Nagroda „Przeglądu Wschodniego”

Nagroda „Przeglądu Wschodniego” – doroczna nagroda za najlepszą książkę naukową o tematyce wschodnioeuropejskiej przyznawana od 1994 przez kwartalnik „Przegląd Wschodni”. Wśród jej laureatów są m.in.:

2017

Anna Filipczak-Kocur

Anna Filipczak-Kocur

Zwycięzca
Nagroda Specjalna
Adrian Jusupović

Adrian Jusupović

Zwycięzca
Edycja Źródeł
Dariusz "(1965)" Dąbrowski

Dariusz "(1965)" Dąbrowski

Zwycięzca
Edycja Źródeł
Kirył Koczegarow

Kirył Koczegarow

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna
Albin Głowacki

Albin Głowacki

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Aleksander Podrabinek

Aleksander Podrabinek

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna

2016

Roman Szporluk

Roman Szporluk

Zwycięzca
Nagroda Specjalna

Franciszek Nowiński

Zwycięzca
Dzieje Polaków na Wschodzie
Marek Jan Chodakiewicz

Marek Jan Chodakiewicz

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna
Anna Sylwia Czyż

Anna Sylwia Czyż

Zwycięzca
Nagroda Krajowa

2015

Elżbieta Smułkowa

Elżbieta Smułkowa

Zwycięzca
Nagroda Specjalna
Ołeksandr Zinczenko

Ołeksandr Zinczenko

Zwycięzca
Popularyzacja problematyki wschodniej
Nikołaj Iwanow

Nikołaj Iwanow

Zwycięzca
Dzieje Polaków na Wschodzie

Paweł Rokicki

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Marian Małecki

Marian Małecki

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Henryk Samsonowicz

Henryk Samsonowicz

Zwycięzca
Nagroda im. Aleksandra Gieysztora
Andrzej Sulima Kamiński

Andrzej Sulima Kamiński

Zwycięzca
Nagroda im. Aleksandra Gieysztora

2014

Janusz Smaza

Janusz Smaza

Zwycięzca
Nagroda im. Aleksandra Gieysztora
Bohdan Urbankowski

Bohdan Urbankowski

Zwycięzca
Popularyzacja problematyki wschodniej
Roman Duda

Roman Duda

Zwycięzca
Nagroda Specjalna

Maria Wardzyńska

Zwycięzca
Edycja Źródeł

Jerzy Gaul

Zwycięzca
Edycja Źródeł
Nikołaj Iwanow

Nikołaj Iwanow

Zwycięzca
Dzieje Polaków na Wschodzie
Jörg Baberowski

Jörg Baberowski

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna
Irena Borowik

Irena Borowik

Zwycięzca
Nagroda Krajowa

2013

Witold Kieżun

Witold Kieżun

Zwycięzca
Nagroda im Aleksandra Gieysztora

Henryk Wisner

Zwycięzca
Nagroda Specjalna
Agnieszka Jankowska-Marzec

Agnieszka Jankowska-Marzec

Zwycięzca
Nagroda Krajowa

2012

Jerzy "(1930)" Kowalczyk

Jerzy "(1930)" Kowalczyk

Zwycięzca
Nagroda Specjalna
Stanisław Alexandrowicz

Stanisław Alexandrowicz

Zwycięzca
Nagroda Specjalna
Agnieszka Biedrzycka

Agnieszka Biedrzycka

Zwycięzca
Popularyzacja problematyki wschodniej
Wasyl Haniewicz

Wasyl Haniewicz

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna
Swietłana Mulina

Swietłana Mulina

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna
Anna Engelking

Anna Engelking

Zwycięzca
Nagroda Krajowa

2011

Łukasz Adamski

Łukasz Adamski

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Arkadiusz Janicki

Arkadiusz Janicki

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Andrzej Jan Przewoźnik

Andrzej Jan Przewoźnik

Zwycięzca
Nagroda im. Aleksandra Gieysztora
Wojciech Materski

Wojciech Materski

Zwycięzca
Nagroda Specjalna
Rudolf G. Pichoja

Rudolf G. Pichoja

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna

2010

Michał Łesiów

Michał Łesiów

Zwycięzca
Nagroda Specjalna
Joanna Wolańska

Joanna Wolańska

Zwycięzca
Nagroda Krajowa

Longin Tomaszewski

Zwycięzca
Nagroda im. Aleksandra Gieysztora

2009

Wojciech Zajączkowski

Wojciech Zajączkowski

Zwycięzca
Popularyzacja problematyki wschodniej
Mariusz Korzeniowski

Mariusz Korzeniowski

Zwycięzca
Dzieje Polaków na Wschodzie
Andrzej Rachuba

Andrzej Rachuba

Zwycięzca
Nagroda Specjalna
Krzysztof Jasiewicz

Krzysztof Jasiewicz

Zwycięzca
Edycja
Andrzej Furier

Andrzej Furier

Zwycięzca
Dzieje Polaków na Wschodzie
Orlando Figes

Orlando Figes

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna
Roman Jurkowski

Roman Jurkowski

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Elżbieta Orman

Elżbieta Orman

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Adam Zamoyski

Adam Zamoyski

Zwycięzca
Nagroda im. Aleksandra Gieysztora

2008

Zbigniew Wójcik

Zwycięzca
Nagroda Specjalna
Krzysztof A. Zajas

Krzysztof A. Zajas

Zwycięzca
Dzieje Polaków na Wschodzie
Henryka Ilgiewicz

Henryka Ilgiewicz

Zwycięzca
Dzieje Polaków na Wschodzie
Joanna Schiller

Joanna Schiller

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Anna "Historyk" Barańska

Anna "Historyk" Barańska

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Stanisław Kulczycki

Stanisław Kulczycki

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna

2007

Grzegorz "(1952)" Mazur

Grzegorz "(1952)" Mazur

Zwycięzca
Upowszechnianie Wiedzy o Wschodzie:
Rafał Wnuk

Rafał Wnuk

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Tomasz Stryjek

Tomasz Stryjek

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Włodzimierz Osadczy

Włodzimierz Osadczy

Zwycięzca
Nagroda Krajowa

Tomasz Kempa

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Edmundas Rimša

Edmundas Rimša

Zwycięzca
Nagroda Edycja Źródeł

Zbigniew Wójcik

Zwycięzca
Nagroda Specjalna Jubileszowa
Jerzy Węgierski

Jerzy Węgierski

Zwycięzca
Upowszechnianie Wiedzy o Wschodzie:
Jerzy Skwara

Jerzy Skwara

Zwycięzca
Upowszechnianie Wiedzy o Wschodzie:

2006

Władysław Andrzej Serczyk

Władysław Andrzej Serczyk

Zwycięzca
Nagroda Specjalna
Urszula Paszkiewicz

Urszula Paszkiewicz

Zwycięzca
Nagroda Edycja Źródeł
Maria Kałamajska-Saeed

Maria Kałamajska-Saeed

Zwycięzca
Nagroda Krajowa

Bogdan Gancarz

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Mathias Niendorf

Mathias Niendorf

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna
Władysław Duczko

Władysław Duczko

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna
Alfredas Bumblauskas

Alfredas Bumblauskas

Zwycięzca
Nagroda im. Aleksandra Gieysztora

2005

Richard Pipes

Richard Pipes

Zwycięzca
Nagroda Specjalna
Jerzy Rohoziński

Jerzy Rohoziński

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Włodzimierz Mędrzecki

Włodzimierz Mędrzecki

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Grzegorz Hryciuk

Grzegorz Hryciuk

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Tadeusz Epsztein

Tadeusz Epsztein

Zwycięzca
Nagroda Krajowa

2004

Jerzy Pomianowski

Jerzy Pomianowski

Zwycięzca
Nagroda im. Aleksandra Gieysztora
Aldona Prašmantaitė

Aldona Prašmantaitė

Zwycięzca
Nagroda Edycja Źródeł
Andrzej Walicki

Andrzej Walicki

Zwycięzca
Nagroda Specjalna
Stanley Cloud

Stanley Cloud

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna
Lynne Olson

Lynne Olson

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna
Anne Elizabeth Applebaum

Anne Elizabeth Applebaum

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna
Emilian Wiszka

Emilian Wiszka

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Irena Kadulska

Irena Kadulska

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Bogumiła Berdychowska

Bogumiła Berdychowska

Nominacja
Nagroda Edycja Źródeł

2003

Timothy David Snyder

Timothy David Snyder

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna
Piotr Stefan Wandycz

Piotr Stefan Wandycz

Zwycięzca
Nagroda im. Aleksandra Gieysztora
Antanas Kulakauskas

Antanas Kulakauskas

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna
Egidijus Aleksandravicius

Egidijus Aleksandravicius

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna
Robert Conquest

Robert Conquest

Zwycięzca
Nagroda Specjalna
Ola Hnatiuk

Ola Hnatiuk

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Maciej Matwijów

Maciej Matwijów

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Sławomir Dębski

Sławomir Dębski

Zwycięzca
Nagroda Krajowa

2002

Bohdan Cywiński

Bohdan Cywiński

Zwycięzca
Nagroda im. Aleksandra Gieysztora
Paweł Piotr Wieczorkiewicz

Paweł Piotr Wieczorkiewicz

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Michał Janocha

Michał Janocha

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Mykoła Krykun

Mykoła Krykun

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna
Leonid Zaszkilniak

Leonid Zaszkilniak

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna

2001

Adolf Juzwenko

Adolf Juzwenko

Zwycięzca
Nagroda im. Aleksandra Gieysztora
Zbigniew Karpus

Zbigniew Karpus

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Piotr Łossowski

Piotr Łossowski

Zwycięzca
Nagroda Specjalna
Zahar Szybieka

Zahar Szybieka

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna
Hienadź Sahanowicz

Hienadź Sahanowicz

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna

2000

Władysław Siemaszko

Władysław Siemaszko

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Ewa Siemaszko

Ewa Siemaszko

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Jan Jacek Bruski

Jan Jacek Bruski

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Wiktoria Śliwowska

Wiktoria Śliwowska

Zwycięzca
Nagroda Specjalna

1999

Grzegorz Motyka

Grzegorz Motyka

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Antoni Kuczyński

Antoni Kuczyński

Zwycięzca
Nagroda Specjalna

Piotr "(1954)" Paszkiewicz

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Leonid Gorizontow

Leonid Gorizontow

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna

1998

Jerzy Kłoczowski

Jerzy Kłoczowski

Zwycięzca
Nagroda Specjalna
Andrzej Grajewski

Andrzej Grajewski

Zwycięzca
Nagroda w kategorii publicystyki
Barbara Stoczewska

Barbara Stoczewska

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Leon Popek

Leon Popek

Zwycięzca
Nagroda Krajowa

1997

Norman Davies

Norman Davies

Zwycięzca
Nagroda Specjalna
Kazimierz Krajewski

Kazimierz Krajewski

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Leszek Zasztowt

Leszek Zasztowt

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Natalia Jakowenko

Natalia Jakowenko

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna
Roman Dzwonkowski

Roman Dzwonkowski

Zwycięzca
Nagroda Specjalna
Jarosław Hrycak

Jarosław Hrycak

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna

1996

Jewgienij Gorelik

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna
Natalia Lebiediewa

Natalia Lebiediewa

Zwycięzca
Nagroda Specjalna
Andrzej Pepłoński

Andrzej Pepłoński

Zwycięzca
Nagroda Krajowa

1995

Roman Aftanazy

Roman Aftanazy

Zwycięzca
Nagroda Specjalna
Bohdan Osadczuk

Bohdan Osadczuk

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna
Jerzy Tadeusz Petrus

Jerzy Tadeusz Petrus

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Jan K. Ostrowski

Jan K. Ostrowski

Zwycięzca
Nagroda Krajowa

1994

Andrzej Nowak

Andrzej Nowak

Zwycięzca
Nagroda Krajowa

Władimir Djakow

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna
Daniel Beauvois

Daniel Beauvois

Zwycięzca
Nagroda Zagraniczna
Piotr Eberhardt

Piotr Eberhardt

Zwycięzca
Nagroda Krajowa

1993

Edmund Małachowicz

Edmund Małachowicz

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
Stanisław Sławomir Nicieja

Stanisław Sławomir Nicieja

Zwycięzca
Nagroda Krajowa
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl