Żywe grobowce

Urke Nachalnik
Żywe grobowce
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Żywe grobowce są kontynuacją wspomnień autora, zapoczątkowanych w książce Życiorys własny przestępcy. Urke Nachalnik to złodziej recydywista, który dużą część swojego życia spędził w towarzystwie przestępców bądź to na wolności, bądź za kratami. Akcja książki zaczyna się w momencie, w którym siedząc w więzieniu, Nachalnik dowiaduje się, że Polska odzyskała niepodległość. Początkowo łudzi się, że wkrótce wyjdzie na wolność, ale dla takich jak on nie było wówczas taryfy ulgowej.

Główną płaszczyzną Żywych grobowców jest życie codzienne w więzieniach, w których przebywał Nachalnik. Początkowo siedział w Łomżyńskim „Czerwoniaku”, później został przeniesiony do warszawskiego więzienia na Mokotowie. Dzięki Nachalnikowi możemy poznać wiele tajemnic, które skrywają zarówno więzienne mury, jak i świat przestępczy w nich osadzony. Poznajemy więzienną hierarchię, dowiadujemy się, kto jest „frajerem”, a kto „fetniakiem”, czym się różnił „doliniarz” od „klawisznika” i jak ważną rolę w życiu złodzieja odgrywał jego honor.

Po odsiedzeniu całego wyroku, w 1923 roku Nachalnik wyszedł na wolność. Miał zamiar zacząć nowe życie, jednak szara rzeczywistość, która czekała na niego poza murami więzienia, nie pozostawiła mu wiele złudzeń. Mimo szczerych chęci, aby być uczciwym człowiekiem, wciąż ciągnęło wilka do lasu.
Data wydania: 2019-02-26
ISBN: 978-83-66217-04-1, 9788366217041
Wydawnictwo: Replika
Stron: 320
dodana przez: ziellona
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Urke Nachalnik Urke Nachalnik
Urodzony w czerwcu 1897 roku w Polsce (Wizna)
Icek Boruch Farbarowicz, pseud. lit. Urke Nachalnik – przedwojenny autor kryminałów. Pochodził z rodziny żydowskiej. Był synem młynarza. Rodzice chcieli, aby został rabinem. W 1910 r. był uczniem jesziwy w Łomży, od 1911 do 1913 r. – jesziwy w Byc...

Pozostałe książki:

Życiorys własny przestępcy Gdyby nie kobiety Miłość przestępcy Rozpruwacze W matni. Powieść sensacyjna Żywe grobowce
Wszystkie książki Urke Nachalnik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Żywe grobowce? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@pebro
2023-11-07
Przeczytane

Kontynuacja znakomitej książki „Życiorys własny przestępcy”. Świetny pamiętnik z czasów pobytu autora w więzieniu, a także po wyjściu z niego. Z książki możemy dowiedzieć się, jak bardzo trudne jest życie w więzieniu lat międzywojennych. Całość opowiedziana jest barwnym językiem, w który autor nie obawia się wpleść elementy gwary więziennej. Możemy też zapoznać się, jakie trudności przeżywa osoba wychodząca z więzienia. Ile pokus na czeka i ile trudności, szczególnie kiedy chce się skończyć z kroczeniem drogą przestępstwa.

× 11 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Żywe grobowce. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl