życie kobiet w średniowieczu? Musiały walczyć o swoje prawa, dbać o...
Życie średniowiecznej rodziny
Życie średniowiecznej rodziny
Frances Gies, Joseph Gies
{}9/10
POZNAJ ŚWIAT, KTÓRY ZAINSPIROWAŁ GEORGE’A R.R. MARTINA Fascynuje Cię średniowiecze? Jak wydać za ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl