Żywoty równoległe. Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy

Dorota Truszczak, Andrzej Nowak
Żywoty równoległe. Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Nobliści i wodzowie, koniunkturaliści i święci – ikony polskiej kultury i polityki zestawione w intrygujące duety:
WYSZYŃSKI – GIEREK
CZARTORYSKI – MICKIEWICZ
WALENTYNOWICZ – KUROŃ
MIŁOSZ – JAN PAWEŁ II
PIŁSUDSKI – DMOWSKI

Czy kult bohaterów uskrzydla nas, czy krępuje? Wyjaśnia czy zaciemnia narodowi jego dzieje? Czy istnieje tylko jeden przepis na patriotyzm? Na te i wiele innych pytań o polskość odpowiadają Andrzej Nowak i Dorota Truszczak w pierwszych takich „żywotach równoległych” znanych Polaków.

Książka jest owocem rozmów, które od kilku lat autorzy prowadzą na antenie Polskiego Radia w ramach audycji „Historia żywa”. Tytuł „Żywoty równoległe” to aluzja do wybitnego dzieła Plutarcha z Cheronei i inspiracja do wykorzystania tej samej metody i celu. Autorzy pobudzają do dyskusji, próbują ocalić uniwersalne idee i wartości wspólne dla Polaków. Zderzają losy czterdziestu dwóch wybitnych ludzi, żyjących w tych samych czasach, ale niekiedy zupełnie inaczej realizujących swoją misję społeczną. Z ich opowieści wyłania się niejednoznaczny, barwny i fascynujący obraz Polski ostatnich dwustu lat.
Data wydania: 2021-10-13
ISBN: 978-83-08-07436-7, 9788308074367
Wydawnictwo: Literackie
Kategoria: Historia Polski
Stron: 436

Autor

Dorota Truszczak Dorota Truszczak Dziennikarka, popularyzatorka nauki w Programie 1 Polskiego Radia S.A. Autorka magazynu Eureka oraz radiowych seriali historycznych: Historia Żywa, Świadkowie historii, Droga do Niepodległej, 1939 - rok pokoju, rok wojny, 1945 - rok wojny, rok pokoj...

Pozostałe książki:

Drogi do niepodległej 1918
Wszystkie książki Dorota Truszczak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Żywoty równoległe. Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Żywoty równoległe. Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl