Recenzja książki Chłopiec z ulicy Wschodniej

Gabryś, chłopiec z ulicy Wschodniej

@Wilczekczyta @Wilczekczyta · 2019-02-23
W Łodzi przy ulicy Wschodniej w starej kamienicy na poddaszu żyje sobie rodzina Koneckich. Ojciec – pijak i agresor. Został zwolniony z pracy za nadużywanie alkoholu. Wciąż szuka jakiejś innej roboty, ale jakimś cudem nie potrafi jej utrzymać... ciekawe dlaczego?
Matka – dobra i uległa. Bierze nadgodziny w szpitalu, aby wiązać jakoś koniec z końcem, żeby jakoś godnie żyć i aby jej cudny synek miał jako takie warunki do życia.
Syn – zlękniony mały chłopiec, od którego wszystko się zaczyna i wszystko kończy.

Gabryś jest jedynym synem Ireny i Heńka Koneckich. Przeżył wiele i właśnie te przeżycia są zawarte w książce. Trudne dzieciństwo... bieda i wieczne chodzenie na szpilkach wokół oprawcy – swojego własnego ojca, tak ukształtowały chłopaka, że mimo wszystko stał się dobrym mężczyzną, który nad życie kocha swoją matkę i dąży do spełnienia swoich marzeń. Zwłaszcza do jednego – wspólnego rejsu z rodzicielką.

Nasz główny bohater, jako trzynastolatek już cechował się dużą hojnością i dobrocią wobec matki, choć nie miał lekko. Bał się strasznie ojca, co wcale nie dziwi. Uczył się bardzo dobrze, chociaż jego wada wymowy, spowodowana nerwami, utrudniała mu przez wiele lat zdobycie upragnionego czerwonego paska na świadectwie. Rozumiem skąd to jego pragnienie... sama jakiś czas temu do tego dążyłam i tak jak chłopakowi i mi się udało. Niestety dzień, który miał być jednym z najlepszych dni jego życia, a stał się koszmarem. Ojciec pobił jego matkę prawie do śmierci, przez co kobieta wylądowała w szpitalu, a on w więzieniu. Gabryś nie mając bliskiej rodziny, trafił do domu dziecka.

Najbardziej szkoda się chyba robi matki Gabrysia. Kobieta przez jedną decyzję zyskała dziecko... ale też lata cierpień, gnębienia oraz bicia i manipulacji. Aż się łezka w oku kręci, gdy dociera się do momentu, gdy kobieta wspomina swoje dawne życie w takcie odwiedzin pewnego miejsca lub gdy wiedząc to, co już się wie, dociera się do meritum książki.

Wzruszająca powieść... Nie pamiętam, kiedy ostatni raz tyle płakałam! Jest to wyczyn, zwłaszcza że książka liczy sobie 175 stron! A zakończenie... złamało mnie na pół, chociaż cieszę się, że nie było do końca cukierkowe. To by było najgorsze, co autorka mogłaby zrobić.

Mam tylko jedno, ale... nie do końca rozumiem, skąd nagle wziął się Anioł Stróż Gabriel. Znaczy okey, kumam, że chłopak go potrzebował i w sumie bardzo mu pomagał... ale przez to historia nie wydaje mi się do końca realna.

Jeszcze czasami nie mogę zrozumieć tego, że nikt z całej kamienicy nie reagował, mimo iż wszyscy wiedzieli co dzieje się w mieszkaniu pod poddaszem. Tak wiem... ludzie czasami nie chcą reagować, bo to nie ich sprawa, ale tutaj to by się przydało. Może dzięki temu nie doszłoby do tragedii.

A tak na lekką osłodę mam jeszcze jedną rzecz, która bardzo mi się podobała. Otóż wstawki z notatnika pani Kornelki. To normalnie był strzał w dziesiątkę. Staruszka była jak jakiś taki tajny agent, który wszystko wie i notuje. Normalnie bomba! Szczerze? Chciałabym dorwać tę staruszkę i wypytać ją od A do Z. Jakież to niezłe ploteczki musiała mieć! Ah!

W ogólnym rozrachunku książka bardzo mi się podobała i daje jej 6 na 10. 

Zapraszam na mojego instagrama: wilczekczyta
Ocena @Wilczekczyta:
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{}
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Chłopiec z ulicy Wschodniej
Chłopiec z ulicy Wschodniej 7.3 /10
Anna Stryjewska
Nieśmiały Gabriel wychowuje się w starej łódzkiej kamienicy w dzielnicy, która nie cieszy się dobrą...
Komentarze

Pozostałe recenzje

Dzieciństwo... - dla większości z nas stanowi wspomnienie najszczęśliwszego, najpiękniejszego i najbezpieczniejszego czasu w naszym życiu. Czasu, wypełnionego miłością, radością i chwilami z tymi, ...

Inne recenzje @Wilczekczyta

Książka Wyspa w kałuży

Kto z nas nie wspomina mile dzieciństwa? Kto z nas nie miał w owym dzieciństwie, chociażby jednego przyjaciela? Kto z n...

Książka Alabastrowe panny

,,Alabastrowe Panny'' to książka opowiadająca o inwazji Kharów na spokojny kraj Drianów. Nikt nie wie, dlaczego po taki...

Nowe recenzje

Książka Kroniki opętanej

Książka jest napisana w formie monologu. Główną bohaterką jest nastoletnia Marta która za sprawą przykrych okolicznosci...

Książka Boski smak wanilii

Mimo swej prostoty niezwykle wciągająca i ciekawa książka wręcz idealna do czytania w wolnej chwili lub w przedziale po...

Książka Wędrówka dusz : studium życia pomiędzy wcieleniami

Wiecie co? To jest gniot. Gniot niebezpieczny bo odziany w płaszczyk transcendencji i kapelusz nauki. Ale jak ktoś niże...