Życie średniowiecznej kobiety

Frances Gies, Joseph Gies
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Życie średniowiecznej kobiety
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Chcesz wiedzieć, jak wyglądało życie kobiet w średniowieczu? Musiały walczyć o swoje prawa, dbać o ognisko domowe, a na temat ich ciała najwięcej do powiedzenia mieli… księża. Brzmi znajomo? Codzienność średniowiecznych niewiast w pewnych aspektach niewiele się różniła od realiów znanych współczesnym kobietom. Dwoje cenionych historyków zabiera nas w fascynującą podróż śladami średniowiecznych kobiet. Przedstawia nam sylwetki niewiast spełniających się w roli matek, sprawujących z mężami władzę i tych uciekających przed zalotnikami do zakonów. Królowe i służące. Mniszki i morderczynie. Żony i kochanki. Femme fatale wykorzystujące swoje ciało do zdobywania tytułów i majątku. Niektóre z nich nie cofały się przed najpodlejszymi intrygami i po trupach dążyły do celu. Inne wykazywały się nieprzeciętnymi zdolnościami, wpływały na decyzje polityczne swoich mężów albo spełniały się jako opiekunki ogniska domowego. Historia tych kobiet to porywająca wyprawa w świat średniowiecznych układów. Oglądasz Grę o tron? Czy Daenerys lub Cersei mogły istnieć w rzeczywistości? Tworząc fascynujące i silne kobiece charaktery, George R.R. Martin czerpał garściami z historii średniowiecza. Opisy dworskich intryg, walki o władzę i nieposkromionych kobiecych ambicji zostały oparte na prawdziwych wydarzeniach. *** Życie średniowiecznej kobiety to kolejna książka wybitnych badaczy, których pozycje inspirowały Georga R.R. Martina przy tworzeniu Pieśni lodu i ognia. Jest to lektura obowiązkowa dla jego fanów oraz miłośników historii średniowiecza.  
Tytuł oryginalny: Women in the Middle Ages
Data wydania: 2019-06-17
ISBN: 978-83-240-5754-2, 9788324057542
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Cykl: Życie w średniowieczu, tom 4
Stron: 400
dodana przez: bookkeeper

Autor

Frances Gies Frances Gies
Urodzona 10 czerwca 1915 roku w USA (Ann Arbor, Michigan)
Amerykańska pisarka, specjalizująca się w historii średniowiecznej, która samodzielnie oraz wraz z mężem stworzyła szereg książek poświęconych tej tematyce, Frances Gies. Frances Gies, z domu Carney. Jej rodzicami byli: prof. Robert John Carney ora...

Pozostałe książki:

Życie w średniowiecznym zamku Życie średniowiecznej rodziny Przeżyj miłość w średniowieczu
Wszystkie książki Frances Gies

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Życie średniowiecznej kobiety nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@sandrajasona
2019-11-02
6 /10
Przeczytane Przeczytane w 2019 Historia

Życie średniowiecznej kobiety łatwe nie było, a całościowo spróbowali je opisać autorzy. Przede wszystkim skupili się na charakterystycznych postaciach, mamy, więc kobiety, jako zakonnice, władczynie, mieszczanki, chłopki. Są też ukazane osoby odstające od pewnych ram: pierwsze emancypantki, walczące o swoje włości, wchodzące w spory prawne z mężczyznami, walczące o swoje dochody i miejsce w społeczeństwie. Autorzy rozprawiają się z stereotypem, że kobieta musiała być uległa mężowi. Styl może nie porywa, ale czyta się dobrze, nie czytałam poprzednich pozycji więc nie mam porównania. Brakowało mi odniesień do Europy Środkowej, ale niestety czytając jakiekolwiek pozycje, widzę, że zachodni autorzy skupiają się przede wszystkim na Anglii, Francji, ewentualnie Włoszech. Czytelnik, więc nie do końca wie, czy to przez brak źródeł, czy też ma wnioskować, że na naszych terenach było identycznie.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Życie średniowiecznej kobiety. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Życie średniowiecznego rycerza
Życie średniowiecznego rycerza
Francis Gies
7/10
Lśniące zbroje, turnieje, szlachetne ideały – czy tak wyglądało życie średniowiecznego rycerza? ...
Życie w średniowiecznej wsi
Życie w średniowiecznej wsi
Joseph Gies, Francis Gies
7.4/10
Poznaj świat, który zainspirował Georga R.R. Martina Fascynuje Cię średniowiecze?Zastanawiałeś się k...
Życie w średniowiecznym mieście
Życie w średniowiecznym mie...
Joseph Gies, Francis Gies
8.3/10
Poznaj świat, który zainspirował Georga R.R. Martina Swobodnie poruszasz się w miejskiej dżungli? A ...
Życie średniowiecznej rodziny
Życie średniowiecznej rodziny
Frances Gies, Joseph Gies
9/10
POZNAJ ŚWIAT, KTÓRY ZAINSPIROWAŁ GEORGE’A R.R. MARTINA Fascynuje Cię średniowiecze? Jak wydać za ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl