Recenzja książki Biała królowa

Biała Róża Yorków

@arwena @arwena · 2012-10-28
Philippa Gregory urodziła się 9 stycznia 1954 r. w Kenii. Gdy miała 2 lata, jej rodzina przeprowadziła się do Anglii. Uzyskała stopień doktorski z literatury XVIII-wiecznej na Uniwersytecie w Edynburgu, jest znaną autorką specjalizującą się powieści historycznej. Zafascynowana epoką Tudorów stworzyła serię książek w których przedstawia rządy władców z tego rodu . Najbardziej znaną powieścią z tego cyklu niewątpliwie jest " Kochanice Króla " , która stała się popularna dzięki udanej ekranizacji w gwiazdorskiej obsadzie m.in Scarlett Johansonn i Natalie Portman w roli sióstr Boleyn. Seria ta składa się z sześciu tomów.
Tworząc " Białą Królową " autorka cofnęła się w czasie do Wojny Dwóch Róż , stwarzając tym samym nową serię , którą nazwała Wojnami Kuzynów . Wojna Dwóch Róż była starciem dwóch potężnych rodów Anglii wywodzących się z dynastii Plantagenetów. Lancasterowie którzy w swym emblemacie mieli czerwona różę starli się z Yorkami mającymi za symbol różę białą . W momencie rozpoczęcia tej opowieści, zwycięzcą bratobójczej walki o tron jest Edward IV York . Nowo koronowany król spotyka na swej zwycięskiej drodze do Londynu kobietę o niezwykłej urodzie - jest nią Elżbieta Woodville z domu popierającego Lancasterów, wdowa której mąż zginął w bitwie. Kobieta wywiera na nim ogromne wrażenie ,Król słynny uwodziciel i miłośnik płci przeciwnej nie jest w stanie oprzeć się jej wdziękom. W ścisłej tajemnicy poślubia swą wybrankę a kiedy umacnia swe panowanie, ujawnia zaślubiny . Elżbieta zostaje koronowana , w majestacie prawa i kościoła staje się Białą Królową .
Jednak dopóki istnieją inni pretendenci do tronu Anglii, Królestwo będzie ciągle targane niepokojami i nowymi walkami. Pośród zgiełku pól bitewnych i dworskich intryg, królowa Elżbieta w roli narratorki snuje swą historię, jest to opowieść równie dramatyczna jak epoka w której się rozgrywa. Piękna i żądna władzy Królowa nie stroni od intryg aby utrzymać swą pozycję ,jednak obsypując swych krewnych przywilejami czyni sobie wrogów z szlachty, która nieustannie knuje za jej plecami. Oprócz tych mrocznych stron władzy, autorka pokazuje Białą Królową przede wszystkim jako namiętną żonę i oddaną matkę, kochającą swą rodzinę ponad wszystko. Nie waha się zemścić na osobach które skrzywdziły jej rodzinę, często korzysta w tym celu z czarów.
Ciekawostką historyczną umiejętnie wplecioną w fabułę , jest fakt iż kobiety z linii rodowej królowej, powoływały się na legendę o Meluzynie ( wodnej bogince czarodziejce z wężowym ogonem ) od której jak dumnie twierdziły pochodzą. Stąd też zapewne zamiłowanie do czarów , Królowa Elżbieta kojarzona była z magią a jej matka została nawet o nie oskarżona , i co prawda w końcu oczyszczono ja z zarzutów ale pogłoska przetrwała do dzisiejszych czasów. Philippa Gregory bardzo chętnie w swej książce powołuje się na tą historię, obdarzyła swe bohaterki darem widzenia przyszłości oraz umiejętnością czarowania w/g autorki moc ta również przeszła na córkę Białej Królowej, późniejszą żonę Henryka VII Tudora a matkę słynnego Henryka VIII .
Powieść -Biała Królowa , jest mieszanką faktów historycznych,domysłów oraz fikcji literackiej. Ważną postacią w powieści jest matka Królowej zwana Jakobiną Luksemburską , stanowi ona opacie w gąszczu dworskich intryg i nieraz wspiera córkę cenną radą.Obie są niezwykle ambitnymi, pewnymi siebie kobietami. Obie również wyróżniają się nieprzeciętną urodą. Ich umiejętność stosowania czarów, symbolizuje ich siłę a rzucanie zaklęć podkreśla kobiecą naturę . Jak wiemy z historii, to właśnie kobiety niezależne, z charakterem a jednocześnie bardzo kobiece - zwano w pierwszej kolejności czarownicami. Krążyły pogłoski że Elżbieta omamiła króla swą urodą i czarami . Dziwiono się że zamiast zawrzeć korzystnie politycznie małżeństwo , król poślubił nikomu nie znaną niewiastę, do tego starszą o pięć lat wdowę z dwoma synami . Jedynym wytłumaczeniem były czary, w owych czasach mało kto mógł sobie pozwolić na luksus zawarcia małżeństwa z miłości a już na pewno nie władca zasiadający na tronie.
W tym burzliwym okresie gdy przetrwanie było nie lada sztuką ,Elżbieta stając się królową została uwikłana w trwający od lat konflikt. Jednak z determinacją dopasowała się do sytuacji.
Niewiasty w owym czasie nie miały łatwo, miały do wyboru klasztor lub małżeństwo w celu zachowania linii rodowej . Brak higieny powodował duży odsetek śmierci kobiet w wyniku połogu , Elżbieta jako matka dwanaściorga dzieci mocno ryzykowała. Jej córka także Elżbieta, nie miała już tyle szczęścia - zmarła wskutek gorączki poporodowej.
Historyczna postać królowej , czasy w których żyła i wojna Dwóch Róż miały ogromny potencjał literacki i Philippa Gregory świetnie go wykorzystała , połączyła fakty historyczne, legendy i fikcję w jedną zgrabną całość . Poruszyła także zagadkę zniknięcia dwóch synów Elżbiety i Edwarda IV . Mimo iż od pokoleń starano się wyjaśnić to tajemnicze zaginięcie, do dziś się to nie udało. Po młodym następcy tronu i jego młodszym bracie, wszelki ślad zaginął ,autorka przedstawia swoją wersję wydarzeń, jakie mogły zaistnieć. Philippa Gregory stworzyła barwną wciągającą powieść którą przeczytałam z prawdziwą przyjemnością. Po raz pierwszy miałam okazję spotkać się z twórczością autorki , do tej pory oglądałam jedynie wspomnianą na wstępie ekranizację " Kochanic Króla " i to właśnie ten film zachęcił mnie do bliższego zapoznania się z tym historycznym cyklem . Zamierzam zaznajomić się z nim w całości, kolejnym tomem w kolejności będzie " Czerwona Królowa "opowiadająca historię Małgorzaty Beaufort – matki Henryka VII Tudora.

Białą Królową polecam miłośnikom powieści historycznej oraz fanom epickich opowieści , znajdą w niej miłość, zazdrość , magię, zdradę ,zemstę oraz porywająca historię rozgrywającą się na tle wydarzeń wojny Dwóch Róż .
Ocena @arwena:
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Biała królowa
Biała królowa 9.3 /10
Philippa Gregory
Mistrzyni powieści historycznej przedstawia pierwszy tom trylogii osadzonej w czasach bratobójczych ...
Komentarze

Pozostałe recenzje

Philippa Gregory to autorka, która towarzyszy mi prawie od samego początku bloga i właściwie to prawie nie ma miesiąca bez nowego tytułu jej autorstwa na mojej półce. Pisarka wręcz w rekordowym te...

@Sosenka @Sosenka

Pewnego dnia dwudziestosiedmioletnia, owdowiała Elżbieta Woodville postanawia wziąć los swój i synów we własne ręce. Piękna potomkini boginki żywiołu wody, Meluzyny, staje na drodze Edwarda IV, aby po...

Inne recenzje @arwena

Książka Roma Eterna

Rzymianom nie kreślę granic w czasie i przestrzeni , dałem im królestwo , które nie ma końca / Wergilusz, Eneida Robert...

Książka Oko wielkiej bogini - Barbara Srebro

"Jestem Kobietą utkaną z mgły...jestem Światłem z Otchłani...jestem Duchem niosącym Światło i Świadomość..." Oko Wielk...

Nowe recenzje

Książka Virion. Wyrocznia

Przyznaję, że po „Viriona” sięgałam z duszą na ramieniu. Świat wykreowany przez Andrzeja Ziemiańskiego w „Achai” był...

Książka Trzecia terapia

Wiele osób potrzebuje czasem terapii, aby oczyścić się z problemów nie tylko emocjonalnych, ale też tkwiących głęboko w...

AM
@malgosialegn
Książka Odnaleziony portret

„Bądź optymistką. Wiarą można pokonać wszelkie trudności”. Oficer niemiecki w stanie spoczynku, Jorg, przybywa do Św...

AM
@malgosialegn