Życie w średniowiecznej wsi

Joseph Gies, Francis Gies
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Książka Życie w średniowiecznej wsi
Książka Życie w średniowiecznej wsi
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Poznaj świat, który zainspirował Georga R.R. Martina Fascynuje Cię średniowiecze?Zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądało życie w średniowiecznej wsi? Kim byli jej mieszkańcy? Czym się zajmowali? Co jedli? Jak się ubierali? Jak dbali o higienę i czy w ogóle to robili? Jak dokładnie wyglądała ich codzienność? Wszystkie te sekrety odkrywają przed nami znakomici badacze tej epoki Joseph i Frances Gies. Spotykamy mieszkańców wsi przy pracy i w czasie wiejskich uroczystości. Zasiadamy z nimi przy stole i w kościelnej ławie. Poznajemy czym jest pańszczyzna i jak wyglądały relacje między panem a chłopem. Poznajemy też wieś jako jedno z pierwszych nowoczesnych społeczeństw, które stworzyło podwaliny pod współczesną cywilizację. Dwoje cenionych historyków po raz kolejny zabiera nas w fantastyczną podróż po czasach średniowiecza, które niezmiennie zachwyca i zaskakuje. Oglądasz Grę o tron? Natchnieniem dla George’a R.R. Martina przy tworzeniu fascynującego świata Pieśni Lodu i Ognia były czasy średniowiecza. Wówczas wśród jego lektur znalazły się także książki małżeństwa Giesów. Dziś każdy z nas może kroczyć jego śladami w poszukiwaniu tego, co go zainspirowało. Życie w średniowiecznej wsi to kolejna część wspaniałej trylogii, stanowiącej lekturę obowiązkową dla miłośników historii oraz każdego wielbiciela twórczości George’a R.R. Martina.
Data wydania: 2018-05-21
ISBN: 978-83-240-4281-4, 9788324042814
Wydawnictwo: Znak
Cykl: Życie w średniowieczu, tom 2
Stron: 384

Autor

Joseph Gies Joseph Gies
Urodzony 8 października 1916 roku
Historyk i pisarz, specjalizujący się w historii średniowiecza. Wspólnie z żoną, Frances Gies opublikował szereg książek, w tym „Życie w średniowiecznym mieście”, „Życie w średniowiecznym zamku”, „Życie średniowiecznej kobiety”.

pozostałe książki:

Wszystkie książki Joseph Gies

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Życie w średniowiecznej wsi? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Airain
2020-07-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Po pierwsze, na użytek czytelnika polskiego należałoby jednak uzupełnić tytuł o sprecyzowanie, że jest to życie średniowiecznej angielskiej wsi. Wiele obyczajów i instytucji, że nie wspomnę o miarach, wagach i tym podobnych, wyglądało w średniowieczu inaczej nie tylko w naszej części Europy, lecz także we Francji, Hiszpanii i na obszarze Niemiec.
Po drugie, choć doceniam sposób, w jaki wykorzystano w książce dokumenty sądowe czy rejestry dotyczące spraw ekonomicznych, skupienie się przede wszystkim na nich ograniczyło zarysowany tu obraz wsi do spraw organizacji upraw, umów z panami feudalnymi, sporów o podział pracy itp. Najwięcej dowiedziałam się o sposobach podziału ziemi pod uprawy, wymiarze pańszczyzny, karach za unikanie przydzielonej pracy i różne drobne występki, niewiele lub nic w ogóle o obyczajach, zwyczajach, rozrywkach, odpoczynku. W niewielkim stopniu można więc sobie wyobrazić, jak rzeczywiście wyglądało codzienne życie chłopów.

{}× 7 | link |
@frodo
2020-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 2020 Średniowiecze

Dość ciekawa, ale w ogólnym rozrachunku nużąca. Wyliczanie kolejnych skarg, protestów, sądów robiło się w moim przekonaniu nudne. I tylko ciekawostki dotyczące czasów normańskich sprawiły, że dobrnąłem do końca. Z trzech dotychczas przez mnie przeczytanych części, w moim odczuciu najmniej wciągająca.

{}× 3 | link |
@deana
2019-09-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Po zamku naturalną koleją rzeczy przyszła pora na wieś. To ona była naturalnym otoczeniem dworu, tam mieszkali ci, którzy pracowali dla pana. Czym się wyróżniali? Co ich opisywało? Jak właściwie wyglądała i funkcjonowała średniowieczna wieś?

Zasiadłam do lektury ,,Życia w średniowiecznej wsi" z ogromnym entuzjazmem. Nikogo chyba po raz setny nie muszę przekonywać, że lubię i pochłaniam wszelkiego rodzaju książki historyczne, a szczególnie te napisane przez sprawdzonych autorów, a małżeństwo Gies to takich już zaliczam. Tym razem za modelowy przykład średniowiecznej wsi wybrali angielską wioskę Elton. Na jej temat zachowało się mnóstwo źródeł historycznych na podstawie, których można wiele powiedzieć o mieszkańcach wsi i tym czym się zajmowali.

Książka podzielona jest na dziesięć rozdziałów, z których dwa pierwsze są bardzo ogólne i wprowadzające w temat. Kolejne analizują dosyć dokładnie następujące zagadnienia: pana, chłopów, ich życie, zagadnienia związane z małżeństwem i rodziną, pracę, rolę parafii, zagadnienia związana z wymierzaniem sprawiedliwości aż do ostatniego rozdziału, który próbuje nakreślić granicę istnienia stereotypowej średniowiecznej wsi.

O ile lektura ,,Życia w średniowiecznym zamku" mnie pochłonęła i dostarczyła mi wielu nowych, ciekawych informacji to ,,Wieś" mnie zmęczyła. Nie ma tu za wiele nowych, świeżych czy skupiających uwagę wiadomości, jest sporo powielania dobrze znanych faktów, pomieszane z cytowaniem zachowanych reje...

{} | link |

Co czytać po książce “Życie w średniowiecznej wsi”- Joseph Gies

Książka Mitologia współczesna
Mitologia współczesna Marcin Napiórkowski
{}5.3/10
Mitologia współczesna poświęcona jest analizie współczesnych...
Książka Necronomicon czyli Księga Umarłego Prawa
Necronomicon czyli Księga U...
{}9/10
Necronomicon - potępiona księga zła - jedna z najbardziej ta...
Książka Gastrofizyka. Nowa wiedza o jedzeniu
Gastrofizyka. Nowa wiedza o... Charles Spence
{}7/10
Dlaczego sok pomidorowy stanowi aż 27% napojów kupowanych na...
Książka La ville: palimpsestes et mutations. Les représentations de la ville dans les littératures d'expression française après 1980
La ville: palimpsestes et m... Wiesław Kroker, Judyta Zbierska-Mościcka
{}7/10
Niniejsza praca zbiorowa traktuje o sposobach przedstawiania...
Książka Duch romański
Duch romański Ezra Pound
{}8/10
"Duch romański" Ezry Pounda (1885-1972) to dziś już legendar...

Cytaty z książki

O nie! Książka Życie w średniowiecznej wsi. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Książka Życie średniowiecznego rycerza
Życie średniowiecznego rycerza Francis Gies
Lśniące zbroje, turnieje, szlachetne ideały – czy tak wyg...
Książka Życie w średniowiecznym mieście
Życie w średniowiecznym mie... Joseph Gies, Francis Gies
{}7.5/10
Poznaj świat, który zainspirował Georga R.R. Martina Swobodn...
Książka Życie średniowiecznej kobiety
Życie średniowiecznej kobiety Frances Gies, Joseph Gies
{}6/10
Chcesz wiedzieć, jak wyglądało życie kobiet w średniowieczu?...
Książka Życie średniowiecznej rodziny
Życie średniowiecznej rodziny Frances Gies, Joseph Gies
POZNAJ ŚWIAT, KTÓRY ZAINSPIROWAŁ GEORGE’A R.R. MARTINA Fas...
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe