Anna O. recenzja

Anna O czy Śpiąca Królewna.

WYBÓR REDAKCJI
Autor: @Malwi ·3 minuty
2024-06-16
Skomentuj
27 Polubień
Ostatnio miałam okazję przeczytać książkę "Anna O" autorstwa Matthew Blake'a i muszę przyznać, że zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Ta powieść, łącząca w sobie elementy thrillera psychologicznego i kryminału, wciągnęła mnie od pierwszych stron.

Fabuła książki koncentruje się na postaci Anny, młodej kobiety, która boryka się z amnezją i stara się odkryć prawdę o swojej przeszłości. Blake mistrzowsko kreśli postać głównej bohaterki, ukazując jej zmagania z własnym umysłem oraz emocjonalne rozterki. Każdy rozdział przynosi nowe, zaskakujące odkrycia, a narracja jest prowadzona w taki sposób, że trudno oderwać się od lektury.

Jednym z największych atutów książki jest sposób, w jaki autor buduje napięcie. W miarę jak Anna odkrywa kolejne fragmenty swojej przeszłości, czytelnik zostaje wciągnięty w wir tajemnic i zagadek. Blake umiejętnie stopniuje napięcie, prowadząc do zaskakującego i satysfakcjonującego finału.

Muszę również pochwalić język, jakim posługuje się autor. Jest prosty, ale jednocześnie niezwykle sugestywny, co sprawia, że łatwo można wczuć się w sytuację bohaterki i odczuwać jej emocje.

Książka "Anna O" porusza również głębsze tematy związane z tożsamością, pamięcią i traumą. Blake w subtelny sposób bada, jak przeszłość może kształtować naszą teraźniejszość i jak trudne, ale jednocześnie niezbędne, jest stawienie czoła własnym demonom. Anna jako bohaterka staje się symbolem walki o odzyskanie kontroli nad swoim życiem, co dodaje powieści jeszcze większej głębi.

Relacje między postaciami są kolejnym mocnym punktem tej książki. Interakcje Anny z innymi bohaterami są autentyczne i złożone, a każdy z nich wnosi coś ważnego do jej historii. Szczególnie intrygująca jest jej relacja z terapeutą, który pomaga jej na nowo poskładać fragmenty życia. Ich dynamiczna, czasem napięta relacja dostarcza wielu emocji i dodaje książce kolejny wymiar.

"Anna O" to nie tylko świetnie napisany thriller, ale także wnikliwa analiza ludzkiej psychiki. Blake udowadnia, że potrafi połączyć wartką akcję z głębokim psychologicznym portretem bohaterki, co czyni tę książkę wyjątkową w swoim gatunku.

Oczywiście, jak każda książka, "Anna O" ma również swoje wady, które warto omówić, aby recenzja była bardziej kompletna i obiektywna.

Jednym z mankamentów, które zauważyłam, jest momentami zbyt szybkie tempo akcji. Chociaż dynamiczna fabuła jest jednym z atutów tej powieści, w niektórych fragmentach miałam wrażenie, że wydarzenia toczą się zbyt szybko, nie dając czytelnikowi wystarczająco dużo czasu na pełne zrozumienie i przemyślenie rozwijającej się akcji. W takich momentach czułam, że niektóre sceny mogłyby być bardziej rozwinięte, co pozwoliłoby lepiej zrozumieć motywacje i emocje bohaterów.

Kolejną wadą jest miejscami zbyt uproszczone przedstawienie niektórych postaci drugoplanowych. Choć główna bohaterka, Anna, jest świetnie zarysowana, niektóre postacie poboczne wydają się jednowymiarowe i nie rozwijają się w trakcie fabuły. Brak głębszego tła i motywacji tych postaci sprawia, że ich działania mogą wydawać się czasem nieco sztuczne i służyć jedynie posuwaniu fabuły naprzód.

Również zakończenie, choć satysfakcjonujące, mogłoby być bardziej rozbudowane. Rozwiązanie wszystkich wątków w ostatnich rozdziałach następuje nieco zbyt szybko, co sprawia, że niektóre elementy historii nie zostają wystarczająco dobrze wyjaśnione. Choć doceniam zaskakujący finał, to jednak pewien niedosyt pozostał.

Ostatnią rzeczą, która może nieco przeszkadzać, jest styl pisania Blake'a, który miejscami jest zbyt prosty. Chociaż klarowność języka jest z reguły zaletą, momentami brakowało mi bardziej wyrafinowanego języka i głębszych opisów, które mogłyby jeszcze bardziej wzbogacić tę intrygującą historię.

Mimo tych kilku wad "Anna O" pozostaje książką, którą z czystym sumieniem mogę polecić. Jej mocne strony zdecydowanie przeważają nad drobnymi niedociągnięciami.

Podsumowując, "Anna O" to książka, która zasługuje na wysokie oceny.Jej złożoność, emocjonalna głębia i mistrzowskie budowanie napięcia sprawiają, że jest to lektura, którą będę polecać wszystkim miłośnikom dobrego thrillera. Jeśli jeszcze jej nie czytaliście, koniecznie to zróbcie – nie będziecie zawiedzeni. Jeśli lubisz thrillery psychologiczne, z pewnością się nie zawiedziesz.
Moja ocena:

Data przeczytania: 2024-06-16
× 27 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Anna O.
Anna O.
Matthew Blake
7.6/10

Anna Ogilvy nie otworzyła oczu od czterech lat. Od czasu nocy na Farmie, kiedy znaleziono ją pogrążoną w głębokim śnie, w zakrwawionym ubraniu i z nożem kuchennym w dłoni, tuż obok ciał jej dwojga...

Komentarze
Anna O.
Anna O.
Matthew Blake
7.6/10
Anna Ogilvy nie otworzyła oczu od czterech lat. Od czasu nocy na Farmie, kiedy znaleziono ją pogrążoną w głębokim śnie, w zakrwawionym ubraniu i z nożem kuchennym w dłoni, tuż obok ciał jej dwojga...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Anna Ogilvy nie otworzyła oczu od czterech lat. Znaleziona w zakrwawionym ubraniu, z nożem kuchennym w dłoni, obok ciał swoich dwojga najbliższych przyjaciół, stała się bohaterką jednego z najgłośni...

KD
@kd.mybooknow

Czekałam na tę książkę z niecierpliwością, bo w jakiejś książce z Wydawnictwa Harper Collins znalazłam zakładkę promującą właśnie książkę "Anna O", a chciałam się dowiedzieć kim ona jest i dlaczego t...

@maciejek7 @maciejek7

Pozostałe recenzje @Malwi

Zastępcza
Zastępcza

"Zastępcza" to drugi tom cyklu o komisarzu Tymonie Hanterze, autorstwa Katarzyny Wolwowicz. Tym razem Tymon staje przed wyzwaniem pomocy bratu, który został oskarżony o ...

Recenzja książki Zastępcza
Pozostała rodzina
Pozostała rodzina

"Pozostała rodzina" autorstwa Lisy Jewell to kontynuacja "Idealnej rodziny". W poprzednim tomie długo nie mogłam się wciągnąć w fabułę, natomiast ta powieść pochłonęła m...

Recenzja książki Pozostała rodzina

Nowe recenzje

RAK. Psy szczekają, karawana jedzie dalej
Mocny tytuł i jeszcze bardziej wstrząsająca tre...
@Czytajka93:

Drogie czytelniczki i drodzy czytelnicy przedstawiam Wam wstrząsającą książkę autorstwa Grzegorza Filarowskiego i Nadii...

Recenzja książki RAK. Psy szczekają, karawana jedzie dalej
Kości, które nosisz w kieszeni
Kim jestem?
@aga.kusi_po...:

KOŚCI, jakie nosisz w kieszeniach, poupychane i nie wiadomo czyje i dlaczego...babcia wie, potrafi je nawet ułożyć, jak...

Recenzja książki Kości, które nosisz w kieszeni
Zodiak
Zodiak
@promyk1:

Max Czornyj w swoim najnowszym thrillerze z serii True Crime przybliża postać Zodiaka. Kim w ogóle był Zodiak ? Może sł...

Recenzja książki Zodiak
© 2007 - 2024 nakanapie.pl