Recenzja książki Hotel Varsovie. Królewski szpieg

Hotel Varsovie. Królewski szpieg

WYBÓR REDAKCJI
@Lirith @Lirith · 2019-09-12
Już bardzo niedługo, bo 18 września na rynku literackim pojawi się niecierpliwie wyczekiwany trzeci i ostatni tom powieści Sylwii Zientek.
 Autorka  wprowadza nas w świat intryg, nie tylko na dworze królewskim, lecz także w tytułowym hotelu. Akcja powieści przeplata się przez kilka wieków, począwszy od siedemnastego, po czasy współczesne. Na łamach powieści przybliża nam kilka znanych postaci, takich jak;  króla Stanisława Poniatowskiego, Jana Sobieskiego czy Polę Negri. Oprócz nich poznajemy też bardziej szczegółowo kilkoro spadkobierców Franciszka Żmijewskiego, pierwszego właściciela hotelu.
 Leżąca na łożu śmierci  Karolina Ritterbank postanawia wyznać prawdę o swoim życiu.  Prawda ta jest niezwykle bolesna dla jej córki Aleksandry. Matka bowiem okazała się kobietą bez skrupułów, chciwą, intrygantką, która nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swoje cele. Na domiar złego Aleksandra dowiaduje się, że jest nieślubną córką samego króla. Jej matka, pierwotnie żona Serafina Żmijewskiego, uciekła od męża i popełniła grzech bigamii. A to nie wszystkie jej niecne postępki.
 Właściciele hotelu Varsovie od samego początku nie mieli łatwego życia, ciągle los kierował ich pod górkę.  Początkiem dwudziestego wieku hotel przechodzi w ręce trzech sióstr; Elżbiety, Eugenii i  Eweliny.

"... - I tak oto znowu jesteśmy razem, zupełnie jak dawniej! Będziemy wspólnie zajmować się hotelem. Pomogę wam we wszystkim! Smuci mnie wojna i to wszystko, co dzieje się dookoła, ale cieszę się, że będę z wami w ten straszny czas! Byłam chyba najszczęśliwsza w czasach, gdy byłyśmy trzema pannami. Pamiętacie jak było cudownie?.."


 Wiele stuleci hotel stał przy ulicy Długiej, wiele widział i słyszał, wiele losów ludzkich było z nim związanych. Aż żal, że hotel przestał istnieć, bo przecież trwał tyle czasu, prężąc dumnie się wśród historycznych zawirowań.


Sylwia Zientek po raz kolejny udowodniła swój niezwykły kunszt pisarski i olbrzymią wiedzę historyczną. Trylogia, którą powołała do życia jest niesamowitą podróżą po naszej stolicy.  Myślę, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdego Warszawiaka. 
 Mimo wielu stron powieści, książkę naprawdę się pochłania  w mgnieniu oka.  Zachęcam do zapoznania się bliżej z mieszkańcami hotelu Varsovie. Nie pożałujecie tej przygody.

Ocena @Lirith:
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Hotel Varsovie. Królewski szpieg
Hotel Varsovie. Królewski szpieg 8 /10
Sylwia Zientek
Lata 60. XVIII wieku. Rzeczpospolita Obojga Narodów coraz bardziej chyli się ku upadkowi, zaś domnie...
Komentarze

Pozostałe recenzje

Zacznę od tego, że jest to trzeci tom trylogii o warszawskim hotelu i od razu przyznam się, że nie czytałam dwóch poprzednich tomów. Jednak w niczym to nie przeszkadza, gdyż nie miałam problemu w zr...

Inne recenzje @Lirith

Książka Kastor

"...Piekło jest puste. Diabły są na ziemi..." Chcecie bajki? Macie bajkę. "Kastor" to opowieść o bogatym, przystojn...

Książka Naszyjnik z turmalinem

Florentyna Sulimirska zostaje oddelegowana przez szefa w malownicze Góry Świętokrzyskie, a konkretnie do miejscowości Ł...

Nowe recenzje

Książka Żerca

O trzecim tomie "Kwiatu Paproci" krąży tak wiele skrajnych opinii, że troszkę się bałam sięgnąć po tą część. Czy "Żerca...

Książka Łańcuch

„Łańcuch" wywołał sporo emocji na całym świecie. Jego prosty, zaskakujący i przerażający zarazem pomysł, z całą pewnośc...

Książka Gniew Króla Smoków. Smocza straż. Tom 2

W „Smoczej Straży. Gniew króla smoków” możemy poznać dalsze losy Kendry i Setha Sorensonów. Nie ma chwili, ...

@tylko_ksiazki_w_glowie @tylko_ksiazki_w_glowie

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się