Życie w średniowiecznym zamku

Frances Gies, Joseph Gies
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Życie w średniowiecznym zamku
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Poznaj świat, który zainspirował George R.R. Martina Zwiedzałeś kiedyś zamek? Widziałeś ich wiele, ale wciąż nic o nich nie wiesz. Dwoje cenionych historyków przedstawia barwny świat życia średniowiecznej warowni. Od władcy i jego pani, przez rycerza, halabardnika zasypiającego przy bramie, aż po pomocnika kuchennego i jego psa. Czy mieszkańcy zamków się nudzili? Co jedli? Czy obowiązywał tam wyjątkowy kodeks zachowań seksualnych? Dlaczego moda na dwie sypialnie ratowała życie, i to nie tylko małżeńskie? Do czego służyły pomieszczenia w zamku? Od tych reprezentacyjnych aż po te, w których przebywała tylko służba. Czy każde z nich miało swoje sekrety? Joseph Gies i Frances Gies prowadzą nas przez życie w średniowiecznej warowni, które zachwyca i zaskakuje. Oglądasz Grę o tron? Sprawdź, z czego skorzystał George R.R. Martin, tworząc zachwycający świat "Pieśni Lodu"i "Ognia".Odkryj postaci, które posłużyły mu do stworzenia bohaterów Gry o tron. Szukaj powiązań i krocz śladami mistrza. "Życie w średniowiecznym zamku" to lektura obowiązkowa dla miłośników historii.
Data wydania: 2017-06-16
ISBN: 978-83-240-4187-9, 9788324041879
Wydawnictwo: Znak
Cykl: Życie w średniowieczu, tom 1
Stron: 413

Autor

Frances Gies Frances Gies
Urodzona 10 czerwca 1915 roku w USA (Ann Arbor, Michigan)
Amerykańska pisarka, specjalizująca się w historii średniowiecznej, która samodzielnie oraz wraz z mężem stworzyła szereg książek poświęconych tej tematyce, Frances Gies. Frances Gies, z domu Carney. Jej rodzicami byli: prof. Robert John Carney ora...

Pozostałe książki:

Życie średniowiecznej kobiety Życie średniowiecznej rodziny Przeżyj miłość w średniowieczu
Wszystkie książki Frances Gies

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Życie w średniowiecznym zamku aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2022-10-06
6 /10
Przeczytane Mam w domu 📚 Historia - ogólnie

Jak wyglądało życie człowieka w średniowieczu? Temat ten dla wielu osób, w tym dla mnie, jest interesujący. Frances i Joseph Gies postanowili opisać, jak funkcjonował średniowieczny zamek i w jaki sposób organizowano w nim życie codzienne.

Najpierw trochę uściślijmy – chodzi o życie głównie w średniowiecznym angielskim zamku. Wiadomo, że pewna część informacji jest uniwersalna dla epoki, ale jednak autorzy skupiają się głównie na swoim podwórku.

Spragnionych wyłącznie ciekawostek dotyczących życia codziennego spotka rozczarowanie. Ja z chęcią przeczytałam rozdziały dotyczące architektury średniowiecznych fortec oraz ich militarnej funkcji, relacjach feudalnych i sytuacji kobiet w tym systemie, rycerskich tradycjach i rytuałach czy o problemach chłopów. W książce znajdziemy oczywiście rozdziały dotyczące tych bardziej przyziemnych spraw, takich jak mieszkanie w zamku, prowadzenie gospodarstwa domowego, gotowanie potraw, ubiór, rozrywki, polowania, jednak można odczuwać pewien niedosyt informacji.

Nie był to czas stracony, ale chciałoby się czegoś więcej!

× 18 | link |
@Airain
2020-08-19
6 /10
Przeczytane

Najlepsza jest część pierwsza, pokazująca ewolucję zamków od prostych konstrukcji obronnych, otoczonych wałami ziemnymi i palisadą, do ogromnych, wieloczęściowych zespołów budowli otoczonych potężnymi murami. Ciekawy jest też rozdział o wojnie i o tym, jak zamków broniono lub je zdobywano. Część informacji w książce, i część rozdziałów, niewiele jednak mają wspólnego z życiem zamku jako takiego. Rozdział o chłopach powtarza wiadomości obecne w Życiu średniowiecznej wsi. Wiedza o sokolnictwie czy mechanizmach pasowania na rycerza - a pośrednio, o ewolucji rycerstwa - raczej słabo wiąże się z tematem; mogłaby, gdyby autorzy napisali na przykład o tym, jak możni stopniowo przenosili się ze swych zamków do miast, włączając się w życie miejskiego patrycjatu, a załoga zamku stała się dworem. W dodatku anglocentryzm opowieści - przykłady innych obszarów Europy pojawiają się sporadycznie - sprawia, że pewne procesy społeczne typowe np. dla krajów śródziemnomorskich umykają uwadze autorów.
Za cenną uważam m.in. listę znaczących zamków europejskich - z Polski (dzięki polskiemu wydawcy) znalazł się na niej np. Malbork.

× 9 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
7 /10
Przeczytane Posiadam E-book Historia_1

Posępne i zimne zamki z niedoświetlonymi korytarzami, rycerze i turnieje, to lejtmotyw sporej grupy powieści historycznych czy romansów. "Życie w średniowiecznym zamku" małżeństwa historyków Frances i Josepha Gies, jest próbą poskromienia fantazji pisarzy i zreferowania, co o drugiej połowie średniowiecza mówią badania historyczne.

Ramy czasowe, w których się poruszamy w książce, to w 90% stulecia XI-XIV. Autorzy postarali się nakreślić pejzaż późnośredniowiecznego życia na zamku i w podległych jego właścicielowi okolicznych włościach. Na początku dostajemy dość szczegółowy (jak dla mnie, laika w tematyce architektury) opis rozwiązań budowlanych, szczególnie w oparciu o pięknie położony i świetnie zachowany walijski zamek Chepstow. W jaki sposób odpierano ataki podczas oblężeń, jak optymalnie wykorzystywano ukształtowanie terenu w wyborze miejsca na warownię, w jaki sposób adaptowano nowinki z wypraw krzyżowych? W tych tematach da się wyczuć ogromną wiedzę autorów. Sporo takich ciekawostek militarno-budowlanych pada.

Ogólnie książka jest dość ciekawie pomyślana. Stanowi chyba dobrą równowagę między różnymi aspektami związanymi z średniowiecznym zamkiem. Jest trochę podstaw, które po części stanowią przypomnienie szkolnych tematów. Mamy, więc ciekawy opis filozofii feudalizmu i reguł senioratu. Autorzy przypomnieli pokrótce etos rycerski i zasady funkcjonowania wsi średniowiecznej. Dobrym pomysłem, pomagającym wczuć się w emocje ludzi sprzed wieków, okazały ...

× 1 | link |
EK
2022-05-24
3 /10
Przeczytane

Może i jest to niezła książka historyczna, może i ukazuje urywki z życia zamkowych mieszkańców i organizację tak skomplikowanej maszynerii, jaką był średniowieczny zamek, tylko dlaczego jest napisana jak nudny podręcznik, w mało porywającym stylu, nie oddziałuje na wyobraźnię i nie zagląda w każdy zakamarek średniowiecznych budowli?
Dla historyków zbyt pobieżna, dla amatorów zbyt szczegółowa i tylko w ok. 30% na temat, czyli dla kogo? Nie dla mnie. Rozczarowanie.

| link |
@snaky_reads
2021-02-12
10 /10
Przeczytane

Bardzo dobra. Polecam jako taką formę dopowiedzenia do szkolnych lekcji historii.

| link |
@rimland
2021-12-28
7 /10
Przeczytane Średniowiecze
@gabi.fink
2021-04-16
6 /10
Przeczytane
@Thea
2020-01-05
6 /10
Przeczytane z historią w tle
@Asamitt
2019-12-12
5 /10
Przeczytane ✿ Cykle / Sagi / Wielotomowe Historia/Fakty
@nemo
2022-06-01
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Życie w średniowiecznym zamku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Życie średniowiecznego rycerza
Życie średniowiecznego rycerza
Francis Gies
7/10
Lśniące zbroje, turnieje, szlachetne ideały – czy tak wyglądało życie średniowiecznego rycerza? ...
Życie w średniowiecznej wsi
Życie w średniowiecznej wsi
Joseph Gies, Francis Gies
7.4/10
Poznaj świat, który zainspirował Georga R.R. Martina Fascynuje Cię średniowiecze?Zastanawiałeś się k...
Życie w średniowiecznym mieście
Życie w średniowiecznym mie...
Joseph Gies, Francis Gies
8.3/10
Poznaj świat, który zainspirował Georga R.R. Martina Swobodnie poruszasz się w miejskiej dżungli? A ...
Życie średniowiecznej kobiety
Życie średniowiecznej kobiety
Frances Gies, Joseph Gies
6/10
Chcesz wiedzieć, jak wyglądało życie kobiet w średniowieczu? Musiały walczyć o swoje prawa, dbać o...
Życie średniowiecznej rodziny
Życie średniowiecznej rodziny
Frances Gies, Joseph Gies
9/10
POZNAJ ŚWIAT, KTÓRY ZAINSPIROWAŁ GEORGE’A R.R. MARTINA Fascynuje Cię średniowiecze? Jak wydać za ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl