Recenzja książki Anna i pocałunek w Paryżu

"C`est la vie" - taka jest droga życia

@cassandra9891@cassandra9891 · 2013-02-08
Rok w Paryżu to cudowny prezent. Z pewnością jednak nie wówczas, gdy w domu pozostawia się dobre kontakty z matką i młodszym bratem, najlepszą przyjaciółkę i niedoszłe uczucie, które zaczynało się przeradzać w coś więcej.
Anna rozpoczyna ostatni rok szkoły średniej w Amerykańskiej Szkole w Paryżu, gdyż jest to prezent od ojca, teraz znanego pisarza, którego kolejne powieści doczekują się następnych już ekranizacji.
Ostatni rok liceum dobrze jest spędzić wśród przyjaciół, znanych nauczycieli i szkolnych korytarzy.
Niezwykła i tak wspaniale, orzeźwiająco odmienna atmosfera Paryża wkrótce jednak wszystko zmieni.

Paryż to w tej odsłonie miasto możliwości i pierwszej, prawdziwej miłości.
Dużą rolę w tej powieści gra stolica Francji - jej znane oblicze i te tajemnice, które mogą odkrywać bohaterowie oraz odpowiedni nastrój, gdy tylko wymaga tego chwila. W trakcie lektury znajdzie się sporo miejsc do zaznaczenia na mapie by w przyszłości nie przegapić ich w czasie wizyty w tym mieście. Akcja powieści dotyczyć także będzie oddzielonych oceanem Stanów Zjednoczonych i tych wszystkich spraw, które toczą się po wyjeździe już bez naszego udziału.

Przeczytać powieść to jak poznać i jednocześnie zdobyć przyjaciółkę w postaci Anny. Dziewczyna nie jest przebojowa, lecz wytrwale dąży do obranych celów. Bywa skryta, ale jednocześnie serdeczna. Rzetelnie opisuje wydarzenia, potrafiąc śmiać się z samej siebie. Chce zostać cenionym krytykiem kina, swoją opinię wyrabia sobie chodząc na pokazy starych filmów do licznych paryskich kin i zapisując wrażenia w postaci recenzji.

Oczywiście jest i wątek pięknej, lecz trudnej miłości. On jest już w długoletnich relacjach z inną, ona postanawia lepiej go poznać i móc przebywać w jego towarzystwie - nauczyć się cenić przyjaźń, jeśli nie może sięgnąć po miłość. Ale sytuacja nie jest stabilna, gdyż gra drobnych gestów i niewypowiedzianych słów od dawna już się toczy.

Można by się spodziewać, że Anna pokocha kogoś z Paryża i będzie to prawa, ale tylko po części. Étienne St. Clair to także jeden z uczniów paryskiej szkoły, ale i Amerykanin z brytyjskim akcentem, życie dzielący między Paryż, Londyn i Kalifornię. Ta postać szczególna i na tle innych, podobnych tematycznie powieści i ich bohaterów zapadająca w pamięć - jak cała ta opowieść. Jest i grupa przyjaciół St. Clair'a, od dawna zgrana paczka, w której znajdzie się także i Anna, a wraz z tym zostanie wciągnięta w konflikty i konsekwencje wydarzeń mających już miejsce od lat.

Pozostaje to nadal ciepła opowieść o uczuciach zrodzonych nad brzegiem Sekwany, na dachu katedry Notre Dame oraz tuż obok w Punkcie Zero, gdzie podobno wypowiedziane życzenia się spełniają.

Dlaczego tak trudno jest zakończyć związki, które od dawna winny przestać istnieć oraz czemu tych, którzy mają się ku sobie, czasem tak trudno połączyć ?
Poza wątkiem romantycznym którego obecność jest oczywista w tej powieści, zostaje także poruszonych wiele innych, ważnych tematów, tutaj wśród ciekawszych kwestia przemocy ekonomicznej.

"Anna i pocałunek w Paryżu" to opowieść o miłości, lęku przed samotnością znanym każdemu oraz niewypowiedzianych, niespełnionych marzeniach i tych ziszczonych, które dotrwały szczęśliwe swego finału.
Powieść Stephanie Perkins to jedna z tych wyjątkowych książek, od biegu wydarzeń których trudno się oderwać oraz bohaterowie, z którymi ciężko się pożegnać.

Stephanie Perkins pisze powieści dla młodzieży i dla tych dorosłych już czytelników, którzy nie boją się przyznać, że takie książki są świetne. Historia Anny to jej debiut literacki z roku 2010. Serdecznie polecam!
Książka Anna i pocałunek w Paryżu
2 wydania
Anna i pocałunek w Paryżu
Stephanie Perkins
{}8.2/10
Cykl: Anna i pocałunek w Paryżu, tom 1
Każda siedemnastolatka byłaby wniebowzięta, gdyby ojciec postanowił wysłać ją na rok do Paryża. Ale Anna jest szczęśliwa w Atlancie – ma fajne liceum, najlepszą przyjaciółkę i chłopaka… no prawie. Wię...
Komentarze

Zobacz także

Anna Oliphant zostaje wysłana przez ojca do szkoły w Paryżu. Mieszkająca od urodzenia w Atlancie siedemnastolatka musi zostawić za sobą przeszłość na cały rok i wytrwać w zupełnie obcym mieście. W Atl...

Współczesna, romantyczna książka o miłości z francuską nutą w tle? Proszę bardzo! Oto „Anna i pocałunek w Paryżu” autorstwa Stephanie Perkins. Okładka, opis oraz pozytywne recenzje kusiły, więc czyż m...

Pozostałe recenzje @cassandra9891

Książka Tak wygląda szczęście

Oto historia znajomości, która zaczyna się w świecie wirtualnym - od błędu w adresie mailowym. Tam, gdzie anonimowość sp...

Książka Milion słońc

Misja Błogosławionego, statku od pokoleń zawieszonego w nieskończonej przestrzeni kosmicznej, trwa. Czy będzie dane nam ...

Nowe recenzje

Książka Fiedler. Głód świata

Piotr Bojarski "Fiedler. Głód świata" Coraz częściej sięgam po książki biograficzne. Dlaczego? Bo są one coraz lepiej ...

Książka Przez

„Przez" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Zośki Papużanki. Dawno nie czytałam żadnej książki w podobnym stylu. M...

Książka Jeśli zatęsknię

Zaczyna się od wakacyjnego wyjazdu piątki przyjaciół z liceum,na lotnisku Filip dosłownie wpada na zasmuconą Ankę, któr...

nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}