Życiorys własny przestępcy

Urke Nachalnik
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Życiorys własny przestępcy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Urke Nachalnik, a właściwie Icek Boruch Farbarowicz, bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko, nie był przykładnym obywatelem. Jego sumienie obciążało wiele przestępstw, włamania, kradzieże, krwawe porachunki, napady, prucie sejfów. To wszystko zaprowadziło go na w sumie 15 lat do kryminału. Podczas ostatniego pobytu za kratami rawickiego więzienia napisał pamiętnik o swym burzliwym życiu, który zatytułował Życiorys własny przestępcy. Książka jest nie tyle świadectwem jego występków, co całego procesu demoralizacji, który sprowadził go na złą drogę. Czytając ją, należy zwrócić uwagę również na to, że wspomnienia Nachalnika nie są zwykłą autobiografią osoby żyjącej z kodeksem karnym na bakier. To także odzwierciedlenie obyczajów panujących w ówczesnym świecie przestępczym. Całość tła, na którym autor naszkicował swój życiorys, uzupełniają podrzędne spelunki, złodziejskie meliny i domy publiczne. To właśnie w nich Nachalnik lubił miło spędzać czas, grając w karty i uczestnicząc w alkoholowych orgiach, w towarzystwie upadłych dziewcząt. Zresztą kobiety w jego życiu odgrywały wyjątkową rolę i często poruszał ich temat, przez co niektórzy krytycy uznawali jego wspomnienia wręcz za literaturę pornograficzną. Życiorys własny przestępcy został po raz pierwszy wydany w styczniu 1933 roku. Urke Nachalnik miał wtedy 35 lat, z czego 15 spędził za kratami, a to akurat nie było dla złodzieja powodem do dumy. Zamieniając wytrych na pióro, Nachalnik dokonał najlepszego możliwego wyboru. Odkąd zaczął pisać, nigdy więcej nie wrócił do więzienia, a to świadczy tylko o tym, że był lepszym literatem niż złodziejem.
Data wydania: 2018-10-25
ISBN: 978-83-7674-725-5, 9788376747255
Wydawnictwo: Replika
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 400
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Urke Nachalnik Urke Nachalnik
Urodzony w czerwcu 1897 roku w Polsce (Wizna)
Icek Boruch Farbarowicz, pseud. lit. Urke Nachalnik – przedwojenny autor kryminałów. Pochodził z rodziny żydowskiej. Był synem młynarza. Rodzice chcieli, aby został rabinem. W 1910 r. był uczniem jesziwy w Łomży, od 1911 do 1913 r. – jesziwy w Byc...

Pozostałe książki:

Życiorys własny przestępcy Gdyby nie kobiety Miłość przestępcy Rozpruwacze W matni. Powieść sensacyjna Żywe grobowce
Wszystkie książki Urke Nachalnik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Z życia wzięte - perypetie przedwojennych gangów

WYBÓR REDAKCJI
8.06.2020

Takiej książki jeszcze w rękach nie miałam. To nie jest ani kryminał (choć dotyczy kryminału, w wielu tego słowa znaczeniach), to nie jest powieść obyczajowa, bo też obyczajność jest tu w zaniku, a właściwie występuje jej totalny brak. Jest to coś na kształt pamiętnika przestępcy - ale nie w wersji dzisiejszej: "byłem szefem mafii, byłem klawisz... Recenzja książki Życiorys własny przestępcy

@ziellona@ziellona × 11

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@pebro
2023-11-01
8 /10
Przeczytane

Wspomnienia polskiego żyda, który miał zostać rabinem, jednak losy jego tak się potoczyły, że został złodziejem. Książka napisana prostym językiem, czyta się jednym tchem. Zawiera wiele regionalizmów, elementy gwary złodziejskiej i żydowskiej, czytałem książkę pobraną z serwisu WolneLektury, gdzie bogate przypisy wyjaśniały znaczenie tych słów. Przygody barwne, zastanawiam się jak dalece podbarwione. Możemy zapoznać się nie tylko z życiem złodziei, ale też żydów. Poznajemy też kulisy pobytu w więzieniu. Powieść zaczyna się na początku XX w., a kończy się wydarzeniem dość przełomowym, co skłania do sięgnięcia po inne pozycje autora.

× 9 | link |
@ziellona
2020-06-08
6 /10
Przeczytane __Chce przeczytac __All_IN_One_

Zaskoczenie totalne. Spodziewałam się pamiętnika w stylu "jak zostałem gangsterem", a dostałam wspaniały opis żydowskiej społeczności z czasów przedwojennych, drogę młodego chłopaka z domu rodzinnego, przez szkołę dla rabinów, az do wiezienia. A potem sinusoida - z wiezienia na wolność i z powrotem.
Książka jest dość nudna, ale nieprawdopodobnie wartościowa - nie spotkałam się z publikacją tego typu pisaną przez zwykłego człowieka. Zwykłego złodzieja, któego "życie zmusiło do wkroczenia na drogę przestępstwa.

PS. Napisałam też recenzję, w której opisałam całą książkę dość dokładnie, ale tu już Was nie chcę zanudzać. Dla zainteresowanych : https://nakanapie.pl/recenzje/zlodziejska-sinusoida-zyciorys-wlasny-przestepcy

× 4 | Komentarze (1) | link |
@basiaa
@basiaa
2011-07-09
10 /10
Przeczytane

Doskonała książka , a w zasadzie pamiętnik przedwojenny napisany przez samego przestępcę -złodzieja -recydywistę.Dobrze się czyta..

× 2 | link |
@Vernau
2022-08-07
7 /10
Przeczytane Wspomnienia
@maciejek7
2021-07-28
7 /10
Przeczytane stara biblioteczka Posiadam kryminał
II
@maleciza
2010-05-17
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Życiorys własny przestępcy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl